FOX’un yeni suç draması The Cleaning Lady, 3 Ocak’ta başladı. 0.5 reyting oranı ve 3.561.000 izleyici sayısı ile sezonu açan dizinin söz konusu ilk sezonunun 10 bölüm sürmesi ve 14 Mart 2022 tarihinde sona ermesi planlanmış.

The Cleaning Lady, La Chica Que Limpia isimli Arjantin dizisinden uyarlandı. Miranda Kwok, dizinin yaratıcısı ve yapımcılarından biri. Ona yapımcı koltuğunda Melissa Carter, Shay Mitchell ve Michael Offer gibi isimler eşlik etmiş.

Daredevil ve The Defenders gibi diziler ile G.I. Joe: Retaliation ve Gods of Egypt gibi sinema filmlerinden tanıdığımız, Fransız-Kamboçyalı aktris Elodie Yungdizinin başrol oyuncusu konumunda. Yung, Thony karakterine hayat veriyor dizide.

Thony, Kamboçyalı bir kadın. Filipinler’in başkenti Manila’da saygın bir hastanede doktorluk yapmaktayken hasta oğlunu bir gen tedavisine sokmak maksadıyla ABD’ye, Las Vegas’a gelmiş. Donör konusunda işler beklediği gibi gitmemiş, tedavi sırası beklerken vizesi sona ermiş, yeni vize de alamamış. Filipinler’e geri dönmek yerine kaçak bir şekilde ülkede kalmayı ve oğlunun tedavisine dair umudunun peşinde savrulmayı tercih etmiş. Geçimini sağlamak için de kaçak yollarla, kötü şartlarda çalışmaya başlamış. Bir doktorken bir temizlikçi olmuş ama başını her daim dik tutmuş.

Günlerden bir gün görmemesi gereken bir olaya şahit oluyor karakterimiz ve o gün Thony’nin hayatı kökünden değişiyor. Hem kendisi hem de oğlu için hayatta kalmak mecburiyetinde olan karakterimiz, kendisini bir anda bir suç örgütünün emrinde çalışan bir temizlikçi olarak buluyor. Oğlunu kurtarmak için her şeyi yapmaya gönüllü olan Reyna, ahlak sınırlarının ince ipinde yürümeye ve kendisi için doğru nedenlerle yasaları çiğnemeye başlıyor.

Diğer karakterlere de değinelim kısa kısa.

*Designated Survivor, Blood & Oil, Mixology ve The Following gibi dizilerden aşina olduğumuz Adan Canto, Thony’nin emrinde çalışmaya başladığı karizmatik mafyamız Arman Morales karakterini canlandırıyor.

*Martha Millan‘ı Thony’nin an itibaıyla Filipinler’de yaşayan kocası Marco‘nun (Ivan Shaw) kız kardeşi Fiona karakteriyle izliyoruz. Thony, hasta oğlu Luca (Sebastien LaSalleValentino LaSalle) ile birlikte Fiona’nın evinde kalıyor. Fiona da tıpkı Thony gibi evraksız bir şekilde yaşıyor ve çalışıyor. Chris (Sean Lew) isimli bir oğlu ve Jaz (Faith Bryant) isimli bir kızı var.

*Arjantinli aktris Eva De Dominici, Arman’ın güzel karısı Nadia karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Rules of Engagement, Scream Queens, Splitting Up Together ve Nashville gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Oliver Hudson ise Arman’ın peşine düşmüş bir FBI ajanı olan Garrett Miller karakterini canlandırıyor.

*Shiva Negar, Jay Mohr (Gary Unmarried, Ghost Whisperer) ve Liza Weil (How to Get Away with Murder, Gilmore Girls), tekrar eden rollerle kadroda yer alacaklar dizide.

Dizinin yayınlanan ilk bölümünü hiç sıkılmadan izledim. Bu bölüm ayarında devam ederse yeterli olacaktır benim için. Sezonun planlı bir şekilde 10 bölüm sürecek olmasından da memnunum. Bu sayede hikayenin en azından bu sezon için sünmeden ilerleyebileceğine inanıyorum.

Bu da dizimizin fragmanı: