The Nest, BBC One’ın 2020 yılının ilkbahar aylarında yayınladığı bir mini dizi. 5 bölümden oluşan drama türündeki dizi, her bölümde yaklaşık 8 milyon izleyiciyi ekran başına toplamış. Çekimleri İskoçya’da yapılan dizi, Mirren Mack‘e BAFTA ödüllerinde ‘En İyi Aktris’ adaylığı da getirmiş.

Dizinin senaryosunu Nicole Taylor (Three Girls) kaleme almış. Yönetmenlik görevini Andy De Emmony ve Simen Alsvik üstlenmişler. Taylor’a yapımcı koltuğunda Julie Clark, Susan Hogg, Lucy Richer ve Simon Lewis gibi isimler eşlik etmişler.

Dizinin bölüm süreleri 56-59 dakika aralığında değişmekte.

Bir gece vakti hırçın bir genç kıza yolda orta yaşlı bir adamla tartıştığı sırada zengin bir kadının arabasının hafif bir şekilde çarptığı bir sahne ile açıyoruz diziyi. Sonrasında da söz konusu hırçın genç kızımız paranın kokusunu alıyor ve olaylar gelişiyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz 18 yaşındaki hırçın genç kızımız Kaya karakterine Sex Education dizisinden anımsanabilecek Mirren Mack hayat veriyor. Kaya, küçük yaşta bir suç işlemiş ve ıslahevine düşmüş. 18 yaşına geldiğinde de şartlı tahliye edilmiş. Hayata yeniden başlamayı ve varlıklı bir yaşam sürmeyi arzulayan Kaya’nın geçmişi ise sırtında ağır bir yük oluşturmakta.

Peaky Blinders, Jamestown, Gentleman Jack ve Bodyguard gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Sophie Rundle, Kaya’ya arabasıyla hafifçe çarpan ve sonrasında onu arabasına alarak oradaki tartışma ortamından uzaklaştıran Emily karakterine hayat veriyor. Emily’nin bu hayatta tek bir hayali var ve o da anne olmak. Doğal yollardan anne olmayı bir türlü başaramayan Emily’nin son umudu ise taşıyıcı annelik olmuş.

Emily’nin destekleyici, zengin ve tanınmış iş adamı kocası Dan karakterini Line of Duty, Ice Cream Girls ve Traces gibi dizilerden tanıdığımız Martin Compston canlandırıyor.

*The English Game ve The Victim dizilerinden anımsanabilecek James Harkness, Kaya’dan sorumlu sosyal hizmet görevlisi olan ve söz konusu gece Kaya’nın tartışma halinde olduğu James karakterini canlandırıyor.

*Blood ve Shetland gibi dizilerden anımsanabilecek Fiona Bell, Emily-Dan çifti için taşıyıcı annelik yapmakta olan Hilary karakterine hayat veriyor. Zoe, Dan’in ablası ve duygusal dayanak noktası aynı zamanda.

*Samuel Paul Small, Hilary’nin 17 yaşındaki oğlu Jack karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Jamaica Inn ve The ABC Murders dizilerinden anımsanabilecek Shirley Henderson‘ı Kaya’nın MS hastası annesi Siobhan karakteriyle izliyoruz.

*Kaya’dan sorumlu bir diğer sosyal hizmet görevlisi Janis rolüyle Liz Ewing, Dan’in sağ kolu Souter rolüyle David Hayman, Hilary’nin kocası Callum rolüyle Bailey Patrick, meraklı bir gazeteci olan Eleanor rolüyle Katie Leung ve Dedektif McClelland rolüyle Kate Dickie karşımıza çıkıyorlar daha küçük rollerle ayrıca.

Ne çok iyi ne de kötü bir dizi oldu The Nest. Bu tarzdaki, ortalama standarttaki İngiliz dizilerinden biriydi. Toplum sorgulaması yaptırmak gibi bir derdi var gibi gözükse de bu konuda iddialı, ne istediğini bilen bir görüntü çizemedi. Hikayesi izletti bir şekilde kendini, oyuncu kadrosu da fena değildi. Mirren Mack, başrol üçlü arasında nispeten daha fazla öne çıkan isim oldu. Beklentiyi düşük tutmak kaydıyla şans verilebilecek bir dizi kısacası The Nest. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da fragmanı: