A Bit of Fry and Laurie, 1989 ve 1995 yılları arasında BBC1 ve BBC2’de yayınlanmış, Stephen Fry ve Hugh Laurie tarafından yazılan bir İngiliz skeç komedisi dizisidir. Başrol oyuncuları da bu aktörler olan dizi, 1987’de yayınlanan 36 dakikalık pilot bölüm de dâhil olmak üzere dört sezondan ve toplamda 26 bölümden oluşmaktadır. Peki, diziye de adını veren bu Stephen Fry ve Hugh Laurie ikilisi kimdir?

Stephen Fry

Stephen John Fry. 24 Ağustos 1957 doğumlu İngiliz oyuncu, komedyen, yazar ve sunucu. Kariyerine komedi dizilerinde küçük rollerle başlayan ünlü oyuncu, A Bit of Fry and Laurie’den önce Alfresco, Happy Families ve Blackadder gibi dizilerde boy gösterdi. Laurie kadar iddialı yapımlarda oynamasa da kendisini izlediğimiz yapımlar arasında Absolute Power, Kingdom, 24:Live Another Day, Bones ve The Great Indoors yer alıyor. Fry ayrıca, 2003-2016 yılları arasında BBC’de yayınlanan QI adlı yarışma programında da sunuculuk yapmıştır.

Hugh Laurie

James Hugh Calum Laurie. 11 Haziran 1959 doğumlu İngiliz oyuncu, komedyen, müzisyen, yazar ve yönetmen. Komedyenlik kariyerine ufak rollerle başlayan Laurie, A Bit of Fry and Laurie ile ülke çapında tanınırlık kazandı. Daha sonra yine Stephen Fry ile Jeeves and Wooster adlı yapımda ortaklığını devam ettirdi. Ardından All or Nothing at All adlı mini dizide başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkan Laurie’yi Fortysomething adlı komedi dizisinde de izledik. Ancak ünlü oyuncu daha sonra Amerika’ya gidip House MD dizisinde hem bizleri kendine hayran bıraktı hem de adını dünyaya duyurdu, biz de onu Doktor House olarak sevip bağrımıza bastık. House MD dizisinden sonra televizyon kariyerine The Night Manager, Veep ve Chance adlı dizilerle devam eden oyuncuyu, 2019’da yayınlanacak olan Catch-22 adlı dizide izleyeceğiz.

Müzisyen ve yazar kimliğiyle de ön plana çıkan Hugh Laurie’nin Let Them Talk ve Didn’t It Rain adlı iki blues albümü ve Türkiye’de de yayınlanan The Gun Seller (Silah Tüccarı) adlı bir kitabı da bulunuyor.

Fry ve Laurie İş Birliği

Stephen and Hugh, 1980 yılında ortak arkadaşları olan Emma Thompson aracılığıyla Cambridge Üniversitesi’nde eğitim gördükleri sırada tanıştılar. Daha çok 1980-1990 yılları arasında birlikte çalışan ikilinin televizyondaki ilk buluşması Alfresco adlı dizide oldu. Bu dizinin ardından kendilerine asıl tanınırlığı getiren ve ikili olarak güzel işler yaptıkları yapımlar ise A Bit of Fry and Laurie ve Jeeves and Wooster adlı diziler oldu. A Bit of Fry and Laurie bittikten sonra yollarına yalnız devam eden ikili, 2010 yılında Fry and Laurie Reunited adlı yapımda tekrar buluştular.

Diziyle İlgili Tırıvırı Bilgiler

  • Dizinin her bölümü yaklaşık 30 dakika uzunluğunda olup birden fazla skeçten oluşmaktadır ve skeçlerin hepsinde Laurie ve Fry boy göstermektedir.
  • Bu skeçlerde kelime oyunlarına ve üstü kapalı şakalara oldukça fazla yer verilmektedir.
  • Skeçler esnasında karakterlerin dördüncü duvarı yıkması, oyuncuların arada rolü bırakıp kendileri gibi davranmaları ve kameranın stüdyodaki izleyicileri de çekmesi gibi durumlar sık sık yaşanmaktadır.
  • Ayrıca skeçlerde alakasız ve saçma sapan sözler üzerine kurulan espriler de en önemli özelliklerden biridir.
  • Dizide skeçlerin arasında Fry ve Laurie, farklı karakterlere bürünüp sokakta bizlere röportaj veren tuhaf karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Bu röportajlar hem skeçler kadar eğlenceli oluyor hem de skeçler arasında iyi bir geçiş oluyor. Sokak röportajı veren tiplemeleri sezon boyunca birden fazla kez görüyoruz, ancak bunlar her sezonda değişiyor.

  • Oyunculuğunun yanı sıra şarkıcı kimliği ile de bilinen Hugh Laurie, bazı skeçlerde ya da skeç aralarında başta piyano olmak üzere çeşitli enstrümanları çalarken her an karşımıza çıkabiliyor.
  • Bu iki oyuncunun dışında dizide başka oyuncular da bazı skeçlerde ufak rollerde karşımıza çıkıyor. Ancak genelde dizi Fry ve Laurie arasında geçen iki kişilik skeçlerden oluşuyor.
  • Dizi, üçüncü sezondan sonra biraz “talk show” formatına dönüyor. Yani bölüm içinde yayınlanan skeçlerin dışında dizinin başında bir veya iki konuk çağrılıyor ve bu konuklarla “talk show” havasında bir sohbetle başlıyor bölüm. Ancak buradaki muhabbetler, benzer programlarda yapılanlar gibi ciddi diyaloglardan ziyade programın absürtlüğü yansıtan diyalogları içeriyor daha çok. Daha sonra konuk olarak alınan bu oyuncuları da dizideki skeçlerde izleme şansımız oluyor.
  • Yine üçüncü sezon itibarıyla dizinin kapanışında da bir değişiklik oluyor. İzleyicilere veda ederken kısa bir konuşma yapan Stephen Fry, ardından günün kokteyl tarifi adında alakasız malzemelerle ve ilginç dansıyla (dancercizing) bir içki kokteyli hazırlıyor ve bu sırada Hugh Laurie arka planda piyano çalıyor. (Please, Mr. Music, will you play? / Lütfen Bay Müzik, çalar mısınız?)

Bir Defadan Fazla Görülen Karakter ve Skeçler

Kontrol ve Tony

Kontrol (Fry) ve Tony Murchison (Laurie), son derece kibar olan iki İngiliz istihbarat ajanıdır ve bu skeç ilk defa birinci sezonda bir bölümde yayınlanmıştır. Skeçte genel olarak Tony, sabah kahvesini getirmek üzere Kontrol’ün odasına girer ve bu sırada ülkedeki ulusal güvenlikle ilgili konuları, bu tarz filmlerde gördüğümüzün aksine sıradan konular gibi ve oldukça sakin bir tavırla ve sade bir dille konuşurlar.

John ve Peter

John (Fry) ve Peter (Laurie); sert mizaçlara sahip, sürekli kızgın bir tonda konuşan, ofislerinde sürekli viski içen ve konuşurken bağırıp çağıran iki iş adamıdır. Bu iki kafadar, göründükleri her skeçte farklı bir işte çalışmaktadır, ancak hangi iş olursa olsun her zaman başlarına dert olan bir sorun vardır ve hep sinirlidirler. Kendilerinin ve firmalarının bir düşmanı vardır: John’un eski eşi Marjorie. Tartışılan her konuda ve yaşanan her sorunda taşın altından hep Marjorie çıkar veya bu iki adam her zaman suçu bu kadında bulur. Ayrıca bu karakterlerin en göze çarpan özellikleri konuşurken sürekli etrafa ve birbirlerine lanet okumalarıdır ve “Dammit! (Lanet olsun!)” ifadesini çok ilginç ve yaratıcı cümleler içinde kullanarak skeci eğlenceli hâle getirirler.

The Bishop and the Warlord (Piskopos ve Savaş Beyi)

İlk kez birinci sezonda görülen bu iki karakter, bir rahip/piskopos (Fry) ve uzun saçlı bir metalciden (Laurie) oluşan bir metal müzik grubudur. Birbirine tamamen zıt olan bu ikilinin müziklerini dinleyip kliplerini izlerken izleyici gerçekten çok eğlenir.

Tony Inchpractice

Bir televizyon programı sunucusu olan Tony (Laurie), programına çağırdığı konuk (Fry) ile her bölümde saçma bir konu üzerine konuşur ve konuğuyla bir nevi röportaj yapar. Programın konusu her hafta değişir ve hepsi birbirinden saçmadır.

YAZARIN NOTU

Bu diziyi, Hugh Laurie’nin oynadığı yapımları izlerken listeme almıştım yıllar önce House izlediğim zamanlarda. Ama hem izlemek hem de tanıtmak şimdiye nasip oldu. Öncelikle dizinin biraz eski oluşu gözünüzü korkutmasın, gayet de izlenebilir bir dizi. Ayrıca benim görüşüme göre şu an izlediğimiz komedi dizilerinden çok daha komik, başarılı ve kaliteli bir yapım. Farklı olarak belirli bir senaryosu olan sezonluk diziler gibi değil de her bölümü birbirinden bağımsız ve bölüm içinde birden fazla kısa skeç olan bir dizi. Bu açıdan istediğiniz bölümü açıp izleyebilirsiniz, ben şahsen canım sıkılınca rastgele bir bölüm açıp izliyorum.

Ayrıca Hugh Laurie hayranıysanız ya da en azından kendisini biraz olsa komik buluyorsanız denemenizi kesin tavsiye ederim. Doktor House karakterini izlerken her ne kadar çok gülmüş olsam da oyuncunun komedyen kimliğini asıl bu dizide gördüğümü söyleyebilirim. Dizi hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız YouTube’ta kısa skeç videolarını ve hatta -eğer kaldırılmadıysa- bölümlerin tamamını bulabilirsiniz. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

Dizide yayınlanan sevdiğim skeçlerden bazılarını izlemek isteyenler için:

The Understanding Barman (Anlayışlı Barmen)

Your Name? (Adınız?)

Mr. Dalliard: Models (Bay Dalliard: Modeller)