‘Geçmişe Yolculuk’ kuşağının bugünkü konuğu: Lois & Clark: The New Adventures of Superman

Lois & Clark: The New Adventures of Superman, 12 Eylül 1993-14 Haziran 1997 tarihleri arasında ABC kanalında yayınlanmış. 22’şer bölüm uzunluğundaki 4 sezon olmak üzere toplam 88 bölümden oluşuyor. Komedi ve dramayı harmanlayan, aksiyon ve macera unsurlarını etkin bir şekilde kullanan bir fantastik drama olma özelliği taşıyor dizimiz.

Dizinin yaratıcıları Deborah Joy LeVineJoe Shuster ve Jerry Siegel. Yapımcıları arasında Chris Long, Philip Sgriccia, Brad Buckner, Eugenie Ross-Leming ve Robert Singer gibi isimler yer alıyor.

Hikayeyi Clark Kent’in Smallville’den Metropolis şehrine taşınmasıyla açıyoruz. Büyüdüğü küçük kasaba olan Smallville’de kendi çapında gazetecilik tecrübesi bulunan Clark, büyük şehre şansını denemek için geliyor ve şehrin bir numaralı gazetesi Daily Planet’te işe girmeyi başarıyor. Clark, bir yandan Daily Planet’e ve Metropolis’e uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da şehirdeki küçük tehlikeleri kendince çözümlemeyi ihmal etmiyor pek göze batmadan. Büyük şehrin derdi büyük olur misali bu tehlikelerin sayısının fazlalaşmasıyla çok geçmeden Superman bir kıyafete ve bir isme bürünmüş oluyor.

İlk sezonun Daily Planet ahalisi

*Clark Kent/Superman karakterine Hit the Floor, Supergirl ve Las Vegas gibi dizilerden de hatırlanabilecek Dean Cain hayat veriyor.

*Clark’ın çalışma arkadaşı ve Superman’ın isim annesi olan Lois Lane karakterinde Desperate Housewives, The Odd Couple ve Supergirl gibi dizilerden tanıdığımız Teri Hatcher‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

Lois, çok başarılı bir araştırmacı gazeteci. Daily Planet’in yıldız ismi. İşine büyük tutku duyan, özel hayata çok vakit ayırmayan, hırslı, cesur ve başına buyruk bir kadın. Clark’ı iş arkadaşından öte görmezken Superman’e kalbini kaptırıveriyor Lois.

*Daily Planet’i yöneten kişi olan Perry White karakterini V dizisinden hatırlanabilecek Lane Smith canlandırıyor.

*Daily Planet’te fotoğrafçı olarak çalışan Jimmy Olsen karakterinde Hooten & the Lady ve You Are Wanted dizilerinden hatırlanabilecek Michael Landes‘i izliyoruz dizinin ilk sezonunda. 2. sezondan itibaren ise Justin Whalin hayat vermiş karaktere.

*Daily Planet’te ilişkiler üzerine yazılar yazan bir köşe yazarı olan Cat Grant karakterine Dante’s Cove, Babylon 5 ve The Colbys gibi dizilerden anımsanabilecek Tracy Scoggins hayat veriyor.

Oldukça baştan çıkarıcı bir kadın olan Cat, yakışıklı ve toy gencimiz Clark’ı gözüne kestirmiş durumda.

*Clark’ın Smallville’de yaşamaya devam eden ve sık sık ziyaret ettiği ebeveynleri Martha ve Jonathan karakterlerinde K Callan ve Eddie Jones karşımıza çıkıyor.

*Metropolis’in en ünlü ve en zengin iş adamı olan Lex Luthor karakterini ise Agent X, Mutant X ve Gossip Girl gibi dizilerden anımsanabilecek John Shea canlandırıyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Fred Willard, Bruce Campbell, Jon Tenney, Leslie Jordan, Jessica Collins, Peter Boyle, Raquel Welch, Charles Esten, Cress Williams, Melora Hardin, Emily Procter, Morgan Fairchild, Jessica Tuck, Denise Richards, Kristin Bauer van Straten, Dave Coulier, Curtis Armstrong, Peter Scolari, Leann Hunley ve Martin Mull gibi isimler yer alıyor.

Lois & Clark: The New Adventures of Superman, bana Superman’i sevdiren dizidir. Dean Cain de her zaman en sevdiğim Superman olarak kalacaktır. Küçüklüğümde Star TV’de severek izlediğimi anımsıyorum diziyi. Geçen gün de diziyi baştan izlemeye karar verdim ve ilk 5 bölümü geride bıraktım. Hem Dean Cain‘i hem de Teri Hatcher‘ı çok severim. İkisini bir arada izlemek de son derece keyifli. Halkla bazen fazla iç içe bir Superman, doya doya doksanlar ve eğlenceli hikayeler. Dizilerin azaldığı bu yaz döneminde benim gibi eskiyi yad etmeyi seven bir bünyeye iyi geleceği aşikar dizinin.