Showtime kanalının yeni draması Yellowjackets 21 Kasım 2021 tarihinde yayına başladı.

Sezon ortasında 2. sezonunu cebe koyan dizinin 1. sezonu 10 bölümden oluşuyor. Dizinin yazarları ve yürütücü yapımcıları Ashley Lyle  (Dispatches from Elsewhere / yapımcı) ve Bart Nickerson ( Narcos / yapımcı). Yeni psikolojik drama, gizem, hayatta kalma, gençlik dizisi, gerilim ve korku gibi birçok türü bir arada bulunduruyor.

Konusu:

1996 yılında Yellowjackets isimli futbol takımı liseler arası futbol turnuvasında final oynamak için uçağa biner. Bu uçak yolculuğu Kanada üzerindeyken büyük bir kaza ile sonuçlanacak ve uçak Ontario’da bilinmeyen bir ormana düşecektir. Uçakta yer alan isimlerin bir bölümü yaklaşık 19 ay sonra kurtarılacaktır. Kurtulan isimler, nasıl hayatta kalmayı başardıklarını duygusal bir şekilde anlatsalar da dizinin ilk sahnesi hikayenin anlatılandan çok daha farklı olduğunu bizlere gösteriyor. Tüm bunların yanında kazadan 25 yıl sonra, hayatta kalan isimlerin gelen bir mesaj nedeniyle kendilerini tehlike altında hissettiğini görüyor ve gizemlerin ortaya çıkışına tanıklık ediyoruz. Dizide aynı anda 2 zaman çizelgesini takip ediyoruz. Kaza anından itibaren yaşanılan her şey ve kazadan 25 yıl sonra yani 2021 yılında hayatta kalanların yaşadıkları.

Not 1: Dizinin ilk bölümünde kazadan sağ çıkan 5 karakterin yetişkin hallerini görüyoruz. Yetişkin hallerini görmediğimiz diğer karakterlerin yaşayıp yaşamadığı konusunda dizinin kesin bir açıklama sunmadığını belirtmem lazım.

Shauna, gençlik yıllarında hayattan ne istediğini bilmeyen, utangaç bir isim olsa da yetişkin halinin çok daha açık sözlü birine dönüştüğünü görüyoruz. Yetişkin Shauna yaşadığı hayattan nefret eden bir isim ve eski anılara kendini kaptırmaktan kurtulamıyor. Ormanda geçirdiği zamanın başlarında büyük bir sırrı saklamak zorunda kalıyor. Sophie Nelisse gençlik yıllarını canlandırırken, Melanie Lynskey yetişkin yıllarını canlandırıyor.

Taissa futbol takımında hırsı ile öne çıkan bir isim. Günümüzde ise kendisini bir politika yarışının içinde görüyoruz. Bu yüzden eski sırların ortaya dökülmesini istemiyor. Ormanda yaşanılan her olaya inatla mantık çerçevesinde bakıyor olması çocukluğundaki bir travma ile ilgili, bu yüzden başka bir ihtimali aklına bile getirmek istemiyor. Gençlik yıllarını Jasmin Savoy Brown canlandırırken günümüzdeki yıllarını Tawny Cypress canlandırıyor.

Natalie, aile hayatı nedeniyle etrafına uyum sağlamakta zorlanan bir isim. Günümüzdeki hali ise pek farklı değil. Rehabilitasyon merkezinden çıkar çıkmaz kendisine gizemli bir kişi tarafından gönderilen mesajı araştırmaya başlıyor. Çünkü bu mesaj, ormanda kaldıkları dönemle ilgili bir şeyi ifade ediyor. Gençlik yıllarını Sophie Thatcher canlandırırken, yetişkinlik yılları Juliette Lewis tarafından canlandırılıyor.

Misty, hiçbir arkadaşı olmayan, garip olduğu gerekçesiyle dışlanan bir isim. Futbol takımının maskotu olduğu için onlarla birlikte yolculuk ediyor. Kaza sonrasında şaşırtıcı bir şekilde sorumluluk alıyor. Fazla detay vermeden yetişkin halinin de garip (!) bir karaktere sahip olduğunu belirtmem lazım. Gençlik yıllarını Samantha Hanratty canlandırırken günümüzdeki sahneleri Christina Ricci’den geliyor.

