15 Haziran 2020 tarihinde ATV’de Gençliğim Eyvah isimli bir aile komedisi başladı ve an itibarıyla 3 bölümü geride bıraktı.

Komedi ve dramayı harmanlayan ama komedisi epey ağır basan dizi, ilk bölümüyle AB ve Total gruplarında 5. oldu reyting sıralamasında. 2. bölümünde AB’deki beşinciliği devam etti. Total’de ise 4. sıraya yükseldi. 3. bölümünde ise AB’de 3., Total’de 2. sıraya yükseldi.

Dizinin senaryosunu Barış Başar ve Ünal Yeter kaleme alıyorlar. Yönetmenliğini ise Deniz Yılmaz Şayir üstlenmiş. Dizinin yapım şirketi ise Süreç Film.

Bölüm süreleri ise sırasıyla 147, 123 ve 127 dakika uzunluğundaydı.

KONU

Çavi ve Zola, İtalyan anneleriyle birlikte İtalya’da yaşamlarını sürdüren, çocukluktan beri yakın arkadaş olan 2 genç. Zola, işinde gücünde, efendi biri. Çavi ise başı beladan pek kurtulmayan bir tip. Çavi, başını yine belaya sokuyor, bu belaya bir şekilde Zola’yı da bulaştırıyor. İkili sonrasında hem peşlerindeki kötü adamlardan kaçmak hem de Çavi’nin Türk babasını bulmak amacıyla İstanbul’a geliyorlar.

27 yaşındaki gençlerimizin elinde 28 sene önce çekilmiş eski bir hatıra fotoğrafı ve o fotoğrafın üzerinde yazılı “Arnavutköy’ün en iyi kebapçısı Zeki’den sevgilerle” cümlesinden başka bir şey bulunmuyor söz konusu babayla ilgili. Haliyle de soluğu ilk olarak Arnavutköy’de alıyorlar. Etraftaki insanlara sorarak bir ipucu yakalamak niyetindelerken aradıkları kişilerden biri ayaklarına geliyor. Zeki’nin, gerçek adıyla Zekeriya’nın 28 sene önceki Bodrum macerasındaki çapkınlık ortağı Arif, Çavi’nin elindeki fotoğrafı görünce yıllar önce kırdıkları fındıkların başlarına bela olabileceğini düşünüyor, karısının vereceği sert tepkiden korkuyor ve gençleri bir an önce savuşturmak istiyor.

Zeki ve Arif, Çavi ve Zola’yı savuşturup İtalya’ya geri yollamak için çeşitli dalavereler düzenleseler de başarılı olamıyorlar ve bir şekilde istemedikleri otlar burunlarının dibinde bitiveriyor. İkilinin muhtemel oğullarından Çavi, Arif’in kebapçısında garson olarak işe başlıyor. Zola ise Zekeriya’nın kebapçısında şef olarak işe giriyor. Böylece aşklar, 2 ailenin büyük rekabeti, büyük sırlar, beceriksizce çevirilen entrikalar ve gerçeği bulma arayışı ile çevrili eğlenceli hikayemiz başlamış oluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Arif Asmalı (Cengiz Bozkurt): Adanalı bir kebap ustası. İşten kaytarmaya meyilli, atarlı giderli hareketler sergilese de karısından korkan, başı sıkışınca anında yalana sarılan, türlü fırıldaklarla paçayı kurtarmaya çalışan bir adam Arif.

Aktörü Jet Sosyete ve Leyla ile Mecnun gibi dizilerden tanıyoruz.


*Zekeriya Bozoğlu (Levent Ülgen): Urfalı bir kebap ustası. Dükkanı Arif’in dükkanının tam karşısında bulunuyor. Karılarının ateşlediği büyük bir rekabet halindeler ve birbirlerinden müşteri çalma fırsatını hiç kaçırmıyorlar.

Zekeriya, aklı dalavereye iyi çalışan Arif’in aksine saf ve geç anlayan bir adam. Arif de bu sebeple ona sık sık “Geri Zekeriya” diye seslenmekte. Zekeriya, kalbi temiz ve iyi niyetli bir adam olsa da ve bir oğlu daha olduğuna sevinse de karısının vereceği tepkiden korktuğu için pek anlaşamadığı Arif ile işbirliği halinde hareket etmeye başlıyor ister istemez beceriksizce. Vicdan azabı çekse de Arif’in çevirdiği oyunlara ortak oluyor.

