Son dönemde Netflix’te yayınlanan üç gerçek suç belgesel dizisini tanıtmak istedim.

1) Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

20 Mart’ta ekrana geldi. Sezonu 7 bölümden oluşuyor, ayrıca Joel McHale‘in sunuculuk yaptığı özel bir bölüm de yayınlandı. Özel bölümde belgeseldeki bazı isimler konuk olarak bölümlerle ve sonrasında aldıkları tepkilerle ilgili konuşup bazı sorulara cevap veriyorlar. Eric Goode ve Rebecca Chaiklin hazırladı.

Konusu:

Belgesel birbiriyle iç içe geçmiş “büyük kedi” topluluğunu konu alıyor en genel haliyle. Kaplan, aslan, jaguar, leopar ve kar leoparı gibi hayvanları çeşitli sebeplerle toplayıp besleyenler bir tarafta ve buna karşı olanlar diğer tarafta.

Belgeselin asıl anlattığı ise bu kişilerin en ünlüsü. Tam ismi Joseph Allen Maldonado-Passage, kendisini tanıttığı ismiyle Joe Exotic. Joe’nun Oklahama’da G.W. Zoo adında bir hayvanat bahçesi yönettğine tanık oluyoruz. Burada maymun, tilki gibi hayvanların yanı sıra özellikle büyük kedileri barındırıyor. Ziyarete açık özel bir işletme. Öte yanda ise Big Cat Rescue‘nun CEO’su ve hayvan hakları savunucusu Carole Baskin yer alıyor. Yani Joe’nun en büyük düşmanı. Etkinliklerini baltalamaya çalışıp hayvanları ondan kurtarmaya çalışan biri olarak resmediliyor.

Joe Exotic, sadece hayvanat sahibi biri değil. Tuhaf diye tanımlamak da az kalır herhalde. Parkın ve kendisinin tanıtımını yapmak için her şeyi (ama her şeyi) kayda alıp sosyal medyadan reality şovmuşçasına yayınlayan biri. Gösterişi seviyor, yeri geliyor politikaya atılıyor. Yayınladığı videolarla Carole’a demediğini bırakmıyor. Eşcinsel olan Joe’nun özel hayatı da bir o kadar renkli ve karmaşık. Aynı zamanda karanlık da bir adam.

Joe ve Joe’nun rakip hayvanat bahçesi sahibi olarak tanımladığı Carole arasındaki savaş öyle büyüyor ki kriminal bir boyutu da oluşuyor. İçine başka hayvan besleyicilerinin, Balık ve Vahşi Yaşam Servisi’nin ve PETA’nın da katıldığına şahit oluyoruz. Bölümlerde G.W. Zoo çalışanları, Joe’nun ortakları, sevgilileri, yakın çevresindeki kişiler ve Carole da yorumlarıyla yer alıyor.

Not: Nicolas Cage, Joe Exotic rolüyle televizyona geliyor. Aktörün kariyerinin ilk dizi başrolü olacak. Kate McKinnon’ın Carole Baskin’i oynayacağı Universal yapımı bir dizi de hazırlanıyor. Ryan Murphy ise benzerini Rob Lowe’la yapma düşüncesinde.

.

Tiger King’e gördüğü ilgi sonucu başladım açıkçası. Şu an 2020’nin en popüler ve en konuşulan belgeseli ve konuşulduğu kadar da varmış hani. Olan bitenler pembe dizilere yarışır türden sanki. Bu kadar saçmalık da olmaz diyorsun ama olmuş işte…

Kimse iddia ettiği kadar haklı ve masum değil tabii ki. Joe için şahsına münhasır bir kaçık denebilir, Carole’ın da işini bilir bir profili var. Belgeseldeki kişilerden Jeff Lowe ise… Neyse, bana kalsın o da. Çalışanlar en azından daha samimiydi. Bunları kabul ettikten sonrası daha kolay oldu. İlk yarısı parka ve hayvanlara, ikinci yarısı kriminal kısma daha ağırlık veriyor. Sonunda da medyaya da yansıyan malum sona ulaşıyoruz.

Bence kazananın olmadığı çok karakterli bir savaş var önümüzde. Hayvanlar da tüm bu hikayede kurunun yanında yanan yaşlar olarak yer alıyor. Zaten izlerken insanı asıl daraltan bana kalırsa konunun hayvanlara dokunan kısımlarıydı. Yer yer filtresiz oldukları da söylenebilir bu arada, belirtmekte fayda var. Konusu veya tanıtımı çekiyorsa bir deneyin.