fear-walking-dead-premiereAMC, 5 sezondur reyting rekorları kıran ve bir o kadar da popüler olan dizisi The Walking Dead’in uzantı (spin-off) projesine onay verdi. Bu dizinin yapımcıları arasında yine The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Robert Kirkman ve Dave Erickson var.

Dizi, yayın hayatına 23 Ağustos 2015 tarihinde başladı ve ilk bölümüyle kablolu kanal tarihinin en yüksek seyircili açılışını yaparak rekor kırdı. (4,9 reyting ve 10,1 milyon seyirci)

İlk sezon 6 bölüm olacak. Ayrıca yayın hayatına başlamadan 15 bölümlük 2. sezon onayını da almış bulunmakta.

Bir de daha önce şurada paylaştığımız röportajda da dile gitrildiği gibi- dizi The Walking Dead ile aynı evrende geçecek; fakat olayların başlangıcından yani Rick’in komada olduğu zamandan başlanacak. Böylece The Walking Dead dizisinde göremediğimiz zombi kıyametinin başlangıcına tanıklık edebileceğiz.

Ayrıca dizideki olaylar Los Angeles şehrinde geçecek.

KONU

Nick, eski bir kilisede kız arkadaşıyla uyuşturucu kullandığı gecenin sabahında uyandığında kız arkadaşının başka bir “şeye” dönüştüğünü görür ve kendisine zarar vermek isteyen sevgilisinden uzaklaşarak oradan hemen kaçar. Kaçarken de kendisine araba çarpar ve hastaneye kaldırılır. Ailesi başına geldiğinde gördüklerini açıklayamaz, orada bir şeyler olduğunu iddia eder ama kimse ona inanmaz. Şehirde ise o sırada pek fazla kimsenin henüz farkında olmadığı bir kaos havası hakim olmaya başlamıştır.

Öldüğü sanılan insanlar birden uyanmakta ve normal insanları ısırmaya çalışmaktadır. Böylelikle The Walking Dead’ten bildiğimiz gibi virüs yavaş yavaş insanları zombiye dönüştürmektedir. Ancak çoğu insan yeniden dirilen insanları nasıl öldüreceklerinin, hatta öldürmeleri gerektiğinin bile farkında değillerdir.

Hatta dışarıdan zararsız ve hasta olduklarına inandıkları bu insanların birdenbire asker ve polis tarafından öldürüldüğünü görmeye başlayan halk, masum insanları öldürdüğünü sandığı polis ve askere karşı isyana bile başlar. İşte başlayan kaos ortamı gün geçtikçe etkisini artırmakta ve yayılmaktadır.

Dizide, günden güne etkili olmaya başlayan zombi kıyametinin etkisi altında hayatta kalmaya çalışan bir grup insanı ve onların yaşam mücadelesini izleyeceğiz.

fear-the-walking-dead-season-1-gallery-madison-dickens-travis-curtis-935-3

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

fear-the-walking-dead-season-1-madison-dickens-cast-portrait-658

 

Madison Clark (Kim Dickens)

Zeki, akıllı bir kadın. 2 çocuk annesi, rehber öğretmen. Yaşanan olayları ilk başta ciddiye almasa da kısa sürede gerçeğin farkına varıyor ve ailesiyle birlikte -orasının daha güvenli olacağını düşündüğünden- çöle gitmeye karar veriyor. Gidene kadar da uyuşturucu bağımlısı oğlunun kriz yaşamaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Oyuncuyu House of Cards, Sons of Anarchy ve Treme dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 


fear-the-walking-dead-season-1-travis-curtis-cast-portrait-658

 

 

Travis Manawa (Cliff Curtis)  

Madison’ın sevgilisi. Eşinden boşanmış, bir oğlu var. Olayların ciddiyetini anladıktan sonra çöle gitmeden önce oğlunun da güvenliğini sağlamak için eski eşiyle birlikte onu bulmaya çıkıyorlar.

