FOX’un yeni dizisi Almost Family‘nin tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Drama türündeki dizi, 2017 yılı sonbaharında Avustralya’nın Network Ten kanalında yayınlanan ve ömrü tek sezonla sınırlı kalan Sisters isimli diziden uyarlanıyor.

2 Ekim 2019 tarihinde başlayan ve hali hazırda 3 bölümü geride kalan Almost Family, çarşamba akşamları izleyiciyle buluşuyor. Dizi, ilk 3 bölümünün ardından 0.69 reyting oranı ve 2.409.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda.

Dizinin uyarlama senaryosunu FOX için kaleme alan isim Annie Weisman. Ona yazar masasında Imogen Banks ve Jonathan Gavin gibi isimler eşlik ediyor. Weisman ve Banks’e ek olarak yapımcı kadrosunda Jason Katims, Sharon Levy, Jeni Mulein, Leslye Headland, Ian Deitchman ve Kristin Robinson gibi isimler yer alıyor.

KONU

Leon Bechley, ülkede tüp bebek yönteminin öncü isimlerinden biridir ve yönetim kurulu başkanı olduğu klinikte çok uzun yıllardır bir çok ailenin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmuştur. Tıpa olan katkılarından ötürü ödül aldığı akşam ise tüm havasının söneceği akşam olacaktır. Yıllardır sakladığı sırların artık ortaya çıkma zamanı gelmiştir.

Leon Bechley, 30-35 yıl kadar önce, tüp bebek denemelerinin tam olarak başarılı olmadığı yıllarda sayıları yüzü aşan söz konusu döllenmelerde başarı oranının artması adına kendi sperm örneklerini kullanmıştır. Bir gazetenin ortaya çıkardığı bu gerçek, tüm yurtta geniş yankı uyandırır ve basının ilgi odağı haline gelir. Bu durum sadece Leon’u değil, onun yanında büyüyen tek çocuğu olan Julia’yı da çok yakından etkilemektedir. Hayranlık duyduğu babasının bir suçlu ve sahtekar olduğunu öğrenmesi yetmezmiş gibi insanların çalıştığı kliniğe olan güvenleri sarsılmış, bir anda birçok kız ve erkek kardeş sahibi olmuş ve hareketleri medya tarafından takip edilen biri haline gelmiştir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Edie – Julia – Roxy

Julia Bechley (Brittany Snow): Leon’un biricik kızı. Çocukluğu babasının çalışmaları içerisinde geçmiş. Sonrasında tıp alanında bir üniversite öğrenimi görmüş ve babasının kliniğinde çalışmaya başlamış. Doktor değil bu arada kendisi. Skandal patlak verdiği ana kadar babasıyla gurur duyan Julia, yaptığı işi çok seviyor ve bu işi yapmayı bırakmak istemiyor. Annesi uzun yıllar önce vefat etmiş Julia’nın.

Yalnız bir kadın Julia. Randevulaşma uygulamaları ile şansını deniyor son zamanlarda bu randevulardan birinin başına bela olacağından habersiz bir şekilde. Sadece kendinin değil başkalarının da iyiliğini düşünen, her zaman doğru olan şeyi yapma ihtiyacı hisseden, kibar ve yardımsever biri Julia.

Aktrisi American Dreams, Harry’s Law ve Nip/Tuck gibi diziler dışında Pitch Perfect film serisinden ve Prom Night filminden de hatırlayabilirsiniz.


Edie Palmer (Megalyn Echikunwoke): Leon’un yeni ortaya çıkan çocuklarından biri. Bechley ailesinin hiç tanımadığı biri değil bu arada Edie. Anneleri arkadaşmış ve Julia ile beraber büyümüşler. İlerleyen yıllarda Edie, Julia’nın sevgilisini çalıp evlenince ikilinin araları açılmış ve birbirlerine pek tahammül edemez hale gelmişler.

Edie, işinde oldukça iyi bir savunma avukatı. Skandal patlak verince Leon’un davasını üstleniyor davanın medyada büyük ilgi görmesinin işleri için iyi bir reklam olacağını düşünmesi sebebiyle. Haliyle Julia’yı da sıkça görür hale geliyor bu nedenle.

Pek arkadaş canlısı bir karakter sayılmaz Edie. Soğuk ve ciddi mizaçlı biri olduğu da söylenebilir hatta.

Aktrisi The 4400, House of Lies, Damien ve Mind Games gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


Roxy Doyle (Emily Osment): Leon’un yeni ortaya çıkan çocuklarından biri. Ebeveynleriyle pek uyuşamayan biri olduğu için bu skandal haberi pozitif bir şekilde karşılıyor Roxy. Yeni babasını ve kardeşlerini tanıyacak olmaktan büyük heyecan duyuyor.