Aktörü En Son Babalar Duyar, Akasya Durağı ve Kiralık Aşk gibi dizilerden tanıyoruz.


*Çavi (Erdem Kaynarca): Zekeriya’nın yıllar sonra ortaya çıkan sürpriz yumurtası. Tembel ve kumarbaz bir serseri. Tip ve karakter olarak Zekeriya’dan çok Arif’e benziyor oluşu ise işin komedisi.

Aktörü Kalp Atışı ve Yasak Elma dizilerinden anımsayabilirsiniz.


*Zola (Burak Tozkoparan): Arif’in Zekeriya ile yıllar önce omuz omuza yaptığı Bodrum kaçamağının meyvesi. Dürüst, efendi, duygusal ve çalışkan bir genç Zola. Onun da karakter olarak Arif’ten çok Zekeriya’ya benzediğini söylemek mümkün.

Çavi ve Zola’nın anneleri de tıpkı onlar gibi yakın arkadaşlar. Doksanlı yıllarda Bodrum’da öğretmenlik yapmış anneleri. Çocuklar ilkokul çağına gelene kadar da orada yaşamaya devam etmişler. Bu nedenle Türkçeyi gayet iyi konuşuyor ikilimiz.

Zola, İtalya’da bir restoranda çalışan yetenekli bir şef. Çavi sayesinde tıkırında giden hayatı bir anda altüst oluyor ve soluğu onun peşinden İstanbul’da almak zorunda kalıyor. Çavi’nin aksine bu yolculuğa bir baba arayışıyla çıkmıyor Zola. Annesi tarafından söylenen babasının İtalyan bir gemi kaptanı olduğu ve vakti zamanında vefat ettiği yalanıyla büyümüş Zola. Başına geleceklerden habersiz bir şekilde kader arkadaşı Çavi’ye eşlik ediyor anlayacağınız.

Zola’yı İstanbul’a asıl bağlayan şey ise görür görmez kalbini kaptırdığı Azra oluyor.

Aktörü Tek Yürek ve Paramparça gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


*Azra Bozoğlu (Elif Doğan): Zekeriya’nın ortanca ve aynı zamanda en kıymetli evladı. Çalışkan, becerikli ve duygusal bir genç kadın. Üniversiteyi bitirdikten sonra ailesiyle birlikte kebapçıda çalışmaya başlamış. Düşman ailenin oğlu Ahmet’e aşık. Ahmet’i başka bir kadının yatağında basınca kalbi kırılıyor Azra’nın ve aşkının acısı yüreğini dağlamaya başlıyor. Tam da bu dönemde tanıştığı Zola’nın arkadaşlığı ona bir nebze de olsa iyi geliyor.

Aktrisi Çukur dizisinden anımsayabilirsiniz.


*Ahmet Asmalı (Ekin Mert Daymaz): Arif’in pek haz etmediği oğlu. Ebeveynleriyle aynı evde yaşamaz, dükkana pek uğramaz, haytalık peşindedir. Çok sevdiği Azra’yı da kaybetmek üzeredir. Azra’ya onu aldatmadığını bir türlü anlatamamak içini kemirmektedir. Azra ve Zola’yı iyi anlaşırlarken görmek de yarasının üstüne tuz biber olmaktadır. Bu kıskançlığı da onun dükkanda daha fazla vakit geçirmesine sebep olacaktır.

Kibirli, çabucak parlamaya meyilli, asabi, uyuz ve suratsız bir tip Ahmet. Bundan sonraki süreçte yalnız yaşadığı daireyi Çavi ve hiç haz etmediği Zola ile paylaşmak zorunda kalacağını da anımsatalım.

Aktörü Çilek Kokusu ve Payitaht Abdülhamid dizilerinden anımsayabilirsiniz.


*Veysi Bozoğlu (Kemal Uçar): Zekeriya’nın uzun süredir küs olduğu en büyük evladı. Bu küslük Veysi’nin Arif’in kızı Suzan ile evlenip iç güveyi olarak Arif’in evinde yaşamaya başlaması sonrasında oluşmuş. Veysi, babasıyla küs olmaktan hiç memnun değil. Karısı Suzan’ı çok seven ve iyi niyetli, temiz kalpli bir adam olan Veysi, bir çocukları olduğu zaman hem babasının onunla küs olmayı bırakacağına hem de iki ailenin arasının daha iyi olacağına inanıyor.

