Apple, Hugh Howey’nin çok satan distopik roman üçlemesinden uyarlanacak Wool adlı drama dizisine doğrudan dizi siparişi verdi. Graham Yost (Masters of the Air, Justified), dizinin yazarlığını ve yürütücü yapımcılığını üstlenecek.

2013’teki The White Queen ve 2014’teki The Red Tent dizilerinden sonra yönünü sinemaya çeviren, Mission: Impossible ve devam filmlerinde ve yakın gelecekte yayınlanacak Dune filminde rol alan İsveçli oyuncu Rebecca Ferguson, Wool ile yeniden bir TV dizisinde karşımıza çıkacak.

Harap olmuş ve zehirli bir gelecekte geçen Wool, yüzlerce kat derinliğinde dev bir siloda yaşayan bir topluluğu takip ediyor. Binlerce kişi yeraltında yaşadı. Orada o kadar uzun süre yaşadılar ki, aralarında başka bir yerde yaşayan insanlar hakkında efsaneler dolaşıyor. Böyle bir hayat kurallar gerektirir. Katı kurallar. Tartışılmaması gereken şeyler var. Dışarı çıkmak gibi. Ferguson, bağımsız ve gayretli bir mühendis olan Juliette rolünde karşımıza çıkacak.

Morten Tyldum (Defending Jacob, The Imitation Game), 10 bölümlük dizinin yönetmenliğini yapacak ve Rebecca Ferguson, Graham Yost, Hugh Howey, Remi Aubuchon, Nina Jack ve Ingrid Escajeda ile birlikte dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecek.

AMC Studios, dizinin yapım stüdyosu.

Bir kitapçıda çalışan Howey, seriye 2011’de başladı ve ilk olarak Wool’u bağımsız bir kısa hikaye olarak yazdı. İlk kitabı başlangıçta küçük bir bağımsız yayıncıda yayınlandı. Daha sonra Amazon.com’un Kindle Direct Publishing sistemi üzerinden yayınlamaya karar verdi. Serinin popülaritesi arttıktan sonra, onun için daha fazla yazı yazmaya başladı. Film hakları ilk olarak 2012’de 20th Century Fox tarafından alındı. Ridley Scott ve Steve Zaillian da projede yer alıyordu. Öncesinde, Turn ve Into The Badlands’in yazarı LaToya Morgan‘ın AMC için dizi uyarlaması üzerinde çalıştığı haberi gelmişti. İki projede de bir gelişme olmadı.

Aslında Wool, Howey’nin diziye uyarlanacak ilk romanı değil. AMC’de yayınlanacak ve Lena Headey‘nin başrolünde olacağı aynı adlı Howey romanından uyarlanacak olan Bacon 23 adlı dizi ile ilgili haberleri şuralarda paylaşmıştık.

Bu Graham Yost’un Apple TV+ için yapacağı 3. dizi olacak. Gary Oldman‘ın başrolünde olacağı Slow Horses ve Band of Brothers’ın devamı niteliğindeki Masters of the Air dizilerinden şuralarda bahsetmiştik.

Kaynak