Türk televizyonlarındaki uyarlama furyası tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce genelde Güney Kore ve ABD dizilerinin uyarlamalarını görsek de yeni limanlara yelken açıldı ve özellikle Sadakatsiz’in (Doctor Foster) geçen sezondaki büyük başarısının ardından İngiltere menşeli işler de ülkemize ithal edilmeye başlandı. 2018’de BBC’de başlayan ve 3. sezonuyla sona ereceği açıklanan The Split‘in uyarlaması Evlilik Hakkında Her Şey de ilk 2 bölümüyle kısa zamanda büyük ilgi topladı.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram
Yayın Durumu: 21 Eylül 2021 – günümüz (şimdilik ilk 2 bölümü yayınlandı)
Süre: 120+ dakika
Yapımcı: MF Yapım | Yönetmen: Yusuf Pirhasan
Uyarlama Senaryo: Seda Çalışır Karaoğlu, Toprak Karaoğlu & Ayşe Canan Ertuğ
Kanal: FOX Türkiye
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediTwitterInstagramYoutube

KONU

Azra Günay, genellikle Türkiye’nin en sosyetik isimlerinin boşanma davalarına bakan başarılı bir avukattır. Hem işinde oldukça iyidir hem de mutlu bir yuvası vardır. Üç çocuğunu tek başına büyüten dul anne Çolpan Cevher mesleğin en iyilerinden biri olsa da sert ve mesafelidir. Evlilik kavramını reddeden ortanca kardeş Sanem, annesi ve ablasıyla birlikte çalışmaktadır. Azra ne kadar ağırbaşlıysa Sanem ise o kadar tersidir, her daim alaycılığı ve pozitifliği üstündedir. Ailenin en küçüğü olan Güneş ise diğerlerinin aksine hukuk dünyasından uzak kalmayı tercih ederek kendi kafesini işletmeye başlamıştır.

Birbirinden ne kadar farklı karakterlere sahip olsalar da ortak bir geçmişle birbirlerine bağlı olan bu dört kadın, hem aile içindeki ilişkilerine hem de müvekkillerinin davalarıyla uğraşırken hayatın da onlara irili ufaklı sürprizleri olacaktır.


KARAKTERLER

(soldan sağa): Güneş, Çolpan, Azra, Sanem

  • Azra Günay (Gökçe Bahadır): Kendi alanının en başarılı avukatlarından biri. Mesleğinde oldukça rasyonel davransa da aslında içinde fırtınalar kopmaktadır. Babasının bakıcılarıyla birlikte evden kaçması ve ardından ölüm haberinin gelmesinden çok etkilense de kendine mutlu bir yuva kurmuştur. Fakat hayatında peş peşe yaşanan değişikliklerin ardından tüm bildikleri sarsılacaktır.
  • Çolpan Cevher (Sumru Yavrucuk): İstanbul’un en ünlü hukuk bürolarından birinin sahibi. Sert, acımasız ama mizah anlayışını kaybetmemiş biri. Tırnaklarıyla kazıyarak geldiği konumu kaybetmemek için her şeyi yapabilir. Kocasının ihanetinin ardından üç çocuğunu tek başına yetiştirmiştir, onlar zarar görmesin isterken en büyük zararı kendisinin verdiğinin farkında değildir.
  • Sanem Cevher (Gökçe Eyüboğlu): Azra’nın kardeşi. Hayattan haz almasını bilen, özgür ruhlu, pervasız, tek gecelik ilişkilerle özel hayatını sürdüren biridir. Ablasıyla zıt kişiliklere sahip olsalar da bu durum, iyi anlaşmalarına engel değildir. Nitekim çocukluğunda yaşananlardan o da Azra kadar etkilendiği için bir elmanın iki yarısı gibi olmuşlardır.
  • Güneş Cevher (Tülin Ece): Azra ve Sanem’in kardeşi. Tıpkı onlar gibi akıllı, duygusal ve sözünü sakınmayan biri olsa da annesi ve ablalarının aksine avukat olmamış, üniversiteyi yarıda bırakarak kendi adını verdiği bir kafe açmıştır. Evlilik arefesine geldiği erkek arkadaşıyla hayatının önemli bir dönüm noktasından geçmektedir.

