Son dönemde Çukur, Ufak Tefek Cinayetler, Fi, Şahsiyet, Çarpışma gibi yapımlarla adından söz ettiren Ay Yapım‘ın geçtiğimiz aylarda Star TV’de başlayan yeni dizisi Kuzgun’u yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Aksiyon, Polisiye

Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik 16 bölüm yayınlandı. (2. sezon yakında)

Yayın Durumu: 13 Şubat 2019 – devam ediyor

Süre: Ortalama 140-150 dakika

Yapımcı: Ay Yapım

Yönetmen: Bahadır İnce | Senaryo: Burcu Görgün Toptaş & Özlem Yılmaz

Kanal: Star TV

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

“Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!”

Rıfat ve Yusuf, birlikte çalışan iki kıdemli polis ve çok eski dosttur. Uyuşturucu baronu Şeref Dağıstanlı’yı suç üstünde yakaladıktan sonra Şeref ikisine de rüşvet teklif eder. Yusuf bunu kabul etmez ancak Rıfat’ın planları başkadır. Baskından kısa süre sonra Yusuf kendisine kurulan bir kumpas sonucu hapse atılır. Bunun bedelini en acı şekilde ödeyen kişi ise annesi ve iki kardeşiyle bir başına kalan Kuzgun olacaktır. Evinden uzakta yirmi yıl sürecek bir mücadelenin içine düşen Kuzgun’un bir anda ortadan kaybolması, çocukluk arkadaşı Dila’yı derinden etkiler.

Aradan yirmi yıl geçmiş; bu süre içinde önce yetimhaneye, ardından hapse düşen Kuzgun bambaşka bir kimlikle Nevşehir’de korumalık yapmaya başlamıştır. Ancak kader bu ya, Dila bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Nevşehir’e geliyordur ve onu koruma görevi de Kuzgun’a verilir. Kuzgun ve Dila’nın sürprizlerle dolu bu karşılaşması İstanbul’a kadar uzanırken Kuzgun’un tek bir niyeti vardır: Onu bu hayata sürükleyenlerden intikamını almak.

KARAKTERLER

Kuzgun Cebeci (Barış Arduç): Hayatla çok küçük yaşta tanışmış, kısa sürede dünyanın karanlık yüzünü keşfetmiştir. Tek başına ayakta kalmaya çalışırken başına gelenler onu sert ve duygusuz biri haline getirmiştir. Yirmi yıl sonra Akça Görgün adıyla Nevşehir’de korumalık yaparken Dila’yla karşılaşır. Ancak bu karşılaşma ikisi için de bir dönüm noktası olacak; Kuzgun bir yandan yüzleşmek zorunda kalacağı geçmişiyle, diğer yandan da Dila’nın ona hatırlatacaklarıyla kendini bambaşka bir dünyada bulacaktır.

 

Dila Bilgin (Burcu Biricik): Kuzgun’un çocukluk arkadaşı. Çok sevdiği dostunun kayboluşu ve kısa bir süre sonra annesinin ölmesi yüzünden zor bir çocukluk geçiriyor. Okumak için gittiği ve uzun süredir yaşadığı Londra’dan temelli olarak dönerek kendi hukuk bürosunu kuran Dila, Kuzgun’un gelişiyle birlikte yirmi yıldır sırtında taşıdığı vicdan azabıyla tekrar karşı karşıya gelecektir; geçmişin yükünün altında kalmamak için savaşacaktır.

 

Derviş Cevheri (Settar Tanrıöğen): Bir handa terzi dükkanı olan, kendi halinde bir adam. Ancak normal görüntüsünün altında gizemli bir kimlik yatıyor. Kendi deyimiyle ‘sokakların kulağı’. Kuzgun’un babasını tanıdığı için ona intikam yolunda rehberlik eden, her şeyi bilen, herkesten haberi olan, sürprizlerle dolu biri.

 

 

 

 

Meryem Cebeci (Hatice Aslan): Kocasının hapse düşmesinin ardından üç çocuğuyla ortada kalmış, kısa süre sonra biricik oğlunu da kaybetmiştir. Ancak yirmi yıl boyunca asla pes etmemiş, hep onun dönmesini beklemiştir. O gün geldiğinde karşısında bambaşka bir Kuzgun bulmuş olsa da kendini affettirmek ve kayıp giden yılları telafi edebilmekte kararlıdır.

