The Missing, One of Us, Liar ve Angela Black gibi İngiliz yapımı dizilerle bilinen Harry ve Jack Williams, yeni yılda izleyiciyi dram-gizem-gerilim türlerini harmanlayan yeni bir diziyle buluşturdu. 1 Ocak’ta BBC’de başlayan The Tourist, 6 bölümlük bir mini dizi.

Diziyi ABD’de HBO Max, Almanya’da ZDF, Avustralya’da Stan ekrana getiriyor. TV yayınları devam etse de bölümlerin tamamı dijitalde mevcut durumda. Avustralya’da çekilen dizinin bölümlerini Chris Sweeney yönetti. Jamie Dornan ve Danielle Macdonald’ın başrolünde yer aldığı The Tourist’in kadrosunda Shalom Brune-Franklin, Ólafur Darri Ólafsson, Genevieve Lemon, Alex Dimitriades, Damon Herriman da yer alıyor.

 Konusu:

Avustralya’nın taşra bölgesinde araba kullanan bir adam yolculuk sırasında büyük bir kamyon tarafından takip edilmeye başlar ve yol üstündeki kovalamacanın sonu kaza yapmasıyla sonuçlanır. Hastanede yaralı uyandığında kim olduğu da dahil hiçbir şey hatırlamaz.

Elindeki az sayıda ipucunu kullanarak hala peşindeki geçmişi kendisini yakalamadan kim olduğunu öğrenmek üzere kendi kazasıyla ilgilenen polis memuru Helen Chambers’ın da desteğiyle yola koyulur.

The Tourist, 2022’nin dizi anlamında güzel sürprizlerinden birisi oldu. Jamie Dornan başrolde olduğu için başlamıştım ama beğenerek kapatmaktan dolayı da memnunum, beklentimi aştılar.

Temposu hızlı bir yapım değil aslında ama devam ettikçe merak ettirdiği söylenebilir. İçine esprili, ufaktan absürt bir anlatım da katmışlar ki bu da ortaya çıkan işi daha iyi hale getirmiş. İki başrol başta olmak üzere kadrosu da iyi iş çıkarıyor zaten. Final kısmı ise dizinin muhtemelen en beğendiğim kısmı oldu. Düzgünce kapatıyor hikayesini, gerekli cevapları da veriyor tamamlanana kadar. Hatta biraz fazla düzgün kapatıyor dahi olabilir… Ancak olacağını sanmamakla birlikte bir şekilde gelecekse 2. sezona hayır demem tabii ki.

The Tourist dizisi özetle konusu ya da kadrosu ilgisini çekenlere denemesi için tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.