Geçen sene Show Tv ve Ay Yapım ortaklığında yayınlanan İçerde dizisi sezonun en iyi dizileri arasında başı çekmişti. Bu sene de yine Ay Yapım Show Tv’ye bir dizi daha hazırladı: Çukur.

Dizinin yapımcısı koltuğunda İçerde’nin de yapımcısı olan Kerem Çatay ve Pelin Diştaş Yaşaroğlu oturuyor. Yönetmen olarak İçerde dizisinde 2. yönetmenlik yapmış Sinan Öztürk ve yardımcısı olarak Özgür Sevimli bulunuyor, dizinin senaryosunu Gökhan Horzum yazıyor.

Çukur, geçen sene İçerde’nin yayınlandığı gün ve saatte (Pazartesi, 20.00) ekrana geliyor. Şu ana kadar 5 bölümü yayınlandı. Reytingleri İçerde kadar iyi olmasa da Söz dizisi ile zirve mücadelesi veriyor. Bölüm süreleri de 120 dakika ve üstünde geziyor.

Geçen sene İçerde’de rol almış olan Aras Bulut İynemli, Ercan Kesal, Rıza Kocaoğlu, Nebil Sayın ve Uğur Yıldıran bu dizide de yer alıyorlar.

KONU

Herkesin bir yuvası var şu hayatta,

Bizimki de Çukur’dur.

Gözümüzü Çukur’da açarız.

Son nefesimizi Çukur’da veririz.

Dışarıda başımız belaya girse,

Kendimizi Çukur’a atarız.

Nerede olursak olalım,

Çukur’a geri döneriz.

Birbirimizi tanımasak bile,

Birbirimizi biliriz.

Çukur, İstanbul’un en ünlü ve tehlikeli mahallelerinden birisidir. Buranın kontrolü Koçova ailesinden sorulur. Onların lafının üstüne laf söylenmez, bir dedikleri iki edilmez ve söyledikleri mahalleli için kanun niteliğindedir. Buna karşılık Koçova ailesi de mahalleliyi korur kollar ve bir bütün olmasını sağlar. Çukur’da bazı temel kurallar vardır; en önemlisi Çukur’da uyuşturucu satmamaktır. Bir gün Çukur’a, üzerinden rant sağlamak ve uyuşturucu ticareti yapmak isteyen yeni mafyalardan Selahattin Vartolu gelir. Onun gelmesiyle Çukur’un bütün düzeni bir anda bozulur ve kaosa sürüklenir. Artık bütün düzenin sona ermek üzere olduğu bir anda Koçovalıların en küçük oğlu Yamaç, Çukur’a geri döner ve herkesin umudu olur.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR  

 

Yamaç Koçovalı (Aras Bulut İynemli)

Geçmişte babasıyla yaşadığı bir olaydan dolayı 10 sene önce Çukur’dan ayrılmıştır. Gündüzleri kimyagerlik geceleri bir barda müzisyenlik yapıyor. En büyük tutkusu müzik. Yıldırım aşkıyla Sena’ya vuruluyor ve hemen evleniyorlar. Tam hayatının aşkını bulduğu anda geçmişi yakasını bırakmıyor ve kurduğu 10 yıllık düzeni bırakıp Çukur’a geri dönüyor. Ergenlik çağında ayrılmış olduğu yere uyum sağlamakta sıkıntı çekse de kıvrak zekasıyla ve liderliğiyle Çukur’a ağırlığını koyuyor.

Oyuncuyu İçerde, Muhteşem Yüzyıl ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

Sena Koçovalı (Dilan Çiçek Deniz)

Güzelliği ile kendini her ortamda fark ettiren Sena, hiç beklemediği bir anda Yamaç’a aşık oluyor ve onunla evleniyor. Daha yeni tanıdığı hayatının aşkının hiç tahmin etmediği bir yönünü ve geçmişinin olduğunu öğreniyor. Normalde kenarından bile geçmeyeceği Çukur’a Yamaç için giriyor. Eğlenceli, deli dolu ve dik kafalı kişiliğiyle Koçovalı ailesi tarafından garipseniyor. Çukur’da kalmak istemese de Yamaç için kalmak zorundadır.

Oyuncuyu Bodrum Masalı ve Tatlı Küçük Yalancılar dizisinden tanıyabilirsiniz.

 

 

İdris Koçovalı (Ercan Kesal)

Koçovalı ailesinin reisi ve tüm Çukur’un başındaki isim. Otoriter ve herkes tarafından saygı duyulan birisi.

Birçok sinema ve tiyatro yapımlarından tanıyabileceğiniz oyuncuyu en son geçen sene İçerde dizisinde izlemiştik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selim Koçovalı (Öner Erkan)

İdris’in üçüncü oğlu. Yamaç’ın en küçük abisidir. Ailenin eğlence sektöründeki işlerini yönetir. Babasının kurallarına çok fazla uymadığı ve pek liderlik gösteremediği için istediği saygıyı, değeri göremez. İdris’in diğer çocuklarının gölgesinde kalır.

Oyuncuyu Yalan Dünya dizisinden ve bazı filmlerden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Vartolu (Erkan Kolçak Köstendil)

Vartolu, yıllar sonra çocukluğunun geçtiği Çukur’a mafya olarak geri döner. Çukur’un hakimiyetini ele geçirmeye kararlıdır ve karşısına kim çıkarsa çıksın yok etmeye hazırdır.

Oyuncuyu Görünen Adam, Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Merhamet, Familya ve Ulan İstanbul dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Muhittin (Nebil Sayın)

Mahallenin berberi ve sevilen sayılan ağabeyi. Çukur’a katılan gençlere Çukur dövmesi yapıyor. Bu dövme o kişiyi Çukur’a bağlıyor.

Oyuncuyu en son İçerde dizisinde izlemiştik.

 

Sultan Koçovalı (Perihan Savaş)

İdris’in eşi. Koçovalı ailesinin kadınlarını o idare eder; sert ve otoriterdir. Oğlu Yamaç’ı çok seviyor ama Sena’yı kabullenmek istemiyor. Bu zor durumda ailesini bir arada tutmak için her şeyi yapacaktır.

Ünlü oyuncuyu bir sürü dizi ve filmden tanıyabilirsiniz.

Kahraman Koçovalı (Mustafa Üstündağ)

İdris’in en büyük oğlu Cumali’nin hapiste olmasından dolayı onun veliahtıdır. İdris’in yaşlılığından dolayı aile işlerinin çoğuna kendisi bakar. İcraatlarında başarılıdır. Birinci bölüm sonu ispiyonu!! İlk bölümün sonunda Vartolu tarafından pusuya düşürülüp öldürüldü ve savaş başladı. 

Oyuncuyu Merhamet ve Kurtlar Vadisi: Pusu dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Celasun (Kubilay Aka)

Çukur’un delikanlı gençlerinden biridir. Babasını öldürmesinden dolayı Vartolu’ya düşmandır. Koçovalıları da sessiz kalmakla suçlar.

Oyuncuyu Vatanım Sensin dizisinden tanıyabilirsiniz.

Aliço (Rıza Kocaoğlu)

İdris’in sokaktaki gözü kulağıdır. Sade yaşamayı seviyor ve çöp toplayarak geçimini sağlıyor. Hafızası ve zekası çok iyidir. Yamaç, Çukur’a geldikten sonra onunla da dost olur. Askerde travma geçirmiştir ve ondan sonra böyle olmuştur.

Oyuncuyu İçerde, Karadayı, Kuzey Güney ve Ezel dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizinin ilk bölümüne Bülent Ersoy konuk oldu.

SON SÖZ

Geçen sene İçerde dizisi harikalar yaratmıştı; o yüzden yine aynı yapım ve benzer kadroyla bir dizi geleceğini duyunca çok heyecanlanmıştım. Aras Bulut İynemli çok sevdiğim bir oyuncu olduğu için de merakla bekliyordum diziyi. Onun dışında geri kalan kadro da çok sevdiğim isimlerle kurulmuş. Bir tek Dilan Çiçek Deniz’i tanımıyordum; ona da ilk bölümden ısındım, sevdim. İçerde ile kıyaslarsak bu diziye haksızlık etmiş olurum o yüzden onun beklentisiyle girmeyin derim ama Çukur’un her bölüm geçtikçe daha da güzelleşerek gittiğini söyleyebilirim. 120 dakika süresi olmasına rağmen sıkmadan izletiyor kendisini, her bölümde yepyeni şeyler çıkıyor; merak duygusu daha da artıyor. Eğer yeni başlayan bir yerli dizi izlemek istiyorsanız bu senenin en iyi yenilerinden Çukur’u izleyin derim. Arada bir iki güzel dizi oluyor çünkü, süresi nedeniyle çöpe atmamak lazım.

TANITIM FRAGMANI