Travis, Koç ekibinde yer alan babası ve küçük kardeşi ile birlikte uçakta yer alıyor. Babasının kazada hayatını kaybetmesi sonrasında kardeşinin sorumluluğunu almak zorunda kalıyor. Gençlik yılları Kevin Alves tarafından canlandırılırken, yetişkin karakteri Andres Soto tarafından canlandırılıyor. Travis’in küçük kardeşi Javi‘yi de Luciano Leroux canlandırıyor.

Travis ve Natalie

Jackie takımın en önemli parçalarından biri. Diğerleri kadar yetenekli olmasa da takım üyeleri üzerindeki etkisi nedeniyle takımın kaptanı. Kaza sonrasında bu yeteneğini kullanarak grubun moralini yüksek tutmaya çalışıyor. Shauna ile de çok yakın arkadaşlar, aralarında hiçbir sır olmadığını düşünüyor. Karakteri Ella Purnell canlandırıyor.

Lottie futbol takımındaki bir diğer isim. Detayını başta öğrenemesek de psikolojik sorunlar nedeniyle gündelik hayatında ilaç kullanmak zorunda kaldığını biliyoruz. Dizi ilerledikçe en ilginç karakterlerden biri haline geliyor. Karakteri Courtney Eaton canlandırıyor.

Van, gruptaki en eğlenceli karakterlerden biri. Diğerlerinin moralini yükseltme görevi bu yüzden bazen ona düşüyor. Liv Hewson tarafından canlandırılıyor.

Tişörtü hatırlayanlar olacaktır

Laura Lee, inancı ile grupta en öne çıkan isim. Bu konuda ne kadar tutkulu olduğunu her fırsatta gösteriyor. Bazı anlarda diğer karakterlere göre daha saf olduğunu söyleyebiliriz. Karakter Jane Widdop tarafından canlandırılıyor.

Akilah ve Laura Lee

Futbol takımının bir diğer üyesi Mari, Alexa Barajas tarafından canlandırırken, takımın en yeni futbolcusu Akilah, Keeya King tarafından canlandırılıyor.

Mari-Lottie ve Jackie

Ben, kazadan sağ kurtulup ormanda futbol takımının yanında yer alan tek yetişkin. Koç ekibinin arasında yer alıyor. Fakat kaza sırasında büyük bir yara alıyor. Kendisini çoğu sahnede Misty ile birlikte izliyoruz. Karakteri Steven Krueger canlandırıyor.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yellowjackets, çok fazla konuşulduğu için başlama kararı verdiğim bir dizi oldu. Daha ilk sahnelerden de neden bu kadar çok konuşulduğunu anladım. Dizinin birçok ögesinin popüler kültürden bazı eserleri hatırlattığını söyleyebilirim. Lost ve The Terror gibi diziler, Sineklerin Tanrısı kitabı ve meşhur Donner Party olayı ilk akla gelen örnekler. Dizi aynı zamanda 90’lı yıllar ve gençlik dizisi atmosferi ile öne çıkıyor. İlerleyen bölümlerde ise gerilim ve korku kısımları biraz daha öne çıkıyor. 7 bölüm itibarıyla dizinin yukarıdaki öğelerin hepsini başarıyla harmanladığını söyleyebilirim. Buna kaç sezon devam edebileceği dizinin kalitesini belirleyecek.

Showtime devreye girmeden önce dizi, HBO’ya satılmaya çalışılırken yapılan sunumda 5 sezonluk bir plan ortaya konuluyor. 5 sezon planının halen devam edip etmediği kesin olmasa da verilen demeçler birkaç sezonluk planın kesin olduğunu gösteriyor. Benim gibi böyle uzun planlar canınızı sıkıyorsa dizinin yazarı Ashley Lyle’ın söyledikleri içinizi rahatlatabilir:

Biz diziyi oluştururken her zaman birden fazla sezona yayılan bir hikaye olarak planladık ve ilk sezondaki hedefimiz temel sorulara cevap vermek. Çünkü şahsen konuları sürekli olarak uzatan ve sorulara cevap vermeyen diziler her zaman sinirimi bozmuştur. Bu yüzden sezon finalinde bazı soruları cevapladıktan sonra yeni soruları oluşturarak ilerlemek istiyoruz.

İlk 7 bölümü arka arkaya izlemiş biri olarak sezon bitince hepsini birlikte izlemeyi tavsiye edebilirim. Eğer haftalık takip etmek isterseniz de dizi, teorileri düşündürerek farklı bir keyif verecektir. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not 2: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.

Fragmanı

Jenerik Müziği