Bugünkü yazımıza konu olan dizi, İsveç’in SVT1 kanalında 2017 yılında yayınlanan dedektiflik dizisi Fallet.

Dizimiz tek bir davaya odaklanan bir suç draması olmakla beraber aynı zamanda oldukça komik bir dizi. Espri üzerinden dönen bir komiklik değil ama bu komiklik. İyi yazılmış bir karakter komedisi var elimizde.

Uluslararası yayın haklarına Netflix’in sahip olduğu dizinin yaratıcıları Erik Hultkvist ve Rikard Ulvshammar. Bu ikiliye yazar masasında Tapio Leopold ve Stefan Thunberg eşlik etmiş. Bölümlerin yarısını Simen Alsvik, diğer yarısını ise Jon Holmberg yönetmiş. Yapımcı koltuğunda ise Pontus Edgren, Jessica Ericstam ve Jenny Grewdahl gibi isimler yer almış.

8 bölümden oluşan Fallet‘in bölüm süreleri 27-28 dakika uzunluğunda.

Dizide hem İsveççe hem de İngilizce’nin bir arada konuşulduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

=KONU=

İsveç’in Norrbacka şehrinde İngiliz vatandaşı bir adam cinayete kurban gider ve hikayemiz başlar.

Ana karakterimiz Sophie’nin tasviriyle Norrbacka kısaca şöyle bir şehir:

Norrbacka, küçük ve boktan bir şehir. Bütün restoranlar rezalet ve yapılacak pek bir şey yok. Nüfusu 17.000 geri zekalıdan oluşuyor.

Sophie’nin bu şehirde doğup büyüdüğünü de belirtmeden geçmeyelim bu öznel tasvirin üstüne. Uzun yıllar sonra memlekete dönüyor olmanın rahatsızlığı var karakterimizin üstünde.

Konuya tekrar dönecek olursak; ülkede pek kimsenin sallamadığı, suç oranının düşük olduğu bir şehir olan Norrbacka’da işlenen bu cinayet sonrası davayı çözümlemek üzere teşkilatlarınca istenmeyen 2 dedektif Norrbacka Emniyet Müdürlüğü’ne geçici bir görevle atanıyor. Bunlardan biri yukarıda adını zikrettiğimiz Sophie Borg. Diğeri ise İngiltere’den gelen Tom Brown. Sophie, Stockholm Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çalışırken Tom ise St. Ives Polis Departmanı emrinde göre yapmakta. Tom, ölen kişinin İngiliz vatandaşı olması dolayısıyla özel görevle Norrbacka’ya geliyor. İkisi de teşkilatlarından kovulmak üzereyken yalvar yakar son bir şans elde ediyorlar ve bu davayı kabul etmek zorunda kalıyorlar.

=KARAKTERLER VE OYUNCULAR=

Soldan Sağa: Sonja – Tom – Klas – Bill – Sophie

*Sophie Borg (Lisa Henni): Karakterimizin Stockholm Emniyet Müdürlüğü’nde istenmeme sebebi emirlere sorgusuz itaat konusunda ciddi problemleri oluşu. İşkolik, gözüpek, başına buyruk bir dedektif. Silah kullanma konusunda tereddüt etmeyen biri.

*Tom Brown (Adam Godley): Karakterimizin St. Ives Polis Departmanı’ndan kovulmak üzere olmasının sebebi orada kendisine verilen hiçbir davayı uzun süredir çözememiş olması ve dedektiflik görevi için yetersiz oluşu. Tırsak, çelimsiz biri ve bu iş için fazla kibar Tom. Rahmetli annesini görmeye ve onunla konuşmaya devam ediyor olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Aktörü Lodge 49, Powers ve A Young Doctor’s Notebook & Other Stories gibi dizilerden anımsamanız mümkün.

*Klas Wall (Tomas von Brömssen): Söz konusu cinayet davasına bakacak ekibin başında olan Norrbackalı polis şefi. Çekingen, tırsak bir adam. Şehirde söz sahibi insanların iki dudağı arasından çıkacak sözleri acayip kafaya takan biri.

*Bill Wall (Christoffer Nordenrot): Klas’ın üvey oğlu. Norrbacka Emniyet Müdürlüğü’nde çalışıyor ama polis değil. Davalarda yardımcı olması maksadıyla üvey babasının sayesinde orada bulunuyor. Pek zeki olmayan karakterimiz davada ekibe destek oluyor ufak tefek konularda.

*Sonja Mustanaamio (Stina Rautelin): Ekibimizle birlikte çalışan bir adli tabip. Finlandiyalı ve bunu sıkça satır arasında belirtirken dinliyoruz onu.

Sophie’nin bir hışımla evi terk edip gitmesinin ardından yıllardır görüşmediği annesi Kristina von Borg rolünde Jordskott dizisinden anımsanabilecek Lia Boysen‘i izliyoruz. Yerel bir muhabir olan Zarah Pahlavi rolünde Meliz Karlge; Zarah’nın erkek kardeşi ve Sophie’nin eski sevgilisi olan, aynı zamanda Sophie ve Tom’un kaldığı otelde çalışan Amir Pahlavi rolünde Modus dizisinden anımsanabilecek Philip Martin; Sophie’nin üvey babası Melcher von Borg rolünde Bron/Broen dizisinden hatırlanabilecek Dag Malmberg; şehrin en zengin ve itibar sahibi adamı olan Arne Arnesen rolünde Björn Granath ve Tom’un rahmetli annesi rolünde ise Richenda Carey karşımıza çıkıyor ayrıca dizide.

Kadroda Erik Madsen (Vikings, Lilyhammer), Magnus Krepper, Tobias Aspelin, Niklas Engdahl ve Filip Berg (Svartsjön) gibi isimler de yer alıyor tekrar eden rollerle ya da konuk oyuncu olarak.

=YAZARIN NOTU=

Dizinin ilk bölümünde sabırlı davranmak gerek. Bölümün ilk yarısı epey sıkıcı geçiyor keza. Sonrasında yavaş yavaş açılıyor ve final bölümüne kadar keyifle izletiyor kendini. Final bölümünde oldukça kötü bir şekilde bağlıyorlar hikayeyi. Ucu kapalı bitiyor elbette ama konuyu bağlayış şekilleri tatmin etmiyor.

Sophie Borg karakteri cidden iyi yazılmıştı ve onu takip etmesi oldukça keyifliydi sezon boyunca. Tom ve Klas karakterleri de hiç fena eşlik etmedi ona. Yukarıda da bahsettiğim üzere başarılı bir karakter komedisi olarak ön plana çıkan diziyi taşıyan üç karakter konumundaydılar.

İlk ve son bölümlerini bir kenara bırakırsak oldukça başarılı bir dizi olduğunu düşündüğüm Fallet, damakta farklı bir tat bırakmakta. Ciddiyet ve ciddiyetsizlik arasındaki ince çizgiyi iyi korumuşlar ve güzel bir sunum tarzı çıkmış ortaya. Alternatif bir dizi arayışı içerisinde olanlara tavsiye edilir.

=FRAGMAN=