  • Sergen Günay (Sarp Akkaya): Azra’nın 15 yıllık eşi, başarılı bir avukat. Hukuk fakültesinde tanışıp birlikte olmaya başlamışlar ve ilişkilerini evlilikle taçlandırarak üç çocuk sahibi olmuşlardır. Sevgi dolu bir baba ve eştir. Görünürde kusursuz bir hayatı vardır ancak kimsenin bilmesini istemediği birtakım sırları buna gölge düşürmek üzeredir.
  • Yıldırım Şahin (Yiğit Kirazcı): Azra ve Sergen’in üniversiteden arkadaşı. Gençliğinde Azra’ya karşı arkadaşlıktan öte duygular beslemeye başlasa da aşkına karşılık alamamıştır. Uzun süredir yurt dışında kariyerini sürdürürken Türkiye’ye dönmeye karar verir. Eski aşkıyla yeniden karşı karşıya gelmesi tüm dengelerini sarsacaktır.

  • Ural / Aztek (Fırat Altunmeşe): Sanem’in barda tanıştığı ünlü bir rapçi. Sanem sarhoş kafayla, boyundan büyük sözler vererek kendisine kızının velayetini alması için yardımcı olacağını söyleyince yolları kesişiyor. Kızı için her şeyi yapabilecek, ilgili bir baba.
  • Erman Arsen (Erdal Küçükkömürcü): Kendi adını taşıyan hukuk bürosunun sahibi. Tıpkı Çolpan gibi o da sektörün en duayen isimlerinden biri ve bu nedenle büyük bir rekabet içindeler. Azra’yı kendi bürosuna katıp rakibine darbe indirmek istiyor.
  • Yalın Duru (Bertan Asllani): Güneş’in sevgilisi. İyi kalpli, sevecen ama girdiği işlerde dikiş tutturamayan, şanssız biri. Çocukluktan beri tanıdığı Güneş’le ilişkilerinin daha ciddi bir boyuta geçmesini istiyor ama önce Çolpan’ın gözüne girmesi lazım.

Öte yandan dizide bölümlük davaların yanı sıra birkaç bölüme yayılan boşanma hikayelerini de görüyoruz. Ünlü multimilyarder Alpay ve eşi Songül’ün davasında Bülent Alkış ve Selen Uçer yer alıyor. (Yazarın notu: Bağımsız sinemanın aranan yüzlerinden olan Uçer yer yer esas kadrodan dahi rol çalacak kadar muhteşem bir performans sergiliyor desem abartmış olmam. )


SON SÖZ

Geçen sezondaki psikolojik dram furyasının ardından şimdi de hukuk temalı Türk dizilerinin (Yalancı, Yargı vs.) sayısında önemli bir artış var. The Split’i izlemesem de ilk 2 bölüm itibariyle EHHŞ’yi oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Aşk, aile, eğlence, entrika, ihanet, karmaşık ilişkiler derken bir diziden istenebilecek her şeyi aynı potada başarıyla harmanlarken akıcı ve sürükleyici senaryosu sayesinde uzun süresine rağmen kendini sıkmadan izlettiriyor. Hikayenin sunduğu güçlü çatışmalar, başarılı oyunculuklar ve incelikli rejinin de katkısıyla verdiği seyir zevki katbekat artıyor. Kısacası bu sezonki yerli diziler nasıl diye merak edip bakmak isteyenler varsa mutlaka şans verin derim. Zaten ülke halkı da kısa zamanda diziyi benimsedi, nitekim geçen hafta aldığı reytinglerle salı gününün şampiyonu olan Masumlar Apartmanı’nı şimdiden tehdit etmeye başladı bile. İyi seyirler!