Roxy, eski bir madalyalı milli jimnastikçi. Şimdilerde ise eski ününün son kırıntılarını kullanarak küçük etkinliklere katılıp para kazanarak geçimini idame ettiriyor. Lakin bu durumdan hiç mi hiç memnun değil. Aynı zamanda menajerliğini üstlenen ebeveynlerinin zoruyla bu küçük etkinliklere katılmakta gönülsüz bir şekilde.

Roxy’nin hap kullanma bağımlılığı var. Enerjik, atılgan, arkadaş canlısı biri. O da en az Julia kadar yalnız biri. Bu yalnızlığını sosyal medyayla gideriyor. Sosyal medyada her anını takipçileriyle paylaşan tiplerden.

Aktrisi Young & Hungry, Cleaners ve Mom gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.


*Leon Bechley rolünde Leverage, The Haunting of Hill House ve 5ive Days to Midnight gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Timothy Hutton karşımıza çıkıyor. Leon, ellili yaşlarında bir adam ve yaptığı şeyden pişmanlık duymuyor.

*Edie’nin kocası Tim rolünde Pitch ve Murder in the First dizilerinden anımsanabilecek Mo McRae‘yi izliyoruz. Tim, Edie ile aynı iş yerinde çalışan bir avukat. Edie’nin son zamanlarda yatak odasında aktif olmamasından rahatsız ama kibar ve anlayışlı bir koca olmaktan vazgeçmiyor.

*Leon’un klinikteki sağ kolu pozisyonundaki bir doktor olan, Julia’nın da arkadaş olarak değer verdiği bir adam olan Isaac karakterini Sequestered dizisinden anımsanabilecek Mustafa Elzein canlandırıyor.

*Edie ile flört etmeye çalışan karizmatik bir lezbiyen avukat olan Amanda rolünde Gotham, Manifest ve You gibi dizilerden anımsanabilecek Victoria Cartagena karşımıza çıkıyor.

*Edie’nin bekar annesi Genevieve rolünde Law & Order: SVU, Dietland[/dizi] ve The Red Road dizilerinden hatırlanabilecek Tamara Tunie‘yi izliyoruz.

*Roxy’nin paragöz ebeveynleri Ron ve Diane karakterlerini ise Timothy Busfield ve Victoria Clark canlandırıyor.


YAZARIN NOTU

Öncelikle diziyi Sisters’ın yarısı kadar bile başarılı bulmadığımı ve onun gibi duygusunu doğal bir şekilde ekrana yansıtamadığını düşündüğümü belirtmem gerek. Genel olarak yavan ve vasat bir uyarlama olduğu kanaatindeyim ve eğer ki konu ilginizi çekiyorsa birinci önceliğinizin Sisters olması gerektiğini düşünüyorum.

Sisters ile arasındaki birkaç farka daha değinelim isterseniz.

-Julia karakteri orada bir öğretmendi. Burada ise klinikte çalışıyor. Orada duygularını ve düşüncelerini dile getiremeyen, insanlara ‘Hayır’ diyemeyen, hatalı olmasa dahi sık sık özür dileyen, ezik denebilecek bir tipti. Buradaki Julia ise ne yaptığının daha bilincinde olan, daha soğukkanlı ve daha saygı duyulası bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

-Roxy, orada bir televizyon ünlüsüydü. Bir çocuk programında oyunculuk ve şarkıcılık yapmaktaydı. Burada ise durum farklı. Ayrıca orada daha neşe dolu ve çok daha enerjik bir karakterdi.

-Leon’un adı orada Julius’tu ve Leon’dan en az 20 yıl daha yaşlı bir adamdı. Kafası bir gidip bir gelen ve sağlık durumu iyi olmayan bir adamdı ayrıca ve skandal haberi bir mektup yazarak kendisi servis etmişti. Buradaki Leon’un ise skandal ortaya çıktığı anda geçirdiği küçük bir kalp krizi dışında bir sağlık problemi yok ve haberin ortaya çıkmasıyla da bir alakası mevcut değil.

-Sisters’ta Edie ve Tim’in karizmatik iş ortağı Carl diye bir karakter vardı. Burada henüz öyle bir karakterle tanışmadık. Oradaki Kasey karakteriyle de henüz tanışmış değiliz burada ayrıca.

Çok önerebileceğim bir dizi olmamış kısacası Almost Family. Benim gibi kadrodaki oyunculara bir sempatiniz varsa şans verebilirsiniz elbette boş vaktiniz varsa. Çünkü Brittany Snow ve Emily Osment’i izlemesi oldukça keyifli.

Bu düşük reytinglerle ve izleyici sayılarıyla 2. sezon onayı alması zor görünüyor ama ilk sezonunu tamamlamasına izin verilecektir elbette ve bununla da bir sorunum yok.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN