Özellikle başrolü Julia Louis-Dreyfus ile ödüllere doyamayan Veep, Armando Ianucci‘nin elinden çıkan ilk politik komedi değildi. Bundan daha önce BBC Four için The Thick of It‘i yapmıştı.

30 dakikalık bölümlerden oluşan The Thick Of It,  Birleşik Krallık’ın Sosyal İşler Bakanlığı’na, bakanlığında çalışan bir grup insana ve daha da önemlisi bir nevi üstleri olan oldukça zorlu bir karakter Malcolm Tucker’a odaklanıyor. Bakanlık çalışanlarının, hükümetten ve çevreden gelen etkileşimlere karşı verdiği tepkilerini, planlarını ve bu planları oluşturma aşamalarını kendine has mizahi bir çerçeveyle seyirciye aktarıyor. Sık sık hükümetin ”hayatta kalmak için her şey mübah”  adıyla yaptıkları oyunları da bize sunulan küçük bir alanda izliyoruz böylece. Bu yönüyle bir politik taşlama da denilebilir dizi için.

The Thick Of It, aslında klasik bir iş yeri komedisi özelliklerini taşıyor ama sabit olmayan kamera hareketleri ve gizli çekimleri ile bir mockumentary (sözümona belgesel) havasında geçiyor. Lakin bu türün diğer alametifarikaları gibi kameraya konuşmalar ve bakışlar yok.

Glenn – Oliver – Nicola – Malcolm – Terri

Karakterler
Malcolm Tucker: İktidar partisinin, parti içindeki iletişiminden sorumlu kişi. Adeta başbakanın sağ kolu durumunda.  İstediğini, daha önce aklınıza gelmeyecek şekildeki yaratıcı küfürlerle ve zorbalıkla yaptıran Malcolm, parti içinde ve dışında herkesin çekindiği bir kişilik. Bu iş bitiren özelliği sebebiyle de hükümet içindeki önemli parçalardan biri. Karakteri Peter Capaldi canlandırıyor.
Hugh Abbott: Sosyal İşler Bakanı. Bakan olsa da kendisi parti içindeki haberleri en son duyan kişi. Yoğunluktan gelen bir bezginlik de var kendisinde. Karakteri Chris Langham canlandırıyor.
Glenn Cullen: Bakanın baş danışmanı ve yakın arkadaşı. Ana grubun da en yaşlı üyesi. Yaşlılığıyla sık sık dalga geçilse de tecrübesiyle zaman zaman odadaki en zeki kişi olabiliyor. Karakteri James Smith canlandırıyor.
Oliver Reeder: Bakanın yardımcı danışmanı. Bakana daha çok poliçeler üreterek yardımcı oluyor. Glenn’le aralarında tatlı bir sürtüşme var. Karakteri Chris Addison canlandırıyor.
Terri Coverley: Bakanlıkta medyayla ilişkilerden sorumlu. Kendisi aynı zamanda devlet memuru. Bu statüsünün getirdiği ferahlıkla bakanlıktakiler telaş durumunda olsa bile kendisi rahat bir şekilde takılabiliyor. Karakteri Joanna Scanlan canlandırıyor.
Nicola Murray: Hugh Abbott’tan sonraki Sosyal İşler Bakanı. 3. sezonda katılıyor diziye. Topluma katkıda bulunmak için kendince fikirleri var ama önünde aşması gereken büyük bir Malcolm Tucker engeli var.  Karakteri Rebecca Front canlandırıyor.
Ana kadro dışında görülen tüm yan karakterlere ve kadroya şuradan ulaşabilirsiniz.
Diğer Bilgiler
  • Toplamda 4 sezon, 21 bölümden oluşan dizinin iki tane de özel bölümü var. 2. sezonla 3. sezon arasında yayınlanan bu bölümleri izlemek, sezonlar arasındaki geçişi kolaylaştıracaktır.
  • Çok sayıda ödül adaylığı bulunan dizi, Armando Ianucci, Peter Capaldi, Rebecca Front ve Chris Langham’a da birer BAFTA ödülü kazandırdı.
  • Dizinin en önemli karakteri Malcolm Tucker’ı izlediğimiz tek proje de bu değil. Uyarlama senaryo dalında Oscar adaylığı bulunan In The Loop filminde de Peter Capaldi kültleşmiş karakterini canlandırıyor. Yine aynı yazar ekibinin işin başında olduğu filmde, Capaldi’ye Tom HollanderGina McKee ve James Gandolfini gibi isimler eşlik ediyor. Dizideki diğer oyuncular ise filmde tamamen farklı rollerde karşımıza çıkıyor.

Son Söz

”Komedinin her türlüsüne varım” diyen, politik komedi ve özellikle Veep severlerin kaçırmaması gereken bir yapım The Thick Of It. Peter Capaldi zaten işinin hakkını veren bir isim, lakin Malcolm Tucker rolü ile parlıyor. Kadronun her bir parçası da ondan aşağı kalmamaya çalışarak sizi güldürmeyi başarıyor.

Özellikle ilk sezondaki oldukça hareketli kamera zaman zaman yorsa da alışılıyor. Hatta alıştıkça karakterlerin telaşına ayrı bir boyut bile katıyor diyebiliriz.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum.