Netflix’in Almanya yapımı yeni dizisi Barbaren (Barbarians), 23 Ekim’de izleyiciyle buluştu.

Arne NoltingJan-Martin Scharf ve Andreas Heckmann, dizinin yaratıcıları konumunda. Yönetmenliğini Barbara Eder ile Steve Saint Leger üstlenmişler. Sabine de MardtAndreas Bareiss ve Rainer Marquass ise dizinin yapımcıları.

Aksiyon, macera ve savaş ögeleri içeren drama türündeki dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bölüm süreleri ise brüt 41-52, net 36-47 dakika aralığında değişiyor.

Roma İmparatorluğu’nun hala güçlü olduğu, Cermen ulusunun da hala birlik olamadığı yıllardayız. Roma’nın yayılma ve korku salma politikası devam ediyor. Cermenler ise küçük küçük kabileler halinde, kendi aralarında didişmek suretiyle yaşamlarına devam ediyorlar. Ortada bir birlik olmayınca da Roma karşısında ezilmeye devam ediyorlar haliyle. Haraçlar bellerini iyice bükmüş durumda, gurur desen yerlerde. Çıkarcılar, korkaklar ve Romalıların deyimiyle birer barbarlar.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz biri kadın, diğeri erkek iki Cermen’in Roma’ya kafa tutmak adına Roma sancağını çalmasıyla ortam iyice geriliyor. Romalılar yapılan saygısızlığın cezasız kalmamasını istiyor, bu 2 cesur karakterin başını çekeceği Cermenler de Roma’ya karşı kıpırdanma sinyalleri gösterip gösteremeyeceklerini tartmaya başlıyorlar ve sonrasında olaylar gelişiyor.

Çerusker kabilesinin vahşi, isyankar ve cesur güzeli Thusnelda karakterine 24 yaşındaki Alman aktris Jeanne Goursaud hayat veriyor.

Thusnelda’nın çocukluk arkadaşı ve şu anki aşığı konumundaki kılıç ustası Folkwin karakterini 8 Tage dizisinden tanıdığımız 29 yaşındaki Alman aktör David Schütter canlandırıyor.

Rütbeli bir Roma askeri olan Arminius karakterinde 33 yaşındaki Avusturyalı aktör Laurence Rupp‘u izliyoruz.

Arminius’un babası ve bölgeye yeni atanan Roma valisi olan Varus karakterinde 57 yaşındaki İtalyan aktör Gaetano Aronica‘yı izliyoruz.

Çerusker kabilesinin şefi konumundaki Segimer karakterini 52 yaşındaki Alman aktör Nicki von Tempelhoff canlandırıyor.

Çerusker kabilesinde Segimer’den sonra en soylu kişi pozisyonunda olan ve aynı zamanda Thusnelda’nın Roma yalakası, beş para etmez, gurursuz babası olan Segestes karakterine 61 yaşındaki Alman aktör Bernhard Schütz hayat veriyor.

Avusturyalı çocuk oyuncu Jeremy Miliker, Thusnelda’nın küçük kardeşi Ansgar karakteriyle; 41 yaşındaki Alman aktris Eva Verena Müller ise Segestes’in karısı Irmina karakteriyle karşımıza çıkıyorlar.

Ukraynalı aktör Sergej Onopko, Segestes’in 5 at karşılığında Thusnelda’yı gelin olarak sattığı bir kabile şefi olan Hadgan karakterini canlandırıyor. The Mallorca Files ve Dark dizilerinden anımsanabilecek 40 yaşındaki Alman aktör Denis Schmidt ise Rurik isimli bir Cermen savaşçısına hayat veriyor.

Benim açımdan yeterli bir dizi oldu Barbarians. Hikayesi ilgi çekici bir şekilde akmayı başardı sezon boyunca. Bölüm sonlarını da ilgiyi tetikte tutan, başarılı hamlelerle kapatmayı başardılar genel olarak baktığımda. Görsel açıdan yeterliydi, bütçesinin de yeterli olduğu hissediliyordu. 3 başrol oyuncunun da sırıtmadıklarını, fena iş çıkarmadıklarını söylemek mümkün ayrıca. Kapanışı da iyi denebilecek bir şekilde yapan dizi, 2. sezonu istetir bir şekilde veda etmiş oldu. Umarım çok geçmeden gelir yeni sezon onayı.

Elbette 2 diziyi karşılaştırmayacağım ama bazı karakter ilişkisi tasvirlerinin de benzeşmesi kapsamında The Last Kingdom’ı seven kitlenin bu diziyi de az buçuk seveceğini düşünüyorum. İzleyecek olanlara da iyi seyirler diliyorum.