Apple TV+’ın yeni bilim kurgu dizisi Invasion, 22 Ekim’de ilk 3 bölümüyle görücüye çıktı. Sezon, 10 bölümden oluşacak. Kalan bölümler haftada 1 bölüm şeklinde yayınlanacak. Bu da dizinin fragmanı:

Simon Kinberg (The Twilight Zone, X-Men film serisi, Mr. & Mrs. Smith) ve David Weil (Hunters, Solos), 50-60 dakikalık bölümlerden oluşan dizinin yaratıcıları konumundalar. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Philipp A. Barnett, Audrey Chon, Elisa Ellis, Amy J. Kaufman, Katie O’Connell, Jakob Verbruggen ve Andrew Baldwin gibi isimler eşlik etmişler.

Adından da anlaşılacağı üzere ‘uzaylı istilası’ temalı bir dizi var karşımızda. Karakter odaklı olarak ilerleyen dizimiz, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan bir grup insanın yaşadıklarına odaklanıyor. Dünya üzerinde garip olaylar yaşanmaya başlıyor ve biz de söz konusu karakterlerin gözünden bu olayları izlemeye başlıyoruz arka planda. Karakterlerimizin özel hayat sorunları da dizide önemli bir yer edinmekte elbette.

Kısa kısa söz konusu karakterlere de değinelim o vakit:

=Aneesha (Golshifteh Farahani)=

New York’ta yaşayan eğitimli bir kadın. Tıpkı kendisi gibi doğulu bir adam olan Ahmed (Firas Nassar) ile evli. Evliliklerinde bir takım problemler mevcut. Luke (Azhy Robertson) isimli garip tavırlar sergilemeye başlayan bir oğlu ve Sarah (Tara Moayedi) isimli bir kızı var.

=Mitsuki (Shioli Kutsuna)=

Japon Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan JASA’da çalışan zeki bir bilim kadını. Astronot kız arkadaşı Hinata‘yı (Rinko Kikuchi) uzaya göndermiş olmanın gururunu ve ondan yaklaşık 1 sene ayrı kalacak olmanın hüznünü bir arada yaşıyor.

=Trevante (Shamier Anderson)=

Afganistan’da görev yapmakta olan ABD’li bir asker.

=Casper (Billy Barratt)=

Manchester şehrinde yaşayan İngiliz bir çocuk. Aklı başında ama biraz ürkek bir tip. Sürekli olarak ilaç kullanması gereken bir hastalığı mevcut. Jamila (India Brown) isimli bir kızdan hoşlanıyor.

=John (Sam Neill)=

ABD kırsalında yaşan bir şerif. Yılların yorgunluğu ve yıpranmışlığını taşıyan dindar bir adam. Emekli olacağı gün meydana gelen garip olayı Tanrıdan bir işaret olarak görüyor ve söz konusu olayın üstüne gitmeye karar veriyor.

DeWanda Wise, şerif yardımcısı Grady rolüyle karşımıza çıkıyor. Daisuke Tsuji, Mitsuki’nin çalışma arkadaşı Kaito karakterini canlandırıyor. Paddy Holland‘ı Casper’ın okuldan zorbası konumundaki Monty rolüyle izliyoruz. Camille Rowe, Noah Bean, Michael Harney, Naoko Mori ve Tom Cullen ise kadroda yer bulan diğer isimlerden bazıları.

Dizinin yayınlanan ilk 3 bölümünü izledim ve yeterli buldum. Aksiyon ya da etrafta uzaylı aramaktan ziyade karakter merkezli bir drama dizisi olarak bakmak lazım diziye. Çok ünlü oyunculardan oluşmayan kadrosunun göze battığını söyleyemem. Böylesi iyi olmuş bile olabilir hatta.