NBC’nin bu sene devam kararı verdiği 2 yeni komedi dizisinden biri olan Up All Night, 24 bölümlük 1. sezonunu Nisan’ın ortasında kapatmıştı. Ben de gözden kaçıranlar ve merak edenleri için bir tanıtım yazısı hazırlamak istedim. Bize güzel bir sezon geçirten bu sevimli dizimizi daha yakından tanımak isteyenleri yazının devamına davet ediyorum.

Dizimiz, Emily Spivey tarafından yaratıldı. Parks and Recreation‘ın 3. sezonunun yapımcısı olan Spivey, Up All Night‘a başlayana kadar 10 sene boyunca eğlenceli bir skeç şovu olan Saturday Night Live‘da senaristlik yaptı. Hatta, sayısız adaylığının yanı sıra, 2002 senesinde evine bir de Emmy götürdü. Kendisine başarılarının devamını dileyerek, bu yazıda bahsedeceğimiz Up All Night‘ın konusuna geçelim.

İşlerini ellerine almış ve gezmeyi tozmayı pek seven evli çiftimiz Reagan ve Chris’in hayatı, çocuk sahibi olacaklarını öğrendikleri anda değişir. Artık daha bir sorumluluk sahibi olan karakterlerimiz, gittikleri partilere veda edecekleri gibi yeri geldiğinde kariyerlerini de ikinci plana atacaklardır.
Yani kısaca karşımızda, sıcak bir “ebeveyn olma” komedisi duruyor.

Dizinin konusunu karakterler üzerinden açıp oyunculara da değinecek olursak…

Reagan
Çiçeği burnunda annemiz Reagan, bir gündüz kuşağı programının yapımcılığını yapıyor. Evde çocuk bakan bir anne olmak yerine çalışmayı seçen karakterimizi, çoğu zaman gözünü hırs bürümüş şekilde görüyoruz.
Reagan’ı, güzel oyuncu Christina Applegate canlandırıyor. Aktristimizi en iyi Married with Children‘da canlandırdığı Kelly Bundy karakterinden tanıyoruz. Daha sonra Jesse ve Samantha Who? adlı komedilerin başrolünde oynamış olsa da iki dizi de ikinci sezonun ilerisini göremedi. Up All Night’ın öyle olmamasını diliyoruz.

Chris
Chris de çiçeği burnunda babamız oluyor. Avukat olan karakterimiz, Reagan’la aldığı ortak kararın ardından, işi bırakıp kendisini evde çocuk bakmaya adamış durumda. Chris, komikliği kadar örnek bir baba ve eş olduğunu da bizlere devamlı gösteriyor.
Chris’i, Will Arnett canlandırıyor. Bir çok yerde boy gösteren oyuncumuz, en iyi Arrested Development‘ın Gob’u olarak biliniyor.

 

 

Ava
Reagan’ın yapımcılığını yaptığı ve kendisiyle aynı adı taşıyan gündüz şovunun sunucusu olan Ava, aynı zamanda yeni annemizin en yakın arkadaşı. Oprah ve Ellen karışımı bir şov olan Ava, çatlak ve renkli sunucusu tarafından gayet iyi bir şekilde devam ediyor.
Ava’yı, Maya Rudolph canlandırıyor. Bir çok yerde yer almış olan güzel sesli oyuncumuz en iyi Saturday Night Live‘dan tanınıyor.

 

Missy
Ava’nın asistanı olan Missy, ne kadar göstermiyor olsa da tam bir saatli bomba. Böyle olmakta pek haksız da sayılmaz. Ava, çalışma saatlerinde Missy’yi kıyafet denetmeye kadar kullanıyor. Hatta bazen karakterimiz Ava ile eve gidip yemeğe yardım etmek zorunda bile kalıyor.
Missy’yi, Jennifer Hall canlandırıyor. Oyuncumuzu çeşitli konukluklarından tanıyor olabilirsiniz.

Dizimiz, şimdilik birinci sezonunu tamamlamış olmasına rağmen bir sürü ünlü konuğu kadrosunda barındırdı. Eğer bu isimlerin sürpriz olmasını isteyenler varsa, aşağıdaki paragrafı atlamalarını öneririm.
Uzayıp giden konuk listesinde; My Name is Earl‘ün başrol oyuncusu Jason Lee, Rescue Me‘nin kadrolu oyuncusu Steven Pasquale, Will & Grace‘in tiz sesli Karen’ı Megan Mullally, Nurse Jackie‘nin Doktor O’Hara’sı Eve Best, The Starter Wife‘tan bildiğimiz Chris Diamantopoulos, Huff‘tan Blythe Danner ve ünlü şarkıcılar Alanis Morissette (gerçi kendisi bir çok dizide ve filmde de göründü) ile Stevie Nicks gibi isimler bulunuyor.

Mozaikli sahnelerden biri =)

Mozaikli sahnelerden biri =)

Up All Night, her ne kadar ulusal kanallardan biri olan NBC’de yayınlanıyor olsa da sanki bir kablolu dizisiymiş gibi çekiliyor. Dizide sıkça küfür ediliyor ve karaterler de ara ara yukarıda göründüğü gibi çıplak gezebiliyor. Tabii ki çıplaklıklar mozaikleniyor. Küfürler ise hem mozaiklenip, hem bipleniyor.
Ben, belki DVD ile birlikte bir sansürsüz versiyonu piyasaya çıkar diye bekliyorum. =)

Bence her komedi sever bir kaç bölüm olsun şans vermeli Up All Night’a. İçinde sağlam oyunculuğu ve kaliteli espirileri barındıran güzel örneklerden biri olduğunu düşünüyorum. 3 küsür milyonlarda sabitlenmiş olan izleyici kitlesi umarım daha fazla düşerek başta biz takipçiler olmak üzere, NBC’yi de üzmez.

Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Tanıtım Filmi: