Netflix, 24 Eylül 2021 tarihinde yeni mini dizisi Midnight Mass‘i yayınladı.

Midnight Mass, korku türündeki işleri ile ünlenen yönetmen Mike Flanagan’dan geliyor. Oculus ve Doctor Sleep gibi filmleri yöneten Flanagan’ın Netflix ile işbirliği Gerald’s Game filmi ile başlamıştı. Daha sonra büyük övgüler alan The Haunting of Hill House ve The Haunting of Bly Manor dizileri gelmişti. Son dizisi Midnight Mass’ın 7 bölümünü de kendisi yönetiyor.

Not 1: Dizinin türü ile ilgili özel bir not düşmek gerekiyor. Mike Flanagan’ın diğer dizileri ve filmlerine aşinaysanız bu diziye korku dizisi demek beklentilerinizi yanlış yönlendirebilir. Zaman zaman gerilim ve gizemin öne çıktığı fakat çoğunlukla diyalog ağırlıklı bir karakter draması izliyoruz. 

Konusu:

Crockett isimli ada, çok az kişinin yaşadığı, ekonomik sorunların eksik olmadığı bir yerdir. Gençler bu adada bir gelecek göremediği için ada sürekli olarak dışarıya göç vermekte, yeteri kadar insan da adaya geri dönmemektir. Fakat bu sefer adaya iki önemli kişi dönecektir. Yıllar önce ailesinin evinden kaçan Riley, hapishane sonrası evine geri dönmek zorunda kalmıştır. Adaya gelen bir diğer isim ise Monsenyör Pruitt yerine gelen genç rahip Paul Hill olacaktır. Monsenyör, adadaki cemaatine önem vermekte fakat yaşlandığı için insanlara eskisi gibi yardım edememektedir. Son bir kez kutsal topraklara gidip, dini görevini yerine getirmek istemiştir. Fakat bu yolculukta rahatsızlanmış ve adaya geri dönememiştir. Genç rahip Hill onun yerine adaya gelecek ve geçici süreliğine onun görevlerini üstlenecektir. Gizemli rahibin adaya gelişi her şeyi değiştirecektir. Çünkü onunla birlikte adada gizemli olaylar başlayacaktır.

Crockett adası güzelliği ile öne çıkıyor

Riley Flynn (Zach Gilford): Crockett adasında yaşadıktan sonra üniversite için oradan ayrılmıştır. Başarılı bir kariyere sahip olmuş, önemli paralar kazanmış fakat içkiliyken genç bir kızın ölümüne sebep olduğu için hayatı tamamen değişmiştir. Bu süreçte dine olan inancını kaybetmiş, hapis cezasını çektikten sonra ailesinin yanına dönmek zorunda kalmıştır. Crockett adasındaki yeni rahip ile din üzerine uzun sohbetler yapmaya başlaması ikiliyi birbirine yakınlaştırmıştır. Aktörü Friday Night Lights ve Good Girls dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Paul Hill (Hamish Linklater): Genç rahip, Crockett adasına Monsenyör Pruitt’ün görevini geçici süreliğine devralmak için gelmiştir. Fakat onun varlığı adada kalıcı değişimlere sebep olacaktır. İnsanların hayatını gerçekten umursaması sayesinde onların güvenini kazanacaktır. Bu sayede adada kiliseye yönelik bir akım başlayacaktır. Fakat genç rahibin geçmişindeki gizem, adadakilerin hayal bile edemeyeceği olaylara sebep olacaktır. Oyuncuyu Legion ve Fargodizilerinde izleyebilirsiniz.

Şerif Hassan (Rahul Kohli): Tek çocuk babası olan Hassan, Crockett kasabasının şerifidir. Daha önceki görev yerinde ırkçılığa maruz kaldığı için kimsenin uğramadığı Crockett adasında yeni bir başlangıç yapmak istemiştir. Crockett adasında günler genelde tehlikesiz olaylar ile geçmektedir fakat gizemli rahibin ortaya çıkışıyla tüm bunlar değişecektir. Ayrıca dine çok önem veren ada halkı içinde tek Müslüman kendisi olduğu için Bev Keane gibi bağnaz isimler tarafından dışlanmak istenmektedir. Mike Flanagan ile birlikte daha ciddi rollere kavuşan aktörü iZombie ve The Haunting of Bly Manor dizilerinde izleyebilirsiniz.

