Disney+’ın WandaVision, The Falcon and The Winter Soldier, Loki, What If…? ve Hawkeye’dan sonra ekranlara gelecek 5. Marvel dizisi Moon Knight‘ın yayın tarihi açıklandı ve resmi fragmanı yayınlandı.

İlk haberini 2019’un Ağustos ayında aldığımız Moon Knight, 30 Mart’ta başlıyor.

2020’nin Ekim ayında Oscar Isaac’in dizinin ana karakteri Marc Spector/Moon Knight’ı canlandırmak için görüşmeler yaptığı ile ilgili haberleri almıştık. 2021’in Ocak ayında dizinin görüntü yönetmeni Gregory Middleton, Oscar Isaac’in diziye katıldığını açıkladı. 2021’in Mayıs ayında Disney+, resmi açıklamayı yaptı.

Ethan Hawke ve May Calamawy (Ramy), dizide rol alacağı resmi olarak açıklanan isimler. Fransız oyuncu Gaspard Ulliel’in Anton Mogart/Midnight Man karakteri ile dizide rol alacağı söyleniyor.

Jeremy Slater (“The Umbrella Academy”), dizinin baş yazarı. Mohamed Diab (“Clash”), Justin Benson (Archive 81) ve Aaron Moorhead (“The Endless”) dizinin yönetmenleri. George Clooney‘nin de 1 bölümde yönetmenlik yaptığı söyleniyor.


Moon Knight, Doug Moench‘ın yazdığı, Don Perlin‘in çizdiği, ilk olarak 1975’te Werewolf by Night çizgi romanında ortaya çıkan, Kasım 1980’de kendi çizgi romanı yayınlanan bir Marvel karakteridir. Orijin hikayesinde, Şikago’da doğan, Yahudi-Amerikan bir hahamın oğlu olan Marc Spector’ı, nam-ı diğer Moon Knight/Jake Lockley/ Steven Grant’i takip ediyoruz. Askere katılmadan önce ağır sıklet bir boksördü. Paralı askerlik için sonradan orduyu terk etti. Zamanla güçlü ve yetenekli bir savaşçı haline geldi. Mısır’da paralı asker Raoul Bushman için bir arkeolojik kazıda çalışırken, Mısır ay tanrısı Khonshu’nun bir heykelinin bulunduğu eski bir tapınağın ortaya çıkması, Bushman’ın yağma niyetiyle insanları öldürmesi sonrası ona meydan okur. Dövüşü kaybeder ve sıfırın altında sıcaklıkta çölde ölüme terk edilir. Eski tanrılara ibadet eden Mısırlılar kendisini bulur ve tapınaklarına götürürler. Kalbi duran Spector’a görünen Khonshu, dünya üzerindeki tanrının avatarı olması durumunda hayata döneceğini söyler. Spector kendisine gelir, heykelin üstündeki gümüş pelerini alıp Bushman’ın karşısına çıkıp onu mağlup eder. Heykeli alıp Amerika’ya geri döner ve suç savaşçısı olmaya karar vererek gümüş pelerinli bir kostüm yapar ve Moon Knight (“Khonshu’nun Yumruğu”) olur.