İnternet üzerinden yayın yapan dizi ve film izleme platformu Netflix’in son gözdesi The OA, geçtiğimiz cuma 8 bölümlük ilk sezonunun tamamıyla meraklılarının karşısına çıktı. İçerisinde bilim kurgu temasının dışında fantastik ve doğaüstü ögeler de bulunduran bir yapım olarak tanımlayabileceğimiz The OA, aynı zamanda başrolünde bulunan ve senarist kimliğiyle de bilinen Brit Marling tarafından kaleme alındı.

Buraya kadar olan kısım ilginizi çektiyse, sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da göz atmadan geçmeyin. Bakalım The OA, şans verilecek diziler listenize eklenmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

Prairie Johnson, bundan 7 sene önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolan genç bir kadındır. 7 yıllık yokluğuna yüksek bir köprüden atlayarak nokta koyan karakterimiz, şans eseri kurtulur ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınır.

Burada yıllardır görmediği ebeveynleriyle tekrar buluşan Prairie’de akıl almaz değişiklikler vardır. Kaybolmadan önce kör olan kızmız, mucizevi bir şekilde görebilmekte ve isminin OA olduğunu söylemektedir. Ayrıca karakterimizin sırtında ilginç yara izleri de mevcuttur.

Şu an için Prairie’in gayet gizemli görünen hikayesi, acaba arka planında neleri barındırmaktadır?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

  • Prairie Johnson: Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz Prairie’e, Brit Marling hayat veriyor. 10 parmağında 10 marifet bulunan oyuncumuz bu dizinin haricinde 3 sinema filminin (Another EarthSound of My Voice, The East) daha senaryosunu yazmış ve bu filmlerin başrolünde yer almıştı.
  • Dr. Hunter Hap: Dizinin 2. bölümüyle birlikte karşımıza çıkan Dr. Hunter, kendini işine adayan bir bilim adamıdır. Prairie’in bunca yıl neden ortalıkta olmadığının cevabı bu karakterdedir. Bu rolde, Jason Isaacs‘i görüyoruz. Oyuncumuzu Dig ve Brotherhood gibi dizilerin yanında, Harry Potter evreninin lepiska saçlı Lucius Malfoy‘u olarak da tanıyor olabilirsiniz.
  • Nancy Johnson: Prairie’in annesidir. Bu rolde, Alice Krige‘i görüyoruz. Oyuncumuz son olarak Tyrant’ta karşımıza çıkmıştı.
  • Abel Johnson: Prairie’in babasıdır. Bu rolde, Scott Wilson‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu, The Walking Dead’den de hatırlıyor olabilirsiniz.
  • Steve Winchell: Prairie’le aynı muhitte yaşayan, sorunlu ve şiddet eğilimi bulunan bir gençtir. Bu rolde, Patrick Gibson‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu önümüzdeki günlerde The White Princess ve Guerrilla gibi dizilerde de seyredeceğiz.
  • Elizabeth ‘Betty’ Broderick-Allen: Steve’in öğretmenidir ve onun bu saldırgan tavırlarından hiç hoşlanmamaktadır. Bu rolde, Phyllis Smith‘i görüyoruz. Oyuncumuzu hiç kuşkusuz ki en iyi olarak The Office‘ten tanıyoruz.

 

DİĞER OYUNCULAR

Aslında yukarıdaki karakterler haricinde daha anlatmak istediğim çok karakter var ama ispiyon (spoiler) vermemek adına burada duruyorum. Çünkü dizinin diğer önemli karakterleri ya ilerleyen bölümlerde kadroya dahil oluyorlar ya da ilk bölümde olsalar dahi şu esnada haklarında pek de fazla bir şey bilmiyoruz. İşte bu rollerde Emory Cohen, Brendan Meyer, Brandon Perea, Ian Alexander, Will Brill, Sharon Van EttenRiz AhmedPaz Vega ve Nikolai Nikolaeff gibi tanıdık yüzler çıkıyor karşımıza.

 

SON SÖZ

Netflix’in gösterim tarihinden hepi topu 4 gün önce takvimine ekleyerek son dakikada yayına soktuğu The OA, bana göre sonuna yaklaştığımız 2016 senesinin en büyük sürprizlerinden biri oldu. Konusundan dolayı zaten diziyi merak ediyordum fakat ilk bölümüyle vaadettiğinin çok daha fazlasını sezonun kalanında seyirciye sunması benim için sürpriz oldu. Ayrıca dizinin gizemli ögelerinden çok, psikolojik ve dramatik kısımlarıyla beni vurduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bunların haricinde, oyunculukları da gayet beğendiğimi eklemeden geçemeyeceğim. Brit Marling, rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Zaten izlediğim her yerde hayran kaldığım Jason Isaacs‘ten bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Kısacası beklediğimden çok daha fazlasını veren, benden tam not alan ve 2. sezon onayı alması için şimdiden yolunu gözlediğim bir dizi oldu The OA.

Eğer 8 parçalık uzun bir film havasında giden The OA’in konusu biraz olsun ilginizi çektiyse, en azından bir-iki bölüm de olsa diziye şans vermenizi tavsiye ederim. Kim bilir, belki de The OA sizin için de 2016 senesinin beklenmeyen sürprizlerinden biri olur.

 

FRAGMAN VE İLGİLİ VİDEOLAR