Tarihin tozlu sayfalarına olan yolculuğumuz devam ediyor. Bugünkü dizi tanıtımımız 1994-1999 yılları arasında yayınlanan Avustralya yapımı bir gençlik draması olan Heartbreak High için geliyor.

Heartbreak High, 7 sezon sürmüş. İlk 4 sezonu Network Ten’de, son 3 sezonu ABC’de yayınlanmış. Toplam 210 bölümden oluşuyor.

Dizinin yapımcılığını Ben Gannon ve Michael Jenkins üstlenmişler.

Dizi, 1993 yılı yapımı The Heartbreak Kid filminin uzantı dizisi olarak yayına sunulmuş. Yayına başladıktan sonra ilk 5 hafta içerisinde genç izleyici kitlesinin % 70’ten fazlasını ekran başında toplama başarısı göstermiş.

2020 yılı sonlarında Netflix’in dizinin yeniden çevrimi için kolları sıvayıp yeni dizi için 8 bölümlük onay verdiğini ve diziyi 2022 yılı içerisinde izleyiciyle buluşturmayı planladığını da belirtelim.

Dizimizin hikayesi Sydney’de konumlanmış olan kurgusal Hartley Lisesi’nde geçiyor. Hikaye ağırlıklı olarak okulda geçmekle birlikte okul dışı sahneler de mevcut elbette. Öğrenciler, öğretmenler ve bazı aile fertleri hikaye içerisinde kendilerine yer buluyorlar.

Hartley Lisesi, kaos ve kavga ortamının hakim olduğu bir yer. Öğrenciler kendi aralarında ya da öğretmenlerle sürekli bir didişme halindeler. Otoriteyi sorguluyorlar, birbirlerine karşı hoşgörüsüzler, kendilerine ve hayatta yapabilecekleri şeylere karşı inançsız haldeler. Avustralyalı ailelerin çocukları göçmen çocuklarının varlıklarından, göçmen çocukları da onların tavırlarından rahatsızlar.

Ortam tasviri bu şekildeyken okulda yeni bir öğretmen göreve başlar. Öğrencilerle bağ kurup onların hayatlarında bir şeyleri değiştirebileceğine inanan türden genç bir kadın öğretmen. Birkaç da yeni öğrencinin katılımıyla yeni eğitim öğretim yılı başlar. Bakalım bundan sonraki süreçte neler değişecektir?

7 sezonluk süreçte oyuncu kadrosunda çokça hareketlilik yaşayan dizinin başlangıç kadrosundan bazı karakter ve oyuncuları belirtelim kısa kısa. 7 sezonluk sürecin tamamında yer almış tek bir oyuncu bile bulunmadığını da ekleyelim.

*The Cry, Tidelands, Seven Types of Ambiguity ve The Slap’in de aralarında bulunduğu çok sayıda diziden anımsanabilecek Alex Dimitriades, dizinin ilk sezonunun merkez karakteri olarak nitelendirebileceğimiz Nick Poulos karakterine hayat veriyor. Yunan asıllı bir ailenin haşarı oğlu olan Nick, okulun yeni kızı Jodie’den hoşlanmaya başlıyor.

*Rap müziğe meraklı, isyankar ve güzel bir kız olan Jodie Cooper rolünde Abi Tucker‘ı izliyoruz.

*Sarah Lambert, okulda İngilizce ve Tarih öğretmeni olarak yeni göreve başlayan İtalyan asıllı, güzel ve idealist öğretmenimiz Christina Milano karakterini canlandırıyor.

*Katherine Halliday, okul gazetesinden sorumlu Lübnan asıllı bir genç kız olan Rose Malouf karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Salvatore Coco, Nick’in Yunan-İtalyan asıllı kuzeni Con Bordino karakterine hayat veriyor.

*Emma Roche ve Corey Page‘i Nick’in arkadaş grubunda yer alan iki sevgili Danielle Miller ve Steve Wiley karakterleriyle izliyoruz.

*Tai Nguyen, okulun bir diğer yeni çocuğu Jack Tran karakterini canlandırıyor. Ülkeye Vietnam’dan göç etmek zorunda kalmış ailesiyle birlikte.

*Isabella Gutierrez, Rose’un en yakın arkadaşı Chaka Cardenes karakteriyle karşımıza çıkıyor. El Salvador asıllı bir genç kız kendisi.

*Scott Major, Nick’in arkadaş grubunun başının tatlı olmayan belası olarak nitelendirebileceğimiz Peter Rivers karakterine hayat veriyor. Peter, okuldaki ırkçı grubun lideri konumunda.

*Tony Martin, okulun kimya öğretmeni Bill Southgate karakterine hayat veriyor. Okulda disiplini sağlamayı kendisine amaç edinmiş durumda karakterimiz.

*Doris Younane, okulun rehberlik öğretmeni Yola Fatoush karakterini canlandırıyor. Fikir olarak genellikle Bill’in karşısında yer almak gibi bir huyu mevcut.

*Stephen O’Rourke‘u okul müdürü Jim Deloraine karakteriyle izliyoruz.

*Nick’in ebeveynleri Irini ve George rollerinde Elly Varrenti ve Nick Lathouris karşımıza çıkıyorlar.

*Despina Caldis, Nick’in küçük kız kardeşi Effie Poulos karakterini canlandırıyor.

*Kadroya ilerleyen süreçte dahil olmuş isimlerin arasında Callan Mulvey, Lara Cox, Ada Nicodemou, Rel Hunt, Putu Winchester, Deni Gordon, Jeremy Lindsay Taylor, Marcel Bracks, Nina Liu, Morna Seres, Nathalie Roy, Rebecca Smart, Fleur Beaupert, Tasneem Roc, Rupert Reid, Inge Hornstra, John Walton, Bianca Nacson, Elena Carapetis, John Gregg, Danny Raco ve Ian Bliss gibi çok sayıda oyuncu yer alıyor.

*Simon Baker, Dominic Purcell, Nic Bishop, Leeanna Walsman ve Rose Byrne gibi isimlerin tekrar eden rollerle yolu geçmiş diziden. 1-2 bölümlük konuk oyunculardan oluşan havuzda ise Simone Kessell, Jason Clarke ve Bojana Novakovic gibi tanıdık simalar mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Çok iyi bir dizi olduğunu söyleyemem; ara ara kafa ütülediği de oluyor hatta. Karakterlere ve oyunculara az buçuk ısınabilirseniz yoklukta izlenebilecek bir gençlik draması gibi duruyor kısacası Heartbreak High.