 

 

 

Rıfat Bilgin (Levent Ülgen): Dila ve Ali’nin babası, eski polis. Ölüm döşeğindeki eşini iyileştirmek için Şeref’ten rüşvet almış, karısını kurtaramasa da ülkenin en büyük lojistik şirketlerinden birini kurarak kısa zamanda zengin olmuştur. Ailesine, özellikle biricik kızına çok düşkündür. Ancak Kuzgun’un yıllar sonra yeniden hayatına dahil olmasıyla kaderi değişecektir.

 

 

Ali Bilgin (Aytek Şayan): Rıfat’ın oğlu, Dila’nın ağabeyi. Babasının tek erkek çocuğu olmasına rağmen hep Dila’dan daha az sevgi görmüş, bu da Ali’yi yetersiz bir evlat olduğunu düşünmeye ve sürekli kendini ispat etme çabasına itmiştir. Yıllar sonra ortaya çıkan Kuzgun’un başlarına çok büyük belalar açacağını düşünen tek kişidir.

 

 

 

Kartal Cebeci (Caner Şahin): Babası ve ağabeyini kaybettikten sonra ailesinden geri kalan tek erkek üye olarak genç yaşta büyük sorumluluklar üstlenmiştir. Tamircilik yaparak eve ekmek getirirken, 20 yıldır kayıp olan ağabeyinin ortaya çıkmasıyla birlikte başına gelecek sürprizlerden haberi yoktur.

 

 

 

 

Kumru Cebeci (Ahsen Eroğlu): Kuzgun ve Kartal’ın gazeteci kardeşi. Haksızlıklara asla boyun eğmeyen bir yapıya sahiptir, hayatı boyunca adaletin tarafını tutmuştur. Ailesinin hayatını mahvedenlerle hesabı kapanmamış, Kuzgun’un gelişinden sonra Bilgin ailesine olan hıncı daha da artmıştır.

 

 

 

 

  • Şermin Dağıstanlı Bilgin (İpek Erdem): Şeref’in kız kardeşi. Rıfat’la bir mantık evliliği yapmış, bu evlilikten Naz adlı bir kızı olmuştur. Hayatı refah içimde geçmiş, alımlı ve dominant bir kadındır. Kuzgun’un gelişi onda da şüphe uyandırır.
  • Seda Bilgin (Derya Beşerler): Ali’nin eşi, moda tasarımcısı. Kocasıyla mesafeli bir ilişkisi vardır, ondan bir türlü sevgi görememekten şikayetçi olsa da evliliğini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Dila’nın hem görümcesi, hem arkadaşıdır.
  • Şeref Dağıstanlı (Erdal Küçükkömürcü): Zengin bir iş adamı. Ancak bu varlığını uzun yıllar boyunca yürüttüğü uyuşturucu ve silah faaliyetlerinden elde etmiştir. Geri döner dönmez Kuzgun’un gözüne kestirdiği ilk hedef olmuştur.

SON SÖZ

Dışarıdan bilindik bir intikam hikayesiymiş gibi görünmesine rağmen klişe konusuna farklı bir yorum getiren bir iş Kuzgun. Meselelerini kanser edercesine uzatmayan, 2 sezonluk konuyu 16 bölümde bitirirken hikayeye yeni açılımlar getirmeyi başaran, karakterlerini harcamaktan korkmayan, başrol oyuncularının karizmasına değil içeriğine güvenen, temponun düştüğü anlarda yetenekli kadrosundan güç toplayan, yaptığı ters köşelerle seyir zevkini yükselten, kısacası işi bilenler tarafından (zaten senaristleri daha önce Türkiye’nin Emmy ödüllü ilk dizisi Kara Sevda‘yı da kaleme almıştı) yapıldığını belli eden bir yapım.

Barış Arduç ve Burcu Biricik’in de gerek bireysel performanslarıyla, gerekse bir arada oynadıkları sahnelerdeki uyumlarıyla diziye çok şey kattığına inanıyorum. Kuzgun ve Dila’yı acılarıyla, mutluluklarıyla, üzüntüleriyle, yaralarıyla, vicdan azaplarıyla başarıyla yansıtırlarken bu ikilinin sıradan bir ekran çifti olmaktan çıkıp yeni bir boyut kazandığını fark ediyorsunuz. Sadede gelirsek, 2 buçuk saatlik süresine rağmen dolu dolu hikayesi, cesareti ve klişelere meydan okuyan yapısıyla izlemeye değer bir yapım duruyor karşımızda. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN