Disney+‘ın yeni Star Wars dizisi The Book of Boba Fett 29 Aralık 2021 tarihinde yayına başladı.

Sezon 7 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise değişiyor; 38-53 dakika arasında bölümler ile karşılaşabiliyoruz. Dizinin yürütücü yapımcısı ve yazarı olarak Jon Favreau’yu görüyoruz, Dave Filoni ise yapımcılar arasında bulunuyor. The Mandalorian dizisinde iki ismi de yürütücü yapımcı ve yazar olarak görmüştük. Steph Green, Bryce Dallas Howard, Kevin Tancharoen ve Robert Rodriguez bu sezon yönetmenlik yapan isimler.

Konusu:

Boba Fett’i ilk kez 1983 yılı yapımı Return of the Jedi filminde görmüştük. 2002 yılı yapımı Attack of the Clones filminde ise 10 yaşındaki haliyle karşımıza çıkmıştı. Babası Jango Fett, Jedi Master Mace Windu tarafından öldürülünce Boba, intikam hırsıyla ödül avcısı olarak yaşamaya başlıyor. Onun maceralarını Star Wars: The Clone Wars dizisinin bazı bölümlerinde izleyebilirsiniz. Kendisini bir sonraki görüşümüz ise The Mandalorian 2×06‘da oluyor. Dizide yaşananlar Return of the Jedi filminin yaklaşık 5 yıl sonrasında geçiyor. Yani İmparatorluk artık yok ve Jabba the Hutt’ın ölümü ile birlikte Tatooine‘de bir güç boşluğu mevcut. Aynı bölümde babası Jango’nun Mandalorian olduğu ve Mandalore iç savaşlarında yer aldığını öğreniyoruz. Bu bilgi ile Boba Fett’in Mandalorian olup olmadığı tartışmasına yazarlar noktayı koyuyor. Yine bu bölüm ile Boba, beskardan oluşan zırhına kavuşmuş oluyor.

Yıllar sonra Mandalorian zırhına kavuşan Boba, Jabba the Hutt‘ın ölümünden sonra başa geçen Bib Fortuna‘yı öldürerek Mos Espa bölgesinde hakimiyet kurduğunu ilan ediyor. Boba, Jabba’nın tahtında kalabilmek için sağ kolu Fennec ile birlikte mücadele vermeye başlıyor. Fennec’i de Star Wars: The Bad Batch dizisinin bazı bölümlerinde izleyebilirsiniz. Boba Fett, yeraltı dünyasında yükselmeye çalışırken suç örgütü Pyke sendikası ile de karşı karşıya geliyor. Çünkü Tatooine’deki güç boşluğundan herkes faydalanmak istiyor.

Boba Fett (Temuera Morrison): Boba Fett’i Bib Fortuna’yı devirerek Mos Espa sokaklarına hükmetmeye çalışırken görüyoruz. Bunu korku ile değil saygı ile gerçekleştirmeye çalıştığını söylüyor. Mos Espa’daki güç mücadelesinden önce geçmişe dönüş (flashback) sahneleri ile Fett’in Sand People (Tusken Raiders) ile birlikte yaşarken geçirdiği değişime odaklanıyoruz. Hatta Sarlacc çukurunda tam olarak neler olduğunu da görüyoruz. Babasının ölümünden itibaren tek başına olan Boba,  Tusken kabilesinin bir parçası olmanın önemini anlıyor. Yeni yolculuğu onu Jabba’nın sarayına götürüyor ve oranın ‘Daimyo‘su olarak hükmetmek istiyor. Aktörü Spartacus dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Fennec Shand (Ming-Na Wen): The Mandalorian 1. ve 2.sezonunda karşımıza çıkan Fennec Shand çölde yaralı durumdayken Boba Fett tarafından kurtarılıyor. Hayatını kurtardığı için Boba’nın yanında kalmayı seçen Fennec, zamanla onun sağ kolu haline geliyor. Böylece ikili, yeraltı dünyasında güç savaşlarına girmeye başlıyor. Kendisini Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. dizisinden hatırlayabilirsiniz..

Dizinin her bölümünde farklı yan karakterler ile tanışıyoruz. İki Gamorrean muhafızını Boba’nın sarayında görev yaparken görüyoruz. Mos Espa bölgesinin başkanını Mok Shaiz ismi ile biliyoruz. Yakın zamanda Swamp Thing dizisinde izlediğimiz Jennifer Beals’ın canlandırdığı Garsa Fwip ise bölgedeki eğlence sektörünü yöneten güç odakları arasında. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ise Star Wars çizgi romanlarından Black Krrsantan isimli tehlikeli gladyatör wookiee ile tanışıyoruz. Yellowjackets dizisi ile kariyeri yükselişe geçen Sophie Thatcher Drash karakteri ile diziye dahil olanlar arasında. Bir diğer sürpriz isim ise 3.bölümde Rancor bakıcısı olarak diziye katılan Danny Trejo.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

The Book of Boba Fett dizisini genel olarak beğeniyor olsam da dizinin eleştirilebilecek birçok yanı mevcut. The Mandalorian dizisinin 2×06 bölümünde gördüğümüz Boba Fett aksiyon sahnelerini arıyoruz. Steph Green’in yönettiği 2. bölüm dışında her yönüyle beğendiğim bir bölüm de olmadı. Flashback sahnelerinin bölümlere dağıtılış şeklinin de pek fayda sağladığı söylenemez. Tüm bu sıkıntılara rağmen dizininin iyi yanları da mevcut, son bölümlerde aksiyon sahnelerinin arttığını görebiliriz. Beklentiyi düşürerek diziye başlayanlar daha fazla keyif alabilir. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.