ABC, 2018-2019 sezonunun sonbaharında bizleri yeni dizisiyle buluşturdu: Stumptown

Dizimiz, Oni Press’ten çıkan Greg Rucka imzalı aynı isimli çizgi roman serisinin uyarlaması; Jason Richman uyarlıyor. Aynı zamanda Greg Rucka, Matthew Southworth ve Justin Greenwood gibi isimler mutfağında yer alıyor. Sezona 25 Eylül’de başladı ve şimdiye kadar 4 bölümü yayınlandı. İlk sezonu 13 bölüm sürecek gibi gözüküyor. Herhangi bir onay veya uzatma haberi gelmedi şimdilik. Reytingleri 0.8-.0.6 arasında gidip geliyor.

Dex Prios, eskiden askeriyede görev almıştır. Orada sevdiği adamın ölüşünü izlemiştir ve bu onu çok sarsmıştır. Geri döndüğünden beri hayata adapte olmakta zorlanmaktadır; hayattaki amacını kaybetmiştir ve bunu da sorgulamaktadır. Hayattaki kalan tek varlığı kardeşidir. Hayatını günübirlik eğlenerek geçirirken bir gün kapısını kaybettiği eski sevgilisinin annesi çalar.

Kaybettiği erkek arkadaşının kızı kaçırılmıştır ve onu bulmasını istemektedir. Dex, ilk başlarda dahil olmak istemese de bir şekilde olayların içerisinde bulur kendisini. Bu olay sonucunda barmen arkadaşının da tavsiyesiyle özel dedektifliğe adım atar. Askeriyeden kalma kendine has yöntemleriyle önüne gelen olayların peşinden koşturmaya başlar. Bu sayede hayatı da yavaş yavaş düzene girer.

Dex Parios (Cobie Smulders)

Yeni mesleğiyle birlikte aslında değişmeye başlasa da birilerine bağlanmayı hiç istemez; o yüzden günübirlik ilişkiler yaşar. Geçmişte başına gelen bazı şeyler yüzünden kendini suçlamaktadır ve bu durum onun için iyi bir şey değildir. Önüne gelen davaları çözmek için elinden geleni yapmaktadır. Kavgadan kaçmayan biri, gerektiğinde tekmeye kafa atabilecek cesarete sahiptir.

Oyuncuyu How I Met Your Mother, Friends From College ve A Series of Unfortunate Events dizilerinden ve Marvel filmlerinden hatırlayabilirsiniz.


Grey McConnell (Jake Johnson)

Dex ile bir tesadüf sonucu yıllar önce tanışmış ve sıkı dost olmuşlardır. Bir bar işletmektedir.

Oyuncuyu New Girl dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Miles Hoffman (Michael Ealy)

Dex ile ortak vakalarda tanışmış bir dedektiftir. Aralarında beklenmeyen bir çekim de gerçekleşir.

Oyuncuyu Being Mary Jane, Secrets and Lies, The Following, Almost Human ve The Good Wife dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Ansel Parios (Cole Sibus)

Dex’in down sendromlu kardeşidir. Durumundan dolayı ona karşı ekstra korumacı davranır ablası. Grey ile araları çok iyidir ve onun yanında takılmayı sever.

Oyuncunun ilk ciddi işi.


Cosgrove (Camryn Manheim)

Miles’ın şefidir. Her olayın ucundan Dex’in çıkmasından rahatsız olmaktadır.

Oyuncuyu The Practice, Ghost Whisperer, Waco, Person of Interest ve Extant dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Sue Lynn Blackbird (Tantoo Cardinal)

Dex’in savaşta kaybettiği sevgilisinin annesidir. Dex ile oğlunun ilişkisini hiçbir zaman onaylamamıştır ve onların ayrılmalarına da sebep olmuştur; ancak torununun başı derde girince çareyi sevmese de Dex’in kapısını çalmakta bulmuştur.

Oyuncuyu Outlander ve Frontier dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Tookie (Adrian Martinez)

Dex’in muhbiri. Bazı vakalarda onunla birlikte çalışıyor.

Oyuncuyu No Activity, Curb Your Enthusiasm, The Blacklist: Redemption ve Gotham dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Stumptown, Cobie Smulders yüzünden izlemeye başladığım bir diziydi. Klasik bir formüllü dizi olur diye düşünüyordum ancak beklediğimden farklı çıktığını söyleyebilirim. Hatta beklentimin de çok üstüne çıktı. Şimdilik severek izliyorum. Genel bir ana konusu olmadığı için dizi bölümleri içerisinde kendisine bir iki ana konu yarattı ve formüllü yapısıyla onları birlikte yürütüyor. O konulardan ispiyon (spoiler) olmasın diye tanıtımda bahsetmedim. Hatta bir bölümlük vakası da iki bölüm şeklinde sürdü; öyle olunca da izlemesi daha keyifli bir hal aldı benim için.

Ayrıca Cobie Smulders’ın da hakkını vermem lazım; çok güzel döktürüyor. Dex Prios karakterini izlemek çok güzel ve eğlenceli. Yan karakterleri de seviyorum. Devamında da böyle giderse bu sezonun en beğendiğim ulusal yenisi olabilir diye düşünüyorum. Hatta şimdiden kısa sezonlu onay almasını istiyorum diyebilirim.

Eğer bir ulusal kanal yenisi izlemek istiyorsanız ve Cobie Smulders’ı da seviyorsanız, kaçırmayın derim.

İzlemek isteyenlere, iyi seyirler.