Anthony Horowitz‘in kaleme aldığı Alex Rider serisi geçtiğimiz ay dizi versiyonuyla ekrana geldi. Sony Pictures Television’ın yapımını üstlendiği dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor.

Serinin ilk romanı Stormbreaker’dan uyarlama bir film 2006’da vizyona gelse de gişede beklediğini bulamamıştı. Dizi versiyonunun ilk sezonu ise ikinci roman “Point Blanc”in hikayesini anlatıyor. İkinci sezon onayı aldığı konuşulan dizinin bölümleri İngiltere’de Amazon Prime Video’da yayınlandı. Ülkemizde ise D-Smart bünyesinde yer alıyor.

Otto Farrant‘in başrolünde olduğu dizi, Haluk Bilginer‘i bulundurmasıyla da öne çıkıyor. Guy Burt‘ın (The Borgias, The Bletchley Circle) hazırladığı Alex Rider’ın kadrosunda Stephen Dillane, Vicky McClure, Andrew Buchan, Brenock O’Connor, Ronkẹ Adékoluẹjo, Liam Garrigan ve Ace Bhatti de yer alıyor.

Konusu:

Alex Rider, amcasıyla birlikte yaşayan lise çağında bir gençtir. MI6’e bağlı özel operasyonlar departmanında çalışan amcası Ian, görev başındayken hayatını kaybeder ve bu durum Alex’i oldukça sarsar. Bunun üstüne birimdekiler Alex’in karşısına çıkarak onun yardımını ister.

Point Blanc adında özel bir akademiyi tartışmalı metotlarla yönettiğine inandıkları Dr. Greif’i araştırmaktadırlar. Sorunlu zengin çocuklarının okuduğu bu okulda perde arkasında neler olup bittiğini öğrenmek istemektedirler ve Alex’e öğrenci olarak içeri sızmasını teklif ederler. Teklife başta olumsuz yaklaşan Alex, amcasının ölümünün ardındaki gizem perdesini aralamak için teklifi kabul eder.

Haluk Bilginer, bahsi geçen Dr. Greif karakteriyle ekranda.

Alex Rider’ın roman serisine veya 2006 yapımı filme pek de aşina değilim. Dizi, bünyesinde Haluk Bilginer’i bulundurmasıyla radarıma girdi ve onun sayesinde başladım. Beklentiyi fazla yükseltmeden izlenebilir diye düşünüyorum.

Başıyla ve sonuyla düzgün bir dizi aslında, nasıl başlıyorsa öyle ilerliyor ve hikayesini toparlıyor. Göze batıcı türden bir şey fazla yoktu sanki ama bunun “yavaş” olduğunu da söyleyebiliriz. Bu da muhtemelen en büyük eksisiydi, sezon sekiz değil altı bölüm falan da olabilirmiş. Uzun uzadıya konudan bahsetmek istemesem bile üst kısımda yer alan açıklamalar ilk 3 bölümü kapsıyor denebilir.

Söylendiği gibi ikinci sezon olursa yazarın başka bir romanını alıp uyarlarlar herhalde. Ona da vakti geldiğinde bakarız… Alex Rider da böyle bir dizi. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.