FOX’un 2005-2007 yılları arasında yayınladığı The War at Home isimli aile komedisinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Kahkaha efektli komedi dizimizin yaratıcısı Rob Lotterstein. Ona yazar masasında Ryan Shankel, Earl Davis, David Holden, Kimberly Kessler ve Michelle Wendt gibi isimler eşlik etmişler. Tüm bölümlerin yönetmenliğini Andy Cadiff (Young & Hungry, The Exes, Hot in Cleveland, Home Improvement) üstlenmiş. Lotterstein ve Cardiff’e yapımcı koltuğunda Michael Hanel, Mindy Schultheis, Stephen Engel, Claudia Lonow, Suzan Bymel ve Al Lowenstein gibi isimler eşlik etmişler.

2 sezon ve toplam 44 bölümden oluşan dizinin ilk sezonu pazar akşamları yayınlanmış ve 7.2 milyon izleyici sayısı ortalaması tutturmuş. 2. sezonda Pazar-Perşembe-Pazar şeklinde gün değişiklikleri yaşamış ve sezonu 4.9 milyon izleyici sayısı ortalamasıyla tamamlamış.

Dizimiz 2 ebeveynin de çalıştığı, 3 ergen çocuklu, evde bol bol kaos ortamının hakim olduğu bir çekirdek aileyi merkezine alıyor. İdeal ebeveyn olmak için mükemmel özelliklere sahip olmayan anne ve babamız, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya ve çocuklarını hizada tutmaya çalışıyorlar.

Dizide ekrana/izleyicilere karşı konuşmaların yapıldığı sahneler mevcut. Bu olay bazen bölümlerin açılış sahnelerinde evin babası Dave aracılığıyla yaşanıyor; bazen de bölümün içerisindeki heyecanlı bir anda tüm ev ahalisinden herhangi birinin aracılığıyla. Bölüm içerisindeki anların komediye önemli katkılar sağlayabildiğini söylemek mümkün.

*Ailenin babası Dave Gold karakterine Atypical, Boston Public ve White Famous gibi dizilerden hatırlanabilecek Michael Rapaport hayat veriyor. Aşırı korumacı, güvensiz ve alaycı bir tip Dave.

*Dave’in karısı Vicky karakterini Anita Barone canlandırıyor. Genellikle sağduyulu biri olsa da onun da çileden çıktığı anlar oluyor.

*Ailenin güzel kızı Hillary karakterinde Gossip Girl dizisinden tanıdığımız Kaylee DeFer‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. 16 yaşındaki genç kızımız duygusal patlamalarıyla ünlü. Babasının söz konusu o olunca her daim en kötüsünü beklediğini de belirtmeden geçmeyelim.

*Ailenin 15 yaşındaki sosyal açıdan garip ortanca çocuğu Larry karakterinde Malcolm in the Middle dizisinden anımsanabilecek Kyle Sullivan karşımıza çıkıyor. Dave, onun sergilediği tüm bu garipliklerin açıklamasını onun belki de eşcinsel olabilecek olmasına bağlıyor.

*Ailenin 13 yaşındaki en küçük çocuğu Mike karakterinde ise Dean Collins‘i izliyoruz. Diğer 2 kardeşine oranla daha zeki olduğunu söylemek mümkün. Babası gibi alaycı bir tip. Milletin açıklarını yakaladığında mutlu oluyor. Evdeki istihbarat ondan soruluyor.

Mr. Robot dizisinden tanıdığımız Rami Malek, Larry’nin en yakın arkadaşı Kenny karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide tekrar eden bir rolle. Eşcinsel olduğunu henüz açıklamamış olan Kenny, Larry’den hoşlanıyor gizliden gizliye.

Lil’ Fizz‘i Hillary’nin sevgilisi Taye, Zoe Di Stefano‘yu ise Hillary’nin en yakın arkadaşı Brenda karakterleriyle izliyoruz yine tekrar eden rollerle.

Tom McGowan, Todd Stashwick, Martin Mull ve Mike Erwin de yine tekrar eden rollerle boy göstermiş diğer isimler arasında yer alıyor.

Tek bölümlük konuk oyuncular arasında ise Salli Richardson-Whitfield, Seth MacFarlane, Dylan Neal, Yvette Nicole Brown, George Segal, Jere Burns, Iqbal Theba, Ryan Eggold ve Meghan Markle gibi tanıdık simalar yer alıyor.

Dizinin ilk 3 bölümü izledim ve başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ortanca çocuk haricindeki karakterler de fena değil genel olarak baktığımızda. Ana yükü Michael Rapaport’un çektiğini söylemek mümkün ama.