Amazon’un yeni draması Hanna‘nın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Hanna, film uyarlaması bir dizi. 2011 yapımı aynı isimli filmden uyarlanan dizinin yaratıcısı David Farr. Yapımcı koltuğunda ona Andrew Woodhead, Marty Adelstein, Becky Clements ve Tom Coan gibi isimler eşlik ediyor.

Aksiyon, macera ve gerilim ögelerini harmanlayan Hanna‘nın 8 bölümden oluşan ilk sezonu 29 Mart 2019 tarihinde yayınlandı. Lakin ilk bölümü yaklaşık 2 ay öncesinden sunulmuştu bir reklam taktiği olarak.

Bölüm süreleri 47-56 dakika arasında değişen dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Diziyi bir adamın bir bebeği bir tesisten kaçırdığı sahne ile açıyoruz. İlerleyen dakikalarda zaman atlaması yaşanıyor, aradan 15 yıl geçmiş. O malum bebek 15 yaşında genç bir kız olmuş. Tüm hayatı Polonya’da bulunan büyük bir ormanda babası bildiği o adamla geçmiş. Avlanmayı, dövüşmeyi, savaşmayı, hayatta kalmayı öğretmiş babası ona geçen yıllar içerisinde. Ama insanlardan ve medeniyetten uzak bir hayatı olmuş ve sosyal becerileri pek de gelişmemiş haliyle.

Hanna ve babasının böyle bir hayat sürme sebebi malum tesisi işleten ve Hanna’nın annesinin ölümüne sebep olan kötü kişilerin onları bulamamasını sağlamakmış. Bunu sağlamanın en iyi yolu da başka insanlarla iletişime geçmemekten geçiyormuş. Bu konuda çok da başarılı olmuşlar 15 sene boyunca. 15 senenin sonunda Hanna bir hata yapıyor ve genç bir delikanlıyla iletişime geçiyor. Bu da yerlerinin açığa çıkmasına ve bir kedi-fare oyununun başlamasına sebep oluyor. Kaçanlar, kovalayanlar, değişen dinamikler, amansız bir aksiyon ve küçük bir Avrupa turu. Geçmiş avaş yavaş eşelenmeye başlıyor ve 15 yaşındaki genç kızımız Hanna’nın merak uyandıran hikayesi sizi içine içine çekmeyi başarıyor.

Hanna karakterine 19 yaşındaki İngiliz aktris Esme Creed-Miles hayat veriyor.

Hanna’nın babası Erik karakterinde Altered Carbon, The Killing ve House of Cards dizilerinden tanıdığımız Joel Kinnaman‘ı izliyoruz.

Erik’in Hanna’yı 15 yıl önce kaçırdığı tesisten sorumlu kişilerden biri olan ve bunca yıldır Hanna’yı bulmayı takıntı haline getirmiş durumda olan Marissa karakterinde The Catch, The Killing ve Big Love dizilerinden tanıdığımız Mireille Enos‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

Hanna ile ailesiyle çıktığı bir yurt dışı seyahati sırasında tanışan ve arkadaş olan 15-16 yaşlarındaki genç kız Sophie karakterini ise Rhianne Barreto canlandırıyor. Sophie, Amsterdam’da yaşıyor ailesiyle beraber. Sürekli tartışan ama boşanmayan ebeveynlerinden rahatsız durumda olan huzursuz ve biraz da mutsuz bir genç kendisi.

Dizide daha küçük rollerle yer alan diğer isimlere şuradan ulaşabilirsiniz. Dizinin fragmanını ise şuradan izleyebilirsiniz. Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmaktaydı bir de.

İlk 2 bölümde güzel bir giriş yaptılar sezona. 3. bölümde dip yapsa da 4. bölümden itibaren idare eder bir kıvamda akmaya devam etti. Oldukça başarılı bir sezon finaliyle de sezonu kapamayı başardı. Diziyi Joel Kinnaman’ın karakteri Eric ya da Mireille Enos’un karakteri Marissa değil de Hannah karakteri taşıdı bana göre. Esme Creed-Miles, doğru bir tercih olmuş rol için ve iyi bir performans ortaya koymuş. Hanna’nın normal hayata uyum çabalarını ve verdiği tepkileri izlemesi keyifliydi sezon boyunca.

Joel Kinnaman’ın rolü oldukça düz bir roldü. Mireille Enos’un karakteri daha iyi şekillendirilebilirmiş bence. Mireille Enos, o güleç yüzü ve tatlışlığıyla garip durmuş kötü karakter olarak sunulan bu rolde. Ama oyuncuyu The Catch’ten sevdiğim için varlığından da memnundum bir yandan elbette.

Filmini izlememiştim; bu yüzden o konuda bir yorum yapamayacağım. The Killing’i izlemediğim için Joel Kinnaman-Mireille Enos yeniden bir araya gelmesi ile ilgili bir yorumum da yok. Diziyi izlemek için bu 2 unsur da tetikleyici bir sebep olabilir bazıları için yani.

Bol olaylı bir sezon finalinin ardından yeni sezonu istetir bir şekilde kapattı sezonu Hanna. Bu hikayenin devamını izlemek istiyorum cidden. Umarım 2. sezon onayı almayı başarır.