Kaliteli yapımlarıyla gönüllerde taht kuran kanal Showtime, yeni yılın ilk ayında bizleri yeni bir diziyle tanıştırdı: Billions

17 Ocak 2016 tarihinde başlayan dizi, 12 bölümlük ilk sezonunun ardından sezon finali yapacak. Bir de daha 3. bölümü yayınlanmadan 2. sezon onayını da aldı.

Çekimleri New York’ta yapılan dizinin mutfağındaki isimler: Brian Koppelman, David Levien ve Andrew Ross Sorkin.

Dizinin ilk iki bölümünü Limitless ve Divergent filmlerinin yönetmeni Neil Burger yönetti.
Billions_101_5107.R

KONU

Milyarder yatırımcı Bobby Axelrod, hırslı kişiliğiyle ve biraz da şansının yaver gitmesiyle milyarder olmuştur. Şirketini daima kar yapmaya yönelik yönetir. Milyarder olduğundan hem zorda olanlara yardımını yapar, hem de kendisi içinde para harcamayı ihmal etmez. Fakat çok hızlı bir şekilde yükselmesi, çok parasının olması ve bazı şüpheli durumların meydana gelmesi ABD New York Güney Bölge Başsavcısı’nın Bobby’nin kirli işler yaptığı ve suçlu olabileceği şüpheleriyle peşine düşmesine sebep olur. İki büyük güç arasındaki büyük savaş başlamıştır.

”Halkın sevgilisi Bobby Axelrod gerçekten suçlu mudur, yoksa başsavcı yanlış adamın peşinde midir?”
1032076_1_0_prm-prart2_1024x640

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

1032076_0_0_c-22954_1024x512
Bobby Axelrod (Damian Lewis)

Milyarder yatırımcı, Axelrod şirketinin sahibi. Tüm ortakları 11 Eylül saldırılarında hayatlarını kaybedince şirketin tek patronu haline gelir. Kendisi de o gün hayatını kaybedebilirdi; fakat bazı sebepler yüzünden ofisteki toplantıya katılamamıştır.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak başladığı hayatında küçüklüğünden itibaren sürekli çalışmış, çok para kazanmak için elinden geleni yapmıştır. Vefalıdır, kendisine yapılan iyilikleri unutmaz ve karşılığını verir. Zevki ve hayalleri için para harcamaktan çekinmez. Bölge başsavcısının peşinden geldiğini biliyordur; fakat mücadeleyi sevdiği için savaştan kaçmayacaktır.

”Milyarder olmak şöyle bir şey: Bir odaya girdiğin zaman herkesin neye baktığını ve kimin tam olarak ne istediğini bilirsin.”

Emmy ve Altın Küre ödüllü ünlü oyuncuyu Homeland, Wolf Hall ve Band of Brothers gibi ünlü dizilerden tanıyabilirsiniz.1032076_0_0_c-22953_1024x512

Chuck Rhoades (Paul Giamatti)

ABD New York Güney Bölge Başsavcısı. Amerika’daki en güçlü kanun adamlarından biri. Güçlü ve zengin bir aileden gelmedir. Mali suç davalarında başarısız olduğu dava yoktur; fakat Axelrod davasının kolay olmayacağını ve kaybedebileceğini bildiğinden kararlarını dikkatli almak zorundadır. İdealist bir kanun adamıdır, onun için adalet ve hukuk her şeyden üstündür. Hiçbir şekilde adaleti yolundan saptırmaz; zor ve vicdanını yaralayan kararlar alması gerekse bile soğukkanlı davranarak adaleti sağlar.

1 Oscar adaylığı bulunan, Emmy ve Altın Küre ödüllü ünlü oyuncuyu Külkedisi Adam, 12 Yıllık Esaret, Sihirbaz, Barney’s Version filmlerinden ve John Adams dizisinden hatırlayabilirsiniz.1032076_0_0_c-22955_1024x512

Wendy Rhoades (Maggie Siff)

Chuck’ın eşi. Güçlü, dominant bir kadın. Axelrod şirketinde performans koçu ve psikolog olarak çalışıyor. Şirketin bel kemiği, çalışanları çok iyi bir şekilde teşvik ederek verimli çalışmalarını sağlıyor. İnsanlara karşı objektif bakış açısına sahip.

Bobby ile uzun yıllara dayanan bir dostluğu var. Kocasının Bobby’nin peşine düşmesiyle ikisinin ortasında kalıp şirketten ayrılmak istese de Bobby şirketten ayrılmasını istemez.

Oyuncuyu ünlü diziler Sons of Anarchy ve Mad Men’deki rollerinden hatırlayabilirsiniz.1032076_0_0_c-22956_1024x512

Lara Axelrod (Malin Akerman)

Bobby’nin güzeller güzeli eşi. Ailesine çok bağlıdır ve onları korumak için her şeyi göze alabilen bir kadındır. O da Bobby gibi fakir bir aileden gelmiştir. Hemşiredir. Onun için ”Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” sözünü kullansak yanlış olmaz sanırım.

Oyuncuyu Children’s Hospital, Sin City Saints, The Comeback, Trophy Wife dizilerinden ve Watchmen filminden tanıyabilirsiniz.Billions+Series+Premiere+ZGAwakYN8O5x

SON SÖZ

Bu diziyi ilk açıklandığından beri -yaklaşık bir yıldır- merakla bekliyordum. Çok sağlam bir açılış yaparak da beklentimi karşıladı. Showtime’ın ne kadar kaliteli işler yaptığı ortada zaten. Billions’ın da onların yanına ismini yazdırdığını düşünüyorum. Bu çıtada devam ettiği sürece 2016’nın en iyi dizilerinden biri -hatta en iyisi- olacağına inanıyorum.

Oyunculara gelirsek de hepsinin ne kadar başarılı isimler olduğu ortada. Dizi yıldızlar karması adeta. Paul Giamatti ve Damian Lewis’i bir çikolatalı ya da meyveli bir pasta olarak düşünün; Malin Akerman ve Maggie Siff ise bu pastanın çilekleri oluyor. E bize de bu pastayı afiyetle yemek düşer.

Herkes tarafından denenmesi gerektiğini düşündüğüm bir dizi, mutlaka izleyin.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

bill