The Worst Week of My Life, 2004-2006 yılları arasında BBC One’da yayınlanmış bir komedi dizisi. 2004 yılı ilkbaharında yayınlanan ilk sezon ile 2005 yılı sonbaharında yayınlanan ikinci sezon 7’şer bölümden oluşuyor. 2006 yılının son günlerinde yayınlanan The Worst Christmas of My Life olarak isimlendirilmiş 3. sezon ise 3 bölüm uzunluğunda.

Dizinin yaratıcıları I Want My Wife Back dizisinin de yaratıcıları olarak tanıdığımız Mark BussellJustin Sbresni ikilisi. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Cheryl Taylor, Mario Stylianides, Simon Wilson ve Mark Freeland gibi isimler eşlik etmişler. Söz konusu ikili son 2 sezonun yönetmenliğini de üstlenmişler ayrıca. İlk sezonun yönetmeni ise Dan Zeff (Pramface, Siblings).

*Dizinin ilk sezonu ortalama 5 milyon kişiyi ekran başına çekmiş.

*Dizinin 2006 yılında BAFTA Ödülleri’nde “En İyi Durum Komedisi” kategorisinde bir adaylığı bulunuyor.

*Dizinin bölüm süreleri 26-30 dakika aralığında değişiyor.

*2008 yılında CBS ekranlarında yayınlanan ve ilk sezonunun ardından iptal edilen Worst Week isimli bir Amerikan uyarlaması da mevcut ayrıca dizinin.

Dizinin ilk 2 sezonunun hikayesi birer haftalık bir zaman diliminde geçiyor. Her bölüm ise haftanın bir gününe denk geliyor. Bölüm isimleri de pazartesiden pazara uzanan şekilde sıralanıyor. İlk sezonda düğün öncesi son hafta, 2. sezonda ise doğum öncesi son hafta temaları işlenmiş. 3. ve son sezon ise adından da anlaşılacağı üzere Noel temalı özel bir sezon olarak sunulmuş.

Dizinin merkezinde Howard Steel isimli bir adam yer alıyor. Howard’ı nitelendiren sıfatlardan bazıları şunlar: Sakar, yalancı, aptal, beceriksiz, düşüncesiz, şanssız, münasebetsiz, sevimsiz, yalaka. Çekilir dert değil anlayacağınız Howard karakteri. Kendini sürekli olarak utanç verici durumların içerisine sokuyor ya da içerisinde buluyor. Müstakbel gelinimiz Mel’in onda ne bulduğunu ya da gelinin ailesinin ona nasıl sabrettiklerini anlamak mümkün değil.

*Howard karakterine I Want My Wife Back, Primeval ve Death in Paradise dizilerinden anımsanabilecek Ben Miller hayat veriyor.

*Howard’ın müstakbel karısı Mel rolünde Coupling, Me and Mrs Jones ve Marley’s Ghosts gibi dizilerden tanıdığımız Sarah Alexander‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Mel’in annesi Angela karakterini Gavin & Stacey ve Life dizilerinden anımsanabilecek Alison Steadman canlandırıyor. Mel’in yargıç babası Dick rolünde Geoffrey Whitehead‘i izliyoruz.

*Howard’ın işine kendini adamış asistanı Eve rolünde Janine Duvitski karşımıza çıkıyor.

*Ronald Pickup, Dick’in erkek kardeşi Fraser karakterini canlandırıyor.

*Emma Pierson‘ı (Dead Boss, Hotel Babylon) Mel’in kız kardeşi Sophie karakteriyle izliyoruz dizinin ilk sezonunda.

*Raquel Cassidy (Strangers, Downton Abbey), Howard’ın yöneticisi olduğu şirketten bir çalışanı olan, yaklaşık 2 yıl önce tek gecelik bir ilişki yaşadığı, Howard’ın evleneceğini duyduktan sonra ise kendini kaybeden ve düğün haftasında Two and a Half Men dizisinden hatırlanabilecek Rose karakteri misali takipçi bir sapığa dönüşen Cassie karakterine hayat veriyor ilk sezonda.

*Hazel Douglas‘ı Mel’in yaşlı ninesi rolünde izliyoruz ilk sezonda.

*John Benfield, Howard’ın babası Ron karakteriyle karşımıza çıkıyor dizinin ilk 2 sezonunda tekrar eden bir rolle.

*Dizide tekrar eden rollerle yer almış olan diğer isimlerden bazıları ise şunlar: Dean Lennox Kelly, Sian Thomas, Terrence Hardiman, Lizzie Roper, Tom Goodman-Hill, Anastasia Griffith.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim henüz. Çok kaliteli bir iş olduğu söylenemez. Amerikan uyarlamasını da izlemiştim ben bunun. Ona oranla daha iyi görünüyor elbette. Merkez karakteri izlemek ister istemez yoruyor bölüm içerisinde insanı ama eğlendirdiği anlar da oluyor tabii.

Daha önce başka dizilerde hep başrol olarak izlediğim Sarah Alexander’ı bu kez yardımcı rolde izlemek garip bir duygu diyebilirim. Biraz daha direksiyona geçer hale gelmiştir umarım o da ilerleyen süreçte. Fazla arka planda kaldı çünkü. Onun dışında Cassie ve Sophie karakterlerinin beni eğlendirdiklerini söyleyebilirim. İkisinin de dizinin 2. sezonundan itibaren kadroda yer almamış olmaları üzücü.