Disney, Jon Favreau’nun yazarlığını ve yönetici yapımcılığını üstleneceği, kanlı canlı oyuncular ile çekilecek olan ilk Star Wars dizisinin haberini 2018 yılının Mart ayında bizlere vermişti. Bizlerin o zamandan beri büyük bir merakla beklediği dizinin ismi The Mandalorian oldu ve 12 Kasım’da geldi. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizinin şu ana kadar 4 bölümü yayınlandı ve 2. sezon onayını da aldı. Bölümler 38 dakika sürüyor.

Dizi, Disney’in yeni platformu Disney Plus‘ta yayınlanıyor. The Mandalorian, İmparatorluk’un yıkılmasından sonra ve İlk Düzen‘in ortaya çıkmasından önceki zaman diliminde (Episode 6-7 arasında, 6. filmin 7 yıl sonrasında) geçiyor, yani film evrenine dahil. 100 milyon dolarlık bütçesiyle ses getirdi ve şimdilik bütçenin hakkını verdiğini de söyleyebilirim.

Jon Favreau ile birlikte Dave FiloniKathleen Kennedy ve Colin Wilson, dizinin diğer yönetici yapımcıları. Karen Gilchrist, yardımcı yapımcı olarak dizinin mutfağında yer alıyor.

İlk sezonun her bölümünün farklı bir yönetmeni var. Sırasıyla Dave Filoni, Rick Famuyiwa, Deborah Chow, Bryce Dallas Howard, Dave Filoni, Rick Famuyiwa, Deborah Chow, Taika Waititi yönetmen koltuğuna oturan isimler oldular.

Mandalorian, herkesin saygı duyduğu ve çekindiği galaksideki ünlü silahşörlerden birisidir. Yalnız seyahat eder, belli ücret karşılığında galaksinin bir ucundan bir ucuna halledilecek görevler alır ve onların peşinden sürüklenir. Bir gün ücreti çok güzel bir görev alır; ancak bu görevin sonunda karşılaştığı şey hayatını tamamen değiştirecektir.

Mandalorian (Pedro Pascal)

Çocukluğunda ailesini kaybetmiştir ve onu Mandalorianlar alıp büyütmüşler ve yetiştirmişlerdir. Bu yüzden onlara karşı büyük bir bağlılık içindedir. Ailesini kaybettikten sonra yalnız kalmıştır ve hayatını öyle sürdürüyordur. Ayrıca Mandalorianlar hiçbir şekilde başkalarının önünde kasklarını çıkarmıyorlardır yani kendi yüzünü sadece kendisi görmüştür ve uzun zamandır kimseye yüzünü göstermemiştir. İhtiyacı olan bir ödülü almak için gittiği görev onu ikilemde bırakacaktır. Vicdanının veya mantığının sesini dinlemek arasında bir tercih yapacaktır.

Oyuncuyu Narcos, The Mentalist, Game of Thrones ve Graceland dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Greef Karga (Carl Weathers)

Mandalorian’a bu görevi veren kişidir. Cumhuriyet ile güzel ilişkileri vardır.

Oyuncuyu Chicago Justice ve Colony dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


IG-11 (Taika Waititi)

Mandalorian ile aynı göreve gönderilmiş ödül avcısı druid.


Cara Dune (Gina Carano)

Mandalorian ile yolu kesişen yetenekli bir silahşör.


Bonus: İlk bölümün sonunda spoiler içerir!!

Mandalorian’ın bilmeden gittiği görevin sonunda bebek Yoda ile karşılaşır. Görevi onu Cumhuriyet’e teslim etmektir. 50 yaşında olmasına rağmen hiç göstermez ve bebek olmasına rağmen yeteneklidir. 

The Mandalorian, büyük bir Star Wars hayranı olarak merakla beklediğim bir diziydi. İlk dört bölüm itibarıyla beklediğimi de karşıladığını söyleyebilirim. Hatta bölüm sürelerinin 38 dakika olmasından yakınıyorum ve hiç yetmiyor. Aslında 8 bölümü biriktirip izlerseniz uzun bir film izlemiş gibi hissedeceğinizi düşünüyorum. Çekimler gayet kaliteli ve sinema filmi tadı veriyor. Hikaye de gayet güzel gidiyor. Güzel yazılmış bir ana karakter var. Her bölüm geçtikçe daha çok ısınıyorum diziye ve şimdiden güzel bir Star Wars hikayesi olduğunu düşünüyorum. 2. sezonu da umarım çok bekletmez ve bölümleri ile süresinin daha uzun olmasını diliyorum.

Star Wars evrenine hakimseniz, en azından eski zaman olarak ilk sayılan üçlemeyi izlemişseniz diziyi de izleyebilirsiniz. Star Wars evreni ucu bucağı olmayan bir şey olduğu için nerde nereye bağlanacağını kestiremiyorum da doğrusu. En sağlıklı olarak bütün filmleri izleyip oturursanız daha fazla keyif alacağınızı düşünüyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

NOT: Daha önce dizi hakkında burada yorum yapılıyordu.