Arif, çok sevmediği Veysi’ye “İç GüVeysi” olarak sesleniyor. Veysi’nin iyi niyeti ve saf kalbi Arif’in oyunlarına zaman zaman çomak soktuğu için Arif’in en büyük baş belası konumunda Veysi. Farkında olmadan Arif’in pisliklerini ortaya çıkarıyor, yalan söylemeyi hiç beceremiyor.

Saf, sempatik, doğal komik ve son derece nevi şahsına münhasır bir adam Veysi.

Aktörü Ezel dizisinden tanıyoruz.


*Suzan Asmalı Bozoğlu (Bahar Suer): Veysi’nin karısı ve Arif’in büyük evladı. Kocasına çok aşık ve bir an önce çocuk sahibi olmak istiyor. Neşeli, enerjik, doğal bir kadın Suzan.

Aktrisi Yeni Gelin dizisinden hatırlamak mümkün.


*Ayşe Bozoğlu (İpek Çiçek): Zekeriya’nın en küçük çocuğu. Zeki, hafiften fırlama, güler yüzlü, neşeli ve son derece tatlı bir genç kız. Okulla dükkan arasında mekik dokumaktan, dükkanda çalışmak zorunda bırakılmaktan şikayetçi. Ablası Azra için Ahmet’in değil, Zola’nın doğru seçenek olduğuna inanıyor ve bu düşüncesini de sıkça ablasının kulağına fısıldıyor.

Aktrisi Elimi Bırakma ve Mucize Doktor dizilerinden anımsayabilirsiniz.


*Hacer Asmalı (Günay Karacaoğlu): Arif’in karısı. Arif’in işten kaytarmalarından ve yalanlarından bıkmış usanmış durumda. Ailenin reisi. Otoriter ve sert bir kadın. Evlatlarına karşı yaklaşımında sevgi ve disiplini harmanlamış durumda. Adil bir kadın olduğunu söylemek mümkün.

Aktrisi Yarım Elma, Yeditepe İstanbul ve Gönülçelen gibi dizilerden tanıyoruz.


*Nuriye Bozoğlu (Ulviye Karaca): Zekeriya’nın karısı. Ailenin reisi. Baskın bir karaktere sahip, eli maşalı, dediğim dedik bir tip. Ailedeki herkes ona karşı çıkmaya korkuyor. Hacer ile birbirlerinden hiç haz etmiyorlar.


*Metin (Beyti Engin): Çıkarcılıkta son nokta bir adam. Ne zaman ona işleri düşse Zekeriya ve Arif’i soyup soğana çevirmeden bırakmıyor. Mahallede olay çıktığı zaman mutlu oluyor. İşi şova dökme konusunda da üstüne yok.

Aktörü No: 309 ve Ulan Istanbul dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


*Leyla Yıldız (Ecem Atalay): Azra’nın Ahmet’i yatağında bastığı kadın. Varlıklı bir ailenin mimar kızı. Ahmet ile bir bekarlığa veda partisinde tanışmışlar. Kibirli, lafını esirgemeyen bir tip.


YAZARIN NOTU

Eğlenceli bir yaz dizisi olmuş Gençliğim Eyvah. İyi bir kadro toplamışlar, karakterleri de oldukça renkli. 2 çok sevdiğim isim olan Cengiz Bozkurt ve Levent Ülgen ikilisinin paslaşmalarını izlemesi oldukça keyifli. Veysi karakteri de harika olmuş cidden. Kemal Uçar, kariyerinin şu ana kadarki en iyi rolünü bulmuş bence ve bu rol de çok yakışmış ona. Zola, Çavi, Ayşe falan da oldukça sevilesi karakterler. Elif Doğan’ın dizideki varlığından de memnunum elbette.

Dizinin en çok eğlendiğim bölümü 2. bölüm oldu. 3. bölüm de fena değildi. En kötü ve özensiz bölüm olan ilk bölüme karşı sabırlı olabilirseniz eğer yaza renk katacak bir dizi adayı olabilir sizin için de Gençliğim Eyvah. Türe ve oyunculara sempati duyanlar bir şans verebilirler diziye.