Kanal D, bu yaz dönemini Aşkın Tarifi isimli dizisiyle renklendirdi. 7 Haziran’da başlayan dizinin an itibarıyla 4 bölümü geride kaldı. İlk bölümüyle AB ve Total gruplarında 9. sıradan giriş yapan dizi, 2. bölümüyle 6. sıraya yükseldi. 3. bölümünde ise Total’de 5. sıraya, AB’de ise 2. sıraya yükseldi. TV’de normal sezonun kapanmasıyla birlikte bu hafta bir yükseliş daha yaşaması muhtemel.

Bölüm süreleri 120-140 dakika aralığında değişen dizi, komedi ve drama ögelerini harmanlayan ama komedisi daha ağır basan bir romantik komedi dizisi.

Dizinin senaryosunu Leyla Uslu Oter ve Doruk Erengül birlikte kaleme alıyorlar. Yönetmenliğini Deniz Koloş üstlenmiş. Mehmet Yigitalp ise dizinin yapımcısı konumunda.

Bir düğün sahnesiyle açıyoruz diziyi. Damadı düğünün heyecanı sarmış durumda, son hazırlıklar yapılmakta. Gelin ise damattan habersiz bir şekilde bir televizyon programında o vakitlerde. O programın ardından evlenmekten vazgeçiyor. Damat da bunu TV’den öğreniyor.

Söz konusu boynu bükük damadımız Fırat, bu travmatik olaydan bir süre sonra silkelenip kendine geliyor ve evleneceği kadının aklına girip düğünden vazgeçiren söz konusu TV programının sunucusu olan Doktor Aşk’tan intikam almak üzere bir plan yapıyor. Söz konusu plan da Doktor Aşk’ın sevgilisinin gönlünü çalıp çifti ayırmak ve onun kendisine yaşattığı duyguya benzer bir duygu yaşamasını sağlamak.

Fırat, planının ilk aşaması olarak Doktor Aşk’ın güzel sevgilisi Naz’ın Fransız restoranına şef olmak üzere iş başvurusu yapıyor. Geçmişte sektörde bilinen bir şefin yanında çalışmışlığı bulunan, şu sıralarda ise teyzesine mahallelerinde bulunan kebapçıda yardımcı olan Fırat, önce işi kapmak sonrasında da Naz’ın kalbine doğru yol alacak adımlar atmak zorunda. Bakalım bu yolculuk kahramanlarımızı nereye götürecek?

Kafasına estiği gibi hareket eden, doğal bir adam olan Fırat karakterine Küçük Sırlar ve Muhteşem Yüzyıl: Kösem gibi dizilerden tanıdığımız Kadir Doğulu hayat veriyor. Son derece kibar, zarif ve aklı başında bir genç kadın olan Naz karakterinde ise bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Serra Arıtürk‘ü izliyoruz.

*Çilek Kokusu dizisinden hatırlanabilecek İdil Sivritepe, Naz’ın restorandaki ortağı ve aynı zamanda en yakın dostu olan Şebnem karakterine hayat veriyor.

*Yerden Yüksek ve Kalbim Ege’de Kaldı gibi dizilerden tanıdığımız Alper Saldıran, Naz’ın her yerinden kibir ve yapmacıklık akan sevgilisi Doktor Aşk/Taylan karakterini canlandırıyor. Ünlü bir psikolog olan Taylan, yaptığı televizyon programı sayesinde geniş kitlelere ulaşmış ve çokça para kazanmış.

*Seksenler ve İkinci Bahar dizilerinden tanıdığımız Yasemin Çonka‘yı Fırat’ın teyzesi Sultan karakteriyle izliyoruz. Fırat genç yaşta annesini kaybedince ona kol kanat geren ve onu hayatı boyunca kendi evladından ayırmadığı bir sevgiyle sahiplenen Sultan, yaşanan düğün fiyaskosunun ardından Fırat’ın kendisine şehirli bir gelin adayı daha bulup getirmesini istemiyor ve ona memleketi Gaziantep’ten çıkma bir gelin bulmayı arzuluyor. Başına buyruk, sabit fikirli, çabuk alevlenen, huysuz bir kadın olduğunu söylemek mümkün Sultan’ın.

*Bu diziyle birlikte ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Deniz Gürkan, dominant annesi Sultan’ın boyunduruğu altında yaşamını sürdürmeye çalışan Sevim isimli bir genç kızı canlandırıyor.

*Mehmet Şeker, Fırat’ın geçmişte birçok işte çalışmış olan ve bu plana beraber giriştiği, kafa dengi yakın dostu Ergin karakterine hayat veriyor.

*Tek Yürek dizisinden hatırlanabilecek Atakan Yılmaz‘ı Fırat’ın hemşerisi ve mahalleden yakın arkadaşı olan Mirza karakteriyle izliyoruz. Sultan’ın kebapçısında çalışan Mirza, Sevim’e platonik bir şekilde aşık olan saf bir Anadolu genci.

*Avlu dizisinden hatırlanabilecek Ümmü Putgül, Sevim’in ‘Meraklı Melahat’ komşusu ve yakın arkadaşı konumundaki komplo teoriler üretmeye meyilli, geveze ve ayarsız bir kadın olan Gülendam karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Selim Akgül, Taylan’ın şoförü ve bir nevi asistanı konumundaki Atilla karakterini canlandırıyor.

*Elif Melda Yılmaz, Naz’ın kendini beğenmiş halası Feza karakterine hayat veriyor.

*Ruhsar, Yarım Kalan Aşklar ve Deli Dolu gibi dizilerden tanıdığımız Cem Davran ise Naz’ın varlıklı babası Hazım karakteriyle karşımıza çıkıyor. Kardeşi Feza gibi havalı bir tip olmayan Hazım, kızına çok değer veriyor ve onun isteklerine saygı gösteriyor. Son derece ciddi ve makul bir adam Hazım.

Dizinin yayınlanan 4 bölümünü de izledim ve epey de bağlandım diziye. Geçmiş yaz dönemlerinde de sinerjisi yüksek ikililer yaratan ve bu özelliğiyle diğer kanalların yaz dizileri karşısında birkaç adım öne çıkmayı başaran Kanal D, bir kez daha başarılı bir başrol ikilisi uyumu yakalamış durumda bu diziyle. İki başrol oyuncu da iyi iş çıkarıyor, iki merkez karakter de oldukça sevilesi. Yan roller de fena sayılmaz.

Keyifli bir şekilde vakit geçirten, oldukça eğlenceli bir dizi olmuş Aşkın Tarifi. Yaz dizileri seven bünyeler için cazip bir tercih olacaktır. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.