Blindspot, geçtiğimiz Eylül ayında yayın hayatına başlayan bir NBC dizisi. Her ne kadar kanalı iptal/devam konusunda zihinlerimize kötü nam salmış olsa da dizi aldığı tatmin edici reytingleri sayesinde 2. sezon onayını şimdiden aldı bile. Klasik formüllü polisiyeyi merak uyandırıcı bir ana konuyla buluşturan bu diziyi tanımak isteyenler buyursunlar yazının devamına.

KONU

Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden New York’un göbeğinde yer alan ve her gün binlerce kişinin yolunun düştüğü Times Meydanı‘nı duymuşsunuzdur. İşte bu meydanın göbeğinde günlerden bir gün, sahipsiz bir çanta bulunur. Çantanın üzerinde ise “FBI’ı Arayın” yazılı bir not bulunmaktadır. Bomba şüphesi taşıyan çantanın bulunmasıyla meydandaki yüzlerce insanın alandan uzaklaştırılması uzun sürmez. Kısa süre sonra bomba imha ekibi olay yerine varır. Durumun buraya kadar yeterince tedirgin edici oluşu yetmezmiş gibi bu gizemli çanta bir anda kıpırdamaya başlar. Bir süre sonra bu çantadan vücudunun her yeri çeşitli dövmelerle dolu, çıplak, genç bir kadın çıkar. Ancak bu kadın ne buraya nasıl geldiğini, ne de kim olduğunu hatırlayabilmektedir. İşte hikayemiz de FBI tarafından gözetim altına alınan bu genç kadının FBI ajanı Kurt Weller ile bir şekilde yollarının kesişmesiyle başlıyor.

Çok geçmeden kadının üzerindeki her bir dövmenin bir çeşit bilmece ya da yapboz parçası görevi gördüğü ve her birinin farklı bir olayın ipucu olduğu anlaşılıyor.  Bu noktadan sonra bizler de bu gizemli kadının kimliğini ve nasıl bu hale geldiğini öğrenmeye çalışırken, bir yandan da her hafta bir dövmenin sırrının çözülmesine ve ekibimizin dövmelerin verdiği ipuçlarını takip etmesine tanık oluyoruz.

 

KARAKTERLER / OYUNCULAR

 

Jane Doe

 

Kendisi konu kısmında bahsi geçen gizemli kadın. Zaman zaman geriye dönüşlerle hakkında bazı bilgiler edinecek olsak da ilk etapta kendisi hakkında hiç bir bilgimiz yok. E o zaman Jane adı nerden çıktı derseniz, ABD’de kimliği belirlenemeyen erkeklere John Doe, kimliği belirlenemeyen kadınlara Jane Doe deniliyor. Biz de gerçek adını bilmediğimiz ana karakterimize Jane adını takmış oluyoruz böylece.

Karakteri güzel oyuncu Jaimie Alexander canlandırıyor. Oyuncu son yıllarda Marvel Sinematik Evreni‘yle bir hayli içli dışlı olmuş bir isim. Dolayısıyla kendisini yakın zamanda yer aldığı Thor filmlerinden ve Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. dizisindeki konuk oyunculuğundan tanımanız mümkün. Geçmişte bir dönemin popüler dizisi Kyle XY’da da rol almış olan oyuncu, en son HBO komedisi The Brink’e birden fazla bölümde konuk olmuştu.


Kurt Weller

 

İşinde başarılı, karizmatik ve bir o kadar da ciddi bir FBI ajanı. Jane’in vücudunda yer alan “KURT WELLER FBI” dövmesinden dolayı kendisini bir anda Jane ile ilgilenen ekibin içinde ve olayların ortasında buluveriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Jane’in yaşadığı bu süreçte önemli destekçilerinden biri.

Karakteri Sullivan Stapleton canlandırıyor. Oyuncu daha önce Strike Back dizisinde başrol olarak yer almıştı. Ayrıca kendisini geçtiğimiz yıl gösterime giren “300: Rise of an Empire” filminde yine başrolde izlemiştik.


Bethany Mayfair

 

Jane ile ilgilenmekte olan FBI biriminin müdürü. Ekibine her konuda güvenen ve onları her zaman destekleyen bir yapıda. Ancak kendisinin de birtakım tehlikeli sırları mevcut.

Karakteri Marianne Jean-Baptiste canlandırıyor. Bir adet Oscar ödülü adaylığı (Secrets & Lies – 1996) bulunan, Without a Trace izleyenlerin yakından tanıdığı İngiliz oyuncuyu en son başarılı İngiliz dizisi Broadchurch’ün ikinci sezonunda izlemiştik.


Edgar Reade

 

Ekibin bir diğer üyesi olan Reade’nin Jane hakkında ciddi şüpheleri var. Dövmeleri körü körüne takip etmenin olumsuz sonuçları olacağına inanıyor. Zaman zaman bu şüphelerini dile getirmekten çekinmiyor. Yine de ekibe elinden gelen her şekilde yardım ediyor.

Karakteri Rob Brown canlandırıyor. Oyuncuyu daha önce rol aldığı HBO dizisi Treme’den hatırlamak mümkün.


Ajan Patterson

 

FBI’ın Adli Tıp biriminin başında yer alıyor. Jane’in vücudundaki dövmelerin sırrını çözmek için sürekli çaba harcıyor