Black Earth Rising, uluslararası savaş suçlarının kovuşturulması ve Batı ile Afrika’nın ilişkilerini anlatan BBC’nin 8 bölümlük yeni uluslararası gerilim dizisi.

Bafta Ödüllü Hugo Blick (The Honourable Woman, The Shadow Line), BBC Two/Netflix ortak yapımı dizinin yazarlığını, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstleniyor.

Michaela Coel (Chewing Gum,London Spy), John Goodman (Roseanne), Harriet Walter (Law & Order: UK), Danny Sapani (Harlots), Noma Dumezweni (Harry Potter & The Cursed Child, Tamara Tunie (Law and Order: SVU), Lucian Msamati (Kiri) ve Abena Ayivor (A United Kingdom), dizinin başrol oyuncuları.

Dizinin merkezinde, çocukken Ruanda soykırımının korkunç akıbetinden kurtarılan Kate Ashby (Michaela Coel) bulunmakta. Kate, dünyaca ünlü uluslararası insan hakları avukatı Eve Ashby (Harriet Walter) tarafından evlat edinilerek İngiltere’ye getirilmiştir. Geçmişinin gölgesinden kurtulmak için uzun süredir mücadele eden Kate, 20’li yaşlarının sonunda, önde gelen uluslararası hukukçu Michael Ennis’in (John Goodman) bürosunda, hukuk müfettişi olarak çalışmaktadır.

Eve Ashby’nin, Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanan Afrikalı bir milis lideri General Nyamoya’nın (Danny Sapani) davasını alması, Eve ile Kate’in ilişkilerini gerginleştirip kırılma noktasına getirir. General Nyamoya, zamanında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde soykırımı durdurmak için savaşmış ve şimdi insanlığa karşı suç işlemekle yargılanmaktadır. Bu dava, Michael ve Kate’in hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yolculuğa çıkarır.

Greg Brenman (Doctor Foster, The Honourable Woman), Piers Wenger (Blackout,Doctor Who), dizinin diğer yapımcıları.

10 Eylül’de başlayacak dizinin İngiltere yayın hakkı BBC Two’da, İngiltere dışındaki uluslararası yayın hakkı Netflix’te.

.