Stacked, 2005-2006 yıllarında FOX kanalında yayınlanmış bir komedi dizisi. İlk sezonu 5 ve ikinci sezonu 14 olmak üzere toplam 19 bölümden oluşuyor.

Just Shoot Me!, Back to You ve Modern Family dizilerinin de yaratıcısı olarak tanıdığımız Steven Levitan, kahkaha efektli bir iş yeri komedisi olan Stacked‘in yaratıcısı konumunda. Bölümlerin büyük çoğunluğunu Lee Shallat Chemel (The Middle, Happily Divorced, Samantha Who?, The Nanny) yönetmiş. Levitan’a yapımcı koltuğunda Jeffrey Richman, Stephen Lloyd, Kevin C. Slattery, Danny Zuker, Heide Perlman ve Pamela Anderson gibi isimler eşlik etmiş.

Dizi, ilk sezonunda 10.1 milyon izleyici sayısı ortalaması yakalamış. 2. sezonda ise 4.6 milyon izleyici sayısı ortalamasında kalmış. Bu durum da sezonun 9. bölümünün ardından yayından çekilmesine sebep olmuş. Kanalın yayınlamadığı kalan 5 bölümü de içeren toplam 19 bölümlük dizi, 2006 yılının sonlarında DVD ortamında satışa sunulmuş.

Birkaç tane de tırıvırı bilgi verelim.

-Projenin başrolünde Pamela Anderson‘ın yer alacağının belli olmasının ardından ABC, NBC ve FOX kanalları arasında bir teklif savaşı yaşanmış. Kazanan FOX olmuş.

-Gavin rolü ilk olarak Tom Everett Scott‘a emanet edilmiş. Pilot bölümün çekilmesinin ardından bir oyuncu değişikliği yaşanmış ve rolü Elon Gold devralmış. Sonrasında da pilot bölüm yeniden çekilmiş.

-Katrina rolü ilk olarak Pamela Adlon‘a teklif edilmiş ama aktris bu teklifi geri çevirmiş.

-Dizi, Birleşik Krallık’ta Paramount Comedy 1/Comedy Central, Avustralya’da Channel 7, Belçika’da VTM, İtalya’da Italia 1, Norveç’te TV3, Almanya ve Polonya’da Comedy Central, Kanada’da Global ve Türkiye’de CNBC-e gibi kanallarda izleyici karşısına çıkmış.

Stacked, hikayemizin geçtiği kitapçının adı. Kitapçımız bir gün pek alışık olmadığı tarzda bir müşteri ağırlıyor. Güzel, seksi ve aptal bir sarışın olarak tarif edilebilecek bir parti kızı olan Skyler Dayton, sevgilisi Eddie’yi (Charles Mesure) yatakta 2 kadınla bastıktan sonra şarkıcılar, oyuncular ve sporcuları içeren geçmiş ilişkilerinde ne hatalar yaptığını kavrayabileceği bir kişisel gelişim kitabı bulma niyetiyle kitapçıya geliyor ve bu yaralı kuş durumu kitapçının ortak sahiplerinden biri olan Stuart Miller’ın ağzının suyunun akmasına sebep oluyor. Olaylar birbirini kovalıyor ve Stuart, Skyler’a kitapçıda bir satış elemanı işi teklif ediyor. Skyler da bu teklifi kabul ediyor ama kitaplarla ilgili hiçbir bilgi sahibi değil elbette. Bu eksiklik Stuart’ın umurunda olmasa da kitapçıyı birlikte işlettiği erkek kardeşi Gavin P. Miller’ı fena halde rahatsız ediyor tabii. Bakalım ‘Zeki bir ortamda bulunan aptal biri’ temalı hikayemizde bundan sonra bizi neler bekliyor?

Skyler Dayton karakterine Baywatch, V.I.P., Home Improvement ve Package Deal gibi dizilerden tanıdığımız medyatik güzel Pamela Anderson hayat veriyor.

Skyler’ı işe alan kardeş konumundaki Stuart Miller karakterini Brian Scolaro canlandırıyor. Skyler ile bir şansı olabileceğini düşünmesi komik kaçıyor ama o halinden memnun.

Elon Gold‘u Stuart’ın erkek kardeşi Gavin P. Miller karakteriyle izliyoruz. Gavin, kitapçıda daha fazla söz sahibi olan kişi. Kitaplar konusunda da Stuart’a oranla daha bilgili. Hatta bir kitap bile yazmış. Boşanalı bayağı olmuş ama durumu hala kabullenememiş bir adam Gavin. 2 küçük çocuğu var. Garip bir şekilde Skyler’dan etkilenmediğini ve değişik bir direnç mekanizması olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca onu işe alma konusunda da Stuart ile aynı fikirde değil.

Kitapçının minik bir alan kaplayan kafeterya kısmında çalışan Katrina karakterini Retired at 35 dizisinden anımsanabilecek Marissa Jaret Winokur canlandırıyor. Katrina, çeşitli bahanelerle işe sürekli olarak geç gelen bir tip. Görünüşünü fena halde kıskandığı Skyler’a ise ilk gördüğü andan itibaren uyuz olmaya başlıyor.

Back to the Future film serisi ve Taxi dizisi başta olmak üzere birçok projeden anımsanabilecek Christopher Lloyd ise kitapçının bir numaralı müdavimi konumundaki Profesör Harold March karakteriyle karşımıza çıkıyor. Bir miktar çatlak bir tip olduğunu söylemek mümkün Harold’ın.

Criminal Minds, Grandfathered ve Huff gibi dizilerden tanıdığımız Paget Brewster, tekrar eden bir rolle boy göstermiş dizide. Aktris, Gavin’in kontrol meraklısı eski karısı ve çocuklarının annesi Charlotte karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Diziye 1-2 bölümlüğüne konuk olan tanıdık simalar arasında Carmen Electra, Kathleen Rose Perkins, Tony Hale, Bryan Callen, Jayma Mays, Thomas Lennon, John Francis Daley, Nora Dunn, Andrea Savage, April Bowlby ve Jenny McCarthy gibi isimler yer alıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. İlk bölümde iyi bir başlangıç yapamadı aslında dizi. İlk 13-15 dakikası ciddi seviyede kötüydü. Devamında izlenir hale geldi ve 2. bölüm de bu ayarda devam etti. Pamela Anderson’ın varlığı diziyi izlenir kılan şey elbette. Onun yerine sıradan birini koysalar izlemezdim muhtemelen.