Erin Greene (Kate Siegel): Tıpkı Riley gibi o da gençken fırsat bulduğu anda adadan kaçmış bir isim. Alkolik olan annesi yüzünden mutsuz bir çocukluk geçirmiştir. Riley’nin aksine çok daha başına buyruk bir kişiliği varken evine dönünce bu yönü değişmiştir. Hayatında ilk kez dine tutunmaya başlaması ile yeni rahibin dikkatini çekecektir. Kendisini The Haunting of Hill House dizisinde bulabilirsiniz.

Bev Keane (Samantha Sloyan): Genç rahip Hill, ne kadar anlayışlı hoşgörülü bir isimse, Bev Keane de bunun tam tersi bir kişiliğe sahip. Dine verdiği önem yüzünden kendini diğer insanlardan üstün gören, insanları sürekli yargılayan biri. Dizide muazzam bir performans gösteren oyuncuyu The Haunting of Hill House dizisinde bulabilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

  • Rahip Hill ve Riley’nin toplantı yaptığı salonun arka köşesinde, Oculus filmindeki meşhur aynayı görebilirsiniz. Mike Flanagan, projelerinin çoğunda bu uğursuz aynanın varlığını göstermeyi seviyor.
  • Flanagan’ın 2016 yapımı filmi Hush‘ı izlerseniz başrolün Midnight Mass isimli bir roman yazdığını görebilirsiniz. Romanda Crockett adası, Riley ve kilisede yaşanan trajedilerin yer alıyor oluşu, Flanagan’ın uzun süredir senaryo üzerinde çalıştığını gösteriyor.
  • Rahul Kohli ve Mike Flanagan The Last of Us oyununun hayranı oldukları için Şerif Hassan karakterinin giyim tarzı Joel Miller’ın tarzını andırıyor.
  • Dizide Mike Flanagan’ın önceki dizi ve filmlerinde daha önce yer almış birçok isim mevcut. En şaşırtan ise daha önceki iki dizisinde yer almış olan Carla Gugino’nun ismini ilk bölümde görüyor olmamız. Çünkü Riley’nin davasında yargıcı seslendirerek küçük bir rolü mevcut.

Midnight Mass’ı övmeden önce dizinin kesinlikle herkese yönelik olmadığını belirtmem gerekiyor.

Yavaş tempolu, uzun diyalogların öne çıktığı bir dizi izliyoruz. Her izleyici 7. bölüm sonuna kadar gitmeyecektir. Ayrıca Mike Flanagan’ın diğer dizileri ve filmlerine baktığımızda Midnight Mass korku düzeyi en düşük olan projesi. Bu yüzden eleştirmenlerden çok fazla övgü alırken izleyiciyi ikiye bölmüş olmasına pek şaşırmıyorum. İlk 3 bölüm tempo çok yavaş olsa da çok sağlam bir dizi izlediğimizi düşünüyorum. Hill House ve Bly Manor dizileri ile arada çok fazla farklılık olduğu için karşılaştırma yapmanın da pek faydası olmadığını düşünenlerdenim.

Uzun diyaloglar olsa da Erin ve Riley’nin 4. bölümde tam 10 dakika süren, öldüğümüzde nereye gideriz konuşması ve genç rahip Hill ile Riley’nin din üzerine tartıştığı sahneler benim için dizinin en iyi sahneleri oldular. Dizinin gidişatı düşünüldüğünde de ilk bölümlerdeki uzun diyaloglu din tartışmalarının ne kadar gerekli olduğunu fark ediyorsunuz. İlerledikçe yönetmenin din üzerinden hangi mesajları vermeye çalıştığını daha rahat anlıyorsunuz. Dizinin en güçlü yanı, oyuncuların göstermiş olduğu performans. Özellikle kariyerinin en iyi rolünü oynayan Hamish Linklater ve Zach Gilford ikilisinin dizide parladığını düşünüyorum. Rahul Kohli ve Kate Siegel da anılması gereken isimler. Fakat en büyük sürpriz Bev Keane karakterini canlandıran Samantha Sloyan’dan geliyor. İzlerken karakterin her sahnesinden nefret ediyorsunuz ama oyuncunun gösterdiği performansa da hayran kalıyorsunuz. Bu yüzden ödüllerde neler yapacağını merak ediyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not 2: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.