Hulu’nun 18 Ekim 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan yeni dizisi Looking for Alaska‘nın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Mini dizi olarak sunulan Looking for Alaska, 8 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 48-58 dakika arasında değişmekte.

John Green‘in 2006 yılında yayınlanan aynı isimli romanından uyarlanan gençlik dizisinin senaryosunu The O.C. ve Gossip Girl gibi gençlik dizilerinin yaratıcısı olan Josh Schwartz kaleme almış. Ona yapımcı koltuğunda Stephanie Savage, Isaac Klausner, Jessica Tuchinsky, Mark Waters, Marty Bowen, Wyck Godfrey ve John Green gibi isimler eşlik etmiş.

Dizimizin hikayesi, Alabama eyaleti kırsalında ormanlık alanda bulunan bir yatılı lisede ilk gününe hazırlanan Miles Halter’ın okula gelişiyle başlıyor. Miles, o vakte kadar derslerine odaklanmış, sıradan ve çok fazla sosyal olmayan bir genç olmuştur. Lakin kampüse ayak bastığı andan itibaren hayatına bir anda hareket gelecektir. Yeni oda arkadaşı ve onun eksantrik arkadaşlarıyla tanışacak, yeni dostluklar kurup yeni düşmanlar edinecektir. İlk görüşte aşık da olacaktır. Alaska isimli aşık olduğu bu dikkat çekici kız Dünya, Miles da onun yörüngesinde dönen Ay olacaktır tabiri caizse bundan sonraki süreçte.

Dizinin açılış sahnesinde feci bir trafik kazasına şahit oluyoruz. Kazaya karışan arabanın içinde kimin ya da kimlerin olduğunu ise bilmiyoruz. Miles’ın okula başlayışı bu talihsiz olayın yaklaşık 3.5 ay öncesine tekabül ediyor. Bölümler ilerledikçe günler geçiyor ve kazaya biraz daha yaklaşıyoruz.

*Miles Halter karakterine Charlie Plummer hayat veriyor. Tanınmış kişilerin ölmeden önceki son sözlerini ezberlemek en büyük hobisi Miles’ın. Gönül işleri konusunda epey tecrübesiz biri. Babası daha önce bu okulun öğrencilerinden biriymiş.

*Miles’ın ‘Kaptan‘ lakaplı oda arkadaşını Denny Love canlandırıyor. Fakir bir ailenin çocuğu ve okulda burslu okuyor. Okulun zengin ve popüler çocuklarına kafayı takmış durumda. Aralarında didişme ve rekabet ortamı mevcut. Bir fiziki şiddet durumu yok ortada ama çok ciddi eşek şakaları dönmekte.

*Kaptan’ın grubunun bir üyesi ve aynı zamanda en yakın arkadaşı olan Alaska Young karakterinde The Truth About the Harry Quebert Affair ve The Society dizilerinden tanıdığımız Kristine Froseth‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Alaska, alkol ve sigaraya özel bir düşkünlüğü olan, asi ve özgür ruhlu, etkileyici bir genç kız. O da Kaptan gibi burslu okuyor okulda. Üniversitede okuyan bir erkek arkadaşı var. Miles’ın aşık olduğu kız ayrıca kendisi.

*Kaptan’ın grubunun bir diğer üyesi olan Takumi rolünde Jay Lee‘yi izliyoruz. Takumi de tıpkı Kaptan ve Alaska gibi burslu okuyor okulda.

*Kaptan’ın zengin çocukların grubunun bir mensubu olan ve sürekli bir kavga halinde olduğu sevgilisi Sara rolünde Fuller House dizisinden anımsanabilecek Landry Bender karşımıza çıkıyor.

*Tıpkı Miles gibi okula yeni transfer olan ve Miles’tan hoşlanmaya başlayan Lara rolünde Medium dizisinden hatırlanabilecek Sofia Vassilieva‘yı izleme şansı elde ediyoruz. Lara, Romanyalı göçmen bir ailenin çocuğu. O, küçük yaşlardayken ABD’ye taşınmışlar. Son derece alımlı, tatlı, sempatik, naif, iyi niyetli ve yardımsever bir genç kız Lara. Yaşına göre son derece olgun biri.

*Alaska’nın üniversiteli erkek arkadaşı Jake rolünde Trinkets ve Teen Wolf dizilerinden anımsanabilecek Henry Zaga karşımıza çıkıyor. Genel olarak baktığımızda oldukça düzgün bir genç Jake.

*Okulun ‘Kartal‘ lakaplı disiplin avcısı müdürü rolünde Veep dizisinden anımsanabilecek Timothy Simons‘ı izliyoruz. Kampüste içki, uyuşturucu ve seks kesinlikle yasak. Yakalanan okuldan atılıyor. Kartal, eskiden bu okulun bir öğrencisiymiş ve Miles’ın babasını da tanımakta.

Kadroda ayrıca Ron Cephas Jones, Uriah Shelton, Jordan Connor, CG Lewis, Abbie Gayle ve Deneen Tyler gibi isimler yer alıyor.

Dizinin hikayesi 2005 yılında geçiyor. Kampüste cep telefonuna izin verilmiyor. Yapılacak tüm aramalar yukarıdaki fotoğraftaki ankesörlü telefon yoluyla yapılıyor.

Fena bulmadım ben diziyi. Lakin çok övülecek bir durum da yok ortada. Genç yetişkin izleyicilere hitap eden bir dizi konumunda. Daha çok dramasıyla öne çıkan dizi, olayların karakterler üzerindeki duygusal yansımalarına odaklanıyor çoğunlukla. Eğlenceli ve romantik anları da mevcut bolca elbette. Sıcak ve samimi bir dizi. Depresif yönü oldukça yoğun. Ormanın içinde, göl kıyısında, göze hoş gelen bir arka plan manzarası var dizinin. Müzikleri de atmosfere uygun olarak başarılı bir şekilde seçilmiş durumda.

Kristine Froseth, daha önce yer aldığı dizilerde olduğu gibi öne çıkan bir performans ortaya koyuyor burada da. Charlie Plummer da fena iş çıkarmıyor ama benim bu dizideki yıldızım Sofia Vassilieva oldu kesinlikle. En kısa sürede yeni dizilerde izlemek isterim kendisini. Ron Cephas Jones’un karakteri ise açık ara en gereksiz karakterdi bana göre.

Tatmin edicilik boyutu tartışılır elbette ama mini dizi olması vesilesiyle ucu kapalı bitti. Son 2 bölümde çok uzatmışlar konuyu ama. O 2 bölümü tek bölüme indirgeyip hikayeyi kapatabilirlermiş pekala.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Bu da dizinin fragmanı: