Tutunamayanlar, 7 Ocak günü TRT 1 ekranlarında yayın hayatına başladı. Kendisi ekranlarda görmeye alışık olmadığımız bir dizi olmasıyla dikkati ilk bölümünden üzerine çekti. Çünkü genelde yerli diziler 120 dakikayı aşkın bir süreyle ekranlara geliyordu, oysa Tutunamayanlar 60 dakikalık bölümler sloganıyla yola çıktı ve ilk bölümü 80 dakika, ikinci bölümü de 70 dakika sürdü. Ayrıca konu olarak da ekranlarda pek alışık olmadığımız türden absürt komedi dizisi olarak ekranlara geldi.

Dizinin yapım şirketleri pek fazla ekranda projesi olmayan İstanbul Medya Akademisi ve Neden Film olarak dikkat çekiyor. Senaryosu, Mustafa Karataş ve Osman Nail Doğan tarafından yazılıyor. Yönetmenliğini ise Osman Nail Doğan ve Murad Zaloğlu yapmakta. Şimdiye kadar dizinin iki bölümü yayınlandı ve Salı akşamları hiç de fena bir iş çıkarmıyor. İlk bölümü Total ve AB reytinglerinde ilk 10’da yer alırken, diğer bölümü ise sadece AB reytinglerinde ilk 10’a girebildi. Ayrıca dizinin internet izlenmesi de bayağı iyi. İlk bölümü Youtube  da 3 milyon izlenme, ikinci bölümü ise 1 milyon izlenmeyle trendler arasında yer aldı.

Dizinin çekimleri İstanbul’un Beykoz ilçesinde yapılmaktadır.

Tarık, hayatı boyunca doğru dürüst bir işte çalışmamış ve gününü gün eden birisidir. Artık belli bir yaşa geldiği için ailesi ve mahallesi de ondan iş bulmasını beklemektedir. Fakat Tarık, aylarca iş aramasına rağmen bir türlü işe girmeyi başaramaz. Bir gün iş görüşmesinde hiç beklemediği şekilde bir kıza aşık olur ve bu kızı mahallesine davet eder. Onun mahalleye gelmesiyle birlikte Tarık’a aşık olduğu kızın gözüne girme fırsatı doğar.

Tarık (Doğu Demirkol)

Hayatı boyunca hiç çalışmamış olan Tarık annesinin ısrarlarına dayanamayarak iş aramaya karar verir. Yine bir iş görüşmesinde tanıştığı İrem’e aşık olan Tarık, İrem’i önce mahallesine davet eder. Onun gelmesini bir fırsata çevirmek isteyen Tarık ise İrem’in gözüne girmek için elinden geleni yapacaktır.

Oyuncuyu, Ölümlü Dünya ve Ahlat Ağacı filmlerinden ve Güldür Güldür Show‘dan hatırlayabilirsiniz. Oyuncunun ilk dizi projesi oluyor.

İrem (Ece Çeşmioğlu)

Zengin bir ailede büyüyen İrem, babasının her şeyini kaybetmesi üzerine beş parasız sokakta kalır ve hangi iş başvurusuna gitse ailesi yüzünden işe alınmaz. Tarık’ın teklifi üzerine başka şansı olmadığını düşünen İrem, mahalleye taşınır ve oradaki bir kafede işe başlar.

Oyuncuyu Söz, Yuvamdaki Düşman, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Firar ve İki Aile dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

İlhan (Zafer Algöz)

İlham perisi. İlhan, ilham perisi olarak zamanda yolculuk edebilmektedir ve çeşitli önemli kişilere tavsiyelerde bulunmaya çalışıyordur. Bu sırada yolu Lütfü ve Tarık ile kesişir ve onlarla takılmaya başlar ve onlara akıl hocalığı yapar.

Oyuncuyu Muhteşem İkili, Beni Böyle Sev ve İntikam dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayşe (Yeliz Kuvancı)

Tarık’ın ablası. Psikoloji bölümünü bitirmiştir ancak mesleğini yapamamaktadır ve bebek bakıcısı olarak çalışmaktadır. Tarık’a her zaman yol gösterici olmuştur.

Oyuncuyu Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Kocamın Ailesi ve Böyle Bitmesin dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Hicabi (Şinasi Yurtsever)

50’li yaşlarında bir profesör olan Hicabi Cihangir, mahallede kurulan 3 katlı bir apartman üniversitesi olan Özel Cihangir Üniversitesi’nin sahibi ve rektörüdür. Üniversiteyi para kazanmak için kurmuş olan Hicabi üniversitesini kar eden bir kurum haline getirmek için çaba gösterecektir.

Oyuncuyu Kardeş Payı ve İşler Güçler dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Lütfü (Barış Yıldız)

Mahallenin şairidir. Günlerini şiir yazarak geçirmektedir ve bir gün kitapları çok satan bir şair olmayı düşlemektedir. İlham perisinden ilham bulmak için yardım ister.

Oyuncuyu Kardeş Payı, Her Yerde Sen ve İşler Güçler dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Belgin (Hande Katipoğlu)

Eski bir ünlü ve magazin figürü olan Belgin mahallede büyük bir malikanede kardeşi Yağız ve oğlu Barkın’la yaşamaktadır. Oğlu Barkın’ın bakıcılığını Ayşe yapmaktadır. Tek tutkusu yeniden gündeme gelerek tekrardan şöhrete ulaşmaktır.

Oyuncuyu Harem ve Nefes Nefese, Yahşi Cazibe ve Pis Yedili dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Yağız (Bora Akkaş)

Belgin’in kardeşidir. Ablasının aksine o fakir olmak istemektedir ve öyle yaşamayı tercih eder. Tarık’ın mahallede peşini bırakmaz.

Oyuncuyu Geniş Aile, Kurşun ve Boynu Bükükler dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Eylem (Dilhan Nazözgülüş)

Eylem, adına yakışır isyankarlıkta yaşayan mahallenin kafesinde çalışan birisidir. Haksızlığa gelemez ve koyu bir feministtir. İrem ile iş arkadaşı olurlar.

Oyuncuyu Aşk-ı Memnu ve Deli Gönül dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Hikmet (Uğur Serhan)

Mahalledeki kitap kafenin sahibi Hikmet, hırsları ve para kazanma derdi olmayan, babacan biridir. Nurdagül’le mutlu bir evliliği vardır.

Oyuncuyu Aramızda Kalsın  ve Dengi Dengine dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Nurdagül (Dilek Çelebi)

Hikmet’le evli olan Nurdagül, Cemile’nin en yakın arkadaşı ve mahallenin ayaklı gazetesidir. Mahallede olan biten her şeyden ilk Nurdagül’ün haberi olur.

Oyuncuyu Dengi Dengine ve No: 309 dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Dizi, hem kadrosuyla hem süresinin kısa olmasıyla beni ilk haberleri çıktığı günden beri cezbetmişti. Ekranda bu tarz diziler neredeyse hiç olmadığı için artık olanlara ilgi göstermeye çalışıyorum. İlk iki bölüm itibarıyla diziyi bayağı severek izliyorum. Tarz olarak aynısı olmasa da Leyla ile Mecnun ile aynı kafada olduğunu söyleyebilirim komedi anlayışının. Biraz daha karakter odaklı gittiği için ilerleyen bölümlerde daha da absürt komedi dozunu arttıracağını düşünüyorum.

Oyunculuklar iyi, içinde yer alan göndermeler de hoşuma gidiyor; süresi de kısa olduğu için hiç sıkılmadan izliyorum. Kanalı TRT 1 olduğu için çok fazla reytinge bakılmadan uzun bir süre ekranda kalabileceğini düşünüyorum. Kadroya aşina olanlar ve bu tarz yeni yerli dizi izlemek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca Leyla ile Mecnun severlerin de diziyi seveceğini düşünüyorum, çok fazla karşılaştırma yapmak istemesem de.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.