Oyuncuyu son olarak Gang Related dizisinde izlemiştik.

 

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-alicia-debnam-carey-cast-portrait-658

 

 

Alicia Clark (Alycia Debnam-Carey)

Ailenin -Nick’e göre- arada sırada problem çıkarsa da uslu kızı. İnsanların zombiye dönüştüğünü başta kabullenemiyor. Nick’e yardım etmekten sıkılsa da kardeşi olduğundan yardımını esirgemiyor yine de.

Oyuncuyu The 100 dizisinden mutlaka hatırlarsınız ;)

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-nick-dillane-cast-portrait-658

 

 

Nick Clark (Frank Dillane)

Ailenin sorunlu genci. Başlayan olaylara ailesinden ilk o tanık oluyor. Bazen olaylara daha soğukkanlı yaklaşabiliyor. Uyuşturucu probleminden dolayı salgın başladıktan sonra zor günler geçirmekte.

Oyuncuyu Sense 8 dizisinden ve Harry Potter ve Melez Prens filminden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-liza-rodriguez-cast-portrait-658

 

 

 

Liza Ortiz (Elizabeth Rodriguez)

Travis’in eski eşi ve Chris’in annesi.

Oyuncuyu Orange Is the New Black ve Power dizilerinden gözünüz ısırabilir.

 

 

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-christopher-henrie-cast-portrait-658

 

 

Chris Manawa (Lorenzo James Henrie

Travis’in oğlu. Velayeti annesinde. Babasını çok sevdiği söylenemez, başka bir aileyle birlikte olmasından dolayı ona biraz kızgın.

Oyuncuyu 7th Heaven dizisinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-daniel-blades-cast-portrait-658

 

 

Daniel Salazar (Rubén Blades)

İlk olarak 2. bölümde karşımıza çıkan Daniel ve ailesi, çıkan olaylarda Travis, eski eşi ve oğluna yardım ediyor ve bu sayede yollar kesişiyor. Aynı zamanda İspanyollar.

Oyuncuyu çeşitli filmlerden ve Gideon’s Crossing dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-griselda-spindola-cast-portrait-658

 

 

 

Griselda Salazar (Patricia Reyes Spindola)

Daniel’in dindar, geleneklerine bağlı eşi.

Oyuncuyu Meksika dizilerine aşinaysanız, El color de la pasión ve Rafaela dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 


fear-the-walking-dead-season-1-ofelia-mason-cast-portrait-658

 

 

 

Ofelia Salazar (Mercedes Mason)

Griselda ve Daniel’in kızı.

Oyuncuyu 666 Park Avenue ve The Finder dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

fear-the-walking-dead-season-1-gallery-alicia-carey-frank-dillane-935

SON SÖZ

Öncelikle The Walking Dead dizisini izlemeyenlerin de izleyebileceği bir dizi olmuş bilgisini vereyim izlemeyenler için. Diziyi olayların başladığı zamanı anlattığı için The Walking Dead’e göre daha ağır buluyorum. Fakat 6 bölümlük bu sezonunun geçiş sezonu olduğunu düşünüyorum ve 2. sezonda istediğimiz yere geleceğine inanıyorum. Dizinin The Walking Dead’ten farklı bir şeyler yapmaya çalıştığını görüyorum, bunu şu anlık başaramasa da diğer sezonunda başaracağını düşünüyorum.

Kadrosuna gelirsek de oyuncuların diziye uygun seçildiğini düşünüyorum. Diziyle de aram iyi aslında, ikinci sezonda istediğim şeyleri de bulursam daha da güzel bir dizi olacağını düşünüyorum. Tabii diziden The Walking Dead tipi bir şey beklememek lazım. Farklı bir şeyler yaratır umarım. En azından ilk sezonuna şans verip, ikinci sezonunda ne olacağını görmenizi tavsiye ederim.

fear-the-walking-dead-season-1-gallery-liza-rodriguez-chris-henrie-935

TANITIM FRAGMANI

fear-bball-poster-wide