“Geçmişe Yolculuk” kuşağında bugün: Weird Science

Weird Science, 1994 yılı ilkbaharında USA Network ekranlarında izleyiciyle buluşmaya başlamış. 13+13+18+26+12 olmak üzere 5 sezon ve toplam 82 bölüm süren dizinin ekran yolculuğu 1997 yılı ilkbaharında son bulmuş. Dizinin yayınlanmayan son 6 bölümü ise 1998 yılı yazında Syfy kanalında izleyici karşısına çıkmış ve böylece 88 bölüme ulaşılmış.

22 dakika uzunluğundaki bölümlerden oluşan ve bilim kurgu ile gençlik komedisi türlerini harmanlayan dizinin yaratıcıları Tom Spezialy (Ash vs Evil Dead) ve Alan Cross. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Leslie Belzberg (The Lost World), John Landis (The Lost World) ve Robert Lloyd Lewis (Dexter) eşlik etmiş. Bölümlerin yarısına yakınının yönetmenliğini David Grossman (Desperate Housewives, 12 Monkeys) üstlenmiş.

Dizi, 1985 yılında gösterime giren aynı isimli sinema filminden uyarlanmış.

*Lisa rolü ilk olarak sinema filminde role hayat veren Kelly LeBrock‘a önerilmiş ama LeBrock kabul etmemiş. Sonrasında rol Vanessa Angel‘ın olmuş.

*Seth Green, Gary rolü için seçmelere girmiş, final adayları arasına kalmış ama rolü alamamış.

*Vanessa Angel, 1995 yılında diziyi bırakma aşamasına gelmiş. Xena: Warrior Princess dizisinde Xena karakterine hayat vermek üzere seçilen Angel, grip olup Yeni Zelanda’ya uçamayınca rolü Lucy Lawless kapmış.

*Angel diziden ayrılmış olsaydı rolü devralmaya aday kişiler arasında Yasmine Bleeth ve Amber Lynn bulunuyormuş.

*2017 yılında bir yeniden çevrim projesi (dizi yada sinema filmi) gündeme gelmiş ama sonuç çıkmamış.

Gary Wallace ve Wyatt Donnelly, 2 liseli, ergen genç. Ezik tipler olarak nitelendirilebilecek olan bu 2 yalnız genç, bir gün bilgisayarda mükemmel kadının simülasyonunu yaratmaya karar verirler. Gerekli malzemeler bilgisayara yüklenir, mükemmel kadın simülasyonu yaratılır ve sonrasında çakan şimşekler eşliğinde yarattıkları mükemmel kadın vücut bulup tam karşılarında dikilir.

Lisa adını verdikleri bu mükemmel kadın, gençlerimizin akıllarındaki tahmin edebileceğiniz öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak üzere orada değildir. Lisa, kendi karar mekanizması olan zeki ve alaycı bir kadındır. Alaaddin’in cini misali gençlerimizin dileklerini karşılamak üzere oradadır. Lakin bu dilekleri mükemmel bir şekilde karşılamak zorunda değildir.

Bölüm sonlarında Lisa’nın sihirli dokunuşuyla ilk başta mükemmel hale gelen şeylerin aslında gençlerimizin gerçekten ihtiyacı olan şeyler olmadıkları ortaya çıkmakta genel olarak baktığımızda ve bir nevi ders/mesaj verici bir özelliği de bulunmakta dizinin.

*Utangaç, çekingen ve masum bir genç olan Wyatt rolünde Michael Manasseri‘yi izliyoruz.

*Ergen hormonları tarafından tamamen ele geçirilmiş olan, aklı fikri tek bir şeyde olan ve Wyatt’ın aksine yüzsüz ve bencil gibi ifadelerle tanımlanabilecek olan Gary karakterini John Asher canlandırıyor.

*Wyatt’ın baş belası konumundaki zorba ve gerzek ağabeyi Chett karakterinde Lee Tergesen karşımıza çıkıyor.

*Lisa rolünde ise yer aldığı Kingpin filmi dışında Stargate SG-1, Baywatch ve Melrose Place gibi dizilerde birkaç bölümlük konuk oyunculukları bulunan Vanessa Angel‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Jennifer Aspen, Emma Caulfield Ford, Heather McComb, Sofia Milos, Bruce Campbell, Leslie Jordan, John Michael HigginsKrista Allen ve Denise Richards gibi birkaç tanıdık sima bulunuyor.

Dizinin ilk 4 bölümünü izledim henüz ve 3. bölüm haricindeki 3 bölümde yeterince eğlendiğimi söyleyebilirim. Kast seçimleri de fena durmuyor genel olarak baktığımda. Hikayenin aşırı ucuz bulduğum çıkış noktasını ciddiye almamak, hatta hafızadan silmek gerek ama. Keyifli vakit geçirmelik/çerezlik dizi kontenjanından şans verilebilir bir iş kısacası Weird Science. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.