Avustralya kanalı ABC’de 2017 yılı ilkbaharında yayınlanan Seven Types of Ambiguity isimli dramanın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Tek sezon süren ve 6 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 54-57 dakika arasında değişmekte.

Elliot Perlman‘ın 2005 yılı basımı aynı isimli kitabından uyarlanan Seven Types of Ambiguity‘nin yazar masasında Perlman’a The Cry’ın senaristlerinden Jacquelin Perske eşlik etmiş. Perske’ye ise yapımcı koltuğunda Tony Ayres, Christopher Gist, Amanda Higgs ve Brett Sleigh eşlik etmiş.

Dizi, 2017 yılında Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri’nde (Australian Academy of Cinema and Television Arts/AACTA) birçok adaylık ve ödül kazanmıştır. Bu adaylıklar arasında oyuncu kategorilerinde Hugo Weaving‘in drama dalında ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adaylığı ve Andrea Demetriades‘in drama dalında ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ adaylığı bulunmaktadır. Weaving ödülü evine götürürken Demetriades ise eli boş dönmüştür.

KONU

Joe ve Anna, evli bir çifttir. Anna bir iş gezisi için şehirden ayrılacağı için 6-7 yaşlarındaki oğulları Sam’in sorumluluğunu Joe’ya emanet eder. Joe, saat 15.15’te geri almak üzere oğlunu okula bırakır ve işe geçer. Joe işteyken bir telefon gelir ve Sam’in o gün katılacağı okul gezisinin 1 saat rötar yapacağı söylenir. Joe da 16.15’te okula gider bu telefon üzerine fakat oraya vardığında herkes dağılmıştır ve Sam de ortada yoktur. Polise haber verilir, arama başlatılır ve akşamın ilerleyen saatlerinde çocuk sağ salim bulunur. Çocuğu kaçırma şüphesiyle biri kadın biri erkek iki kişi gözaltına alınır. Bu iki kişiden biri Anna’nın geçmişten tanıdığı biridir; diğeri ise Joe’nun yakın geçmişten tanıdığı biri.

Olayla ilgili herkesin ketumluğu üzerindedir. Peki, gerçekler nelerdir? Puzzle misali işlenen hikayenin parçalarını 6 ayrı karakterin merkeze oturtulduğu 6 bölümde birleştirmeye çalışıyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Bu kısmı diziden alınacak tadı azaltmamak adına kısa kısa geçeceğim.

=Joe Marin=

Borsa ve yatırım danışmanlığı işinde çalışıyor ve şu sıralar önemli bir müşteri adayını ikna etmeye çabalıyor. Tavır ve davranış açısından genel olarak biraz uyuz olunası biri olduğunu söylemek mümkün. Dizinin ilk bölümünün merkezinde olan karakter o.

Joe karakterinde Tidelands, The Cry, Secret City ve The Slap gibi dizilerden anımsanabilecek Alex Dimitriades‘i izliyoruz.

=Anna Marin=

Joe’nun karısı. Sam‘in (Harrison Molloy) kayıp haberini yoldayken Joe’dan alıyor ve apar topar geri dönüyor. Biraz soğuk bir mizaca sahip Anna.

Karakteri Wentworth, Safe Harbour ve Cleverman dizilerinden hatırlanabilecek Leeanna Walsman canlandırıyor.

=Simon Heywood=

Sam’i kaçırdığı şüphesiyle tutuklanan erkek şahıs. Yakın geçmişte başından trajik bir olay geçmiş ve psikolojik açıdan çok da iyi bir durumda olduğu söylenemez.

Karaktere Adoration, A Few Best Men ve The Loved Ones gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Xavier Samuel hayat veriyor.

=Angela Erbakan=

Sam’i kaçıranlardan biri olduğu şüphesiyle gözaltına alınan kadın şahıs. Evet, soyadından da anlaşılacağı üzere karakterimiz bir Türk. Kendisiyle ilgili başka ne söylesem ispiyon (spoiler) olur.

Karaktere Squinters, Pulse ve Janet King dizilerinden tanıdığımız Avustralya doğumlu Yunan aktris Andrea Demetriades hayat veriyor.

=Alex Klima=

Simon’ın görüştüğü bir psikolog. Hastasının içine düştüğü bu durumla fazlasıyla ilgili. Kendi özel hayatında sıkıntılı bir süreçten geçmekte. 20 yıllık karısıyla ayrılma süreci yaşıyor Alex.

Karakteri Patrick Melrose dizisi dışında The Lord of the Rings ve Matrix film serilerinden tanıdığımız Hugo Weaving canlandırıyor.

=Gina Serkin=

Simon’ın avukatı. Alex ile eski arkadaşlar.

Gina karakterinde Wentworth, Pulse ve Puberty Blues dizilerinden tanıdığımız Susie Porter‘ı izliyoruz.

=Mitch=

Joe’nun iş arkadaşı ve aynı zamanda en yakın dostu. Joe’nun ona karşı pek duyarlı ve anlayışlı davrandığı söylenemez.

Karakteri Strangers, Mystery Road, Gallipoli ve The Slap dizilerinden tanıdığımız Anthony Hayes canlandırıyor.

*Not: Yukarıda saydığım 7 ana karakterden 6 tanesinin merkezde yer aldığı birer bölüm mevcutken bir tanesinin yok. Hangisi olduğu sürpriz olsun.

Kadroda küçük rollerle yer alan diğer oyuncular için tıklayın.

YAZARIN NOTU

Diziye Squinters’ta izleyip beğendiğim Andrea Demetriades için şans verdim ve pişman da olmadım. Hem Demetriades çok iyi iş çıkardı yine burada hem de dizi epey güzel çıktı. Her bölümde birer farklı karakterin direksiyona oturtulması taktiği başarılı olmuş. Demetriades’in karakteri Angela’nın merkezde olduğu bölüm favorimdi bu arada. Joe karakterinin merkezde olduğu ilk bölümü biraz yavaş ve vasat bulabilirsiniz. Bu yüzden uyarma gereği duyuyorum ki sırf ilk bölümü beğenmediniz diye diziyi bırakmaya kalkmayın ve 2. ve 3. bölümlere de bir şans verin. Bu garip vakadaki gizemin çözülme sürecini izlemesi cidden keyifli çünkü.

FRAGMANLAR