İngiliz kanallarından Channel 4’un 2019 yılı ilkbaharında yayınladığı The Virtues isimli mini dizinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Dizi, geçen sene yayınlandığı dönemde radarıma girmemişti. Bu yılın başlarında Broadcasting Press Guild Ödülleri’ndeki adaylıklarıyla dikkatimi çekti ve bir süredir denemek niyetindeydim. Bugün bir oturuşta bitirdim diziyi. Söz konusu adaylıklardan ‘En İyi Mini Dizi/TV Filmi’ dalındakini kazanmış bu arada dizi. Hak etmiş de bence.

Yoğun duygulara hitap eden bir dizi olmuş The Virtues. Yönetmeninin basit ama etkili bir anlatım tarzı vardı. Oyunculuklar da çok başarılıydı. Derdini çok iyi bir şekilde anlatıp gitti. Geçtiğimiz yılın pas geçilmemesi gereken işlerinden biri olmuş kesinlikle.

Dizinin ilk bölümü, 4 bölüm arasında en zayıf kalanıydı diyebilirim. O bölüme karşı biraz toleranslı olmak lazım çünkü asıl hikaye 2. bölümde başlıyor zaten. Biraz yavaş da gelebilir bazı izleyicilere dizi ama gerekirse hızlandırarak izleyin ama bir şans verin derim ben.

Dizi, yaklaşık 40 yaşındaki bir adamın dibe vuruş hikayesi olarak başlıyor ve geçmişle yüzleşme hikayesi olarak devam ediyor. Geçmişe ait toprağın altına gömülen büyük sıkıntılar ile günümüzde cebelleşilen sorunlar bir dağ haline geliyor ve baş etmek oldukça zor bir hal alıyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz merkez karakterimiz Joseph‘e A Christmas Carol, Decline and Fall, Taboo ve Boardwalk Empire gibi dizilerden tanıdığımız Stephen Graham hayat veriyor.

Joseph, Sheffield’da yaşayan, boyacılık yaparak geçimini sağlayan, yalnız bir adam. Hayatındaki tek pozitif şey olan oğlu, eski karısı ve onun yeni kocasıyla birlikte Avustralya’ya taşınmak üzere. Joseph de bu durumun büyük üzüntüsünü yaşıyor. İyileşme sürecindeki bir alkolik kendisi ve oğluyla yüz yüze görüştüğü o son akşam alkolden daha fazla uzak kalamıyor. Hayatının en dip anlarından birini yaşıyor ve sonrasında soluğu doğup büyüdüğü ülke olan İrlanda’da alıyor. Orada da geçmişin ağır yükü onu bekliyor.

Anna karakterini Helen Behan canlandırıyor. Kendisiyle 2. bölümün başlarında tanışıyoruz. Kim olduğunu söylemeyeyim ki tadı kaçmasın hikayenin.

2019 yılını iyi geçiren ve bu dizi dışında Pure ve MotherFatherSon dizilerinde de izleme şansı elde ettiğimiz Niamh Algar‘ı Anna’nın kocasının kız kardeşi Dinah karakterinde izliyoruz.

Dinah, ilişkiler konusunda şansı yaver gitmemiş olan, 25-26 yaşlarında bir kadın. Son sevgilisinden de an itibarıyla ayrılmış durumda. Bir işi ve kalacak bir evi de yok. O da bu tarz dibi gördüğü anlarda favori durağı olan ağabeyi ve yengesinin evine teşrif ediyor bir süreliğine kalmak üzere. Dinah, hoş görünümlü, eğlenceli, kafa dengi bir hatun ama asla kızdırılmaması gereken tiplerden.

Anna’nın kocası, Dinah’nın ağabeyi olan Michael karakterinde Frank Laverty karşımıza çıkıyor. Michael’ın bir garip çalışanı olan Craigy karakterinde Mark O’Halloran‘ı izliyoruz. Joseph’in küçüklüğünü ise Lee Pepper canlandırıyor.

The Virtues, bir mini dizi. 4 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri sırasıyla 46, 47, 43 ve 74 dakika uzunluğunda.

Shane Meadows, dizinin yaratıcılarından biri ve aynı zamanda yönetmeni konumunda. Jack Thorne ise dizinin diğer yaratıcısı. Yapımcılığını ise Mark Herbert ve Nickie Sault üstlenmiş.

Dizinin IMDB puanı an itibariyle 8.3. Benim dizi için puanım ise 8.7.

Bu da dizinin fragmanı: