Başrollerini Pınar Öğün,Uğur Polat ve Özgürcan Çevik’in paylaştıkları Türkan, Prof.Dr.Türkan Saylan’nın hayatını konu alıyor. Ayşe Kulin’nin “Tek ve Tek Başına Türkan” adlı kitabından televizyona uyararlanan dizinin yapımcılığını Koliba Film Ata Türkoğlu üstlendi.

Türkan Saylan’nın öğrencilik hayatından Tıp Fakültesi’nde kadın olarak yaşadığı zorluklarla başlar dizi. Sosyal sorumluluk yönünden ailesini örnek alan Türkan bir öğrenciyken, lebralı hastaların yaşadığı sıkıntılarla savaşmaya başlamıştır. Birçok hayal kırıklığı yaşasa da azmi ve cesareti sayesinde bütün güçlüklere göğüs gerer.

O sıralarda Ali adlı bir mektup arkadaşı vardır. Her yaşadığı sıkıntıyı, gördüğü yanlışı ona anlatarak dert ortağı olurlar. Ancak ilerleyen zamanlarda Ali ile yüzyüze tanışarak nişanlanırlar. Fakülte’de hocalık yapan Orhan ile başlarda hiç anlaşamasalar da aralarındaki nefret zamanla aşka dönüşür ve Türkan, Orhan ile Ali arasında kalır. Ve sonunda kalbinin sesini dinleyerek hem ailesine hem de kendisine karşı gelerek Orhan ile evlenir. Aslında evlenmeye hazır değildir. Çünkü Türkan zaten işine, hastalarına aşıktır. İlerleyen zamanlarda işi ile aşkı arasında çok büyük problemler yaşar. Kocasına ilgi gösteremezken, iyi bir ev kadını da olamaz. Çünkü o işine aşık bir doktordur.

Ailesinin her ferdini tek tek kaybederken bile lebralılarla verdiği mücadeleden asla vazgeçmemiştir. Onlara insanca yaşam sağlayarak lebranın aslında çok kötü bir hastalık olmadığını, tedavi edilebilir olduğunu kanıtlayarak doktor arkadaşlarıyla birlikte bir lebra hastanesi kurar ve lebralılara iş olanğı sağlar.Siirt’te cüzzam hastalığına yakalanan Berivan(KARDELEN) Türkan Saylan’nın hayatını kurtarıp, okumasını sağladığı ilk kız öğrencisidir. Bu isim, ileride kuracağı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde üstleneceği, kız çocukları okutma projesinin ismi olacaktır.Birçok ölüm, birçok yıkım, birçok hayal kırıklığı yaşamıştır. Ancak ne bebeğini kaybetmesi, ne kocasıyla boşanması, ne de statüsüne rağmen karın tokluğuna çalışması onu yıldırmamış aksine güçlendirip birçok kişinin problemini çözmüş; birçok işsize çare olmuş; yeri geldiğinde kendisine kötü sözler söylenmesine aldırmadan hayat kadınlarını korumuş ve onlara yardım etmiştir. Bir kadının, bir doktorun, bir annenin görevlerini her zaman en iyi şekilde yapmaya çalışmıştır.Ancak dizi istenildiği gibi bitirilememiştir. Çünkü henüz ÇYDD kurulmadan, Türkan Saylan benliği tam yansıtılamadan dizi son buldu. Ancak bu dizi bekli de bir sinema filminin can bulmasına sebep vermiştir. Türkan sinema filmi de yakında vizyonda yerini alacak.Emeği geçen herkese teşekkürler….