Disney’in Onyx Collective’i, Mahershala Ali’nin başrol oyuncusu olduğu The Plot adlı diziye sipariş verdi. Endeavor Content’in 8 bölümlük mini dizisi ABD’de Hulu’da, Latin Amerika’da Star+’ta ve diğer tüm bölgelerde Disney+’ta yayınlanacak.

The Plot, başrollerini Nicole Kidman ve Hugh Grant’in paylaştığı HBO dizisi The Undoing’in uyarlandığı “You Should Have Known” adlı kitabın yazarı Jean Hanff Korelitz’in 2021 yılında yayınlanan aynı adlı çok satan romanından uyarlanacak.

Sürükleyici bir kedi ve fare hikayesi olarak tanımlanan The Plot, bir zamanlar saygın bir şekilde yayınlanmış bir ilk kitabı olan gelecek vaat eden genç bir romancı Jacob Finch Bonner’ı (Ali) merkezine alıyor. Bugün, 3. sınıf bir MFA programında ders veriyor ve öz saygısından geriye kalanları korumak için mücadele ediyor; yıllardır -yayınlamak şöyle dursun- düzgün bir şey yazmadı. En kibirli öğrencisi Evan Parker, ilerlemekte olan kitabının olay örgüsünün belli olduğunu ve onun yardımına ihtiyacı olmadığını söylediğinde, Jake, övünmeyi tipik amatör narsisizm olarak kabul etmeye hazırdır. Ama sonra, olay örgüsünü öğrenir.

Jake, kendi kariyerinin aşağı yönlü gidişatına geri döner ve Evan’ın ilk romanının yayınına hazırlanır ama romanı yayınlanmaz. Jake, eski öğrencisinin muhtemelen kitabını tamamlamadan öldüğünü öğrendiğinde, bunun kesinlikle anlatılması gereken bir hikaye olduğunu düşünür.

Birkaç kısa yıl içinde, Evan Parker’ın tüm tahminleri gerçekleşti, ancak Jake, bunun tadını çıkaran yazar oldu. Zengin, ünlü, övülen ve tüm dünyada okunan biridir. Ancak şanlı yeni hayatının zirvesinde, korkunç, anonim bir kampanyanın ilk salvosu olan ve kendisine “sen bir hırsızsın” diyen bir e-mail alır.

Jake, düşmanını anlamaya ve gerçeği okuyucularından ve yayıncılarından gizlemeye çalışırken, ölen öğrencisi  hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlar ve keşfettiği şey onu hem şaşırtır hem de korkutur. Evan Parker kimdir ve romanın fikrini nasıl edindi? Olay örgüsünün arkasındaki gerçek hikaye nedir ve kim kimden çaldı? Dizide Jake’in kendisini ve kurduğu hayatı korumak için ne kadar ileri gideceğini göreceğiz.

Oscar ve Emmy ödüllü Ali, yakın zamanda övgüler alan Apple TV+ filmi Swan Song’un yapımcılığını üstlenen kendi yapım şirketi Know Wonder aracılığıyla, Mimi Valdés (Harlem) ve Amatus Karim Ali ile birlikte dizinin yapımcılığını üstleniyor.

Abby Ajayi (Inventing Anna, How to Get Away with Murder), Korelitz’in romanını uyarlayacak ve yönetici ve yürütücü yapımcı olarak görev alacak.

Endeavor Content, projeyi bir araya getirmede önemli bir rol oynayan POV’den Layne Eskridge ve Kristen Campo ile birlikte dizinin yapımcılığını üstlenecek. The Plot, Layne Eskridge’in (Manhunt) Endeavor Content ile yaptığı yapım anlaşması kapsamında piyasaya sürülen ilk proje. Kristin Campo (See, Truth Be Told, The L Word: Generation Q), geçtiğimiz günlerde bağımsız stüdyo ile anlaşmasını yeniledi. Kitabın yazarı Jean Hanff Korelitz, dizinin yönetici yapımcılarından.

Endeavor Content, Hulu’nun en çok izlenen orijinal dizi prömiyeri olan Nine Perfect Strangers’ın yapımcılığını üstlendi ve ayrıca Amy Schumer’ın dizisi Life & Beth‘in de yapımcısı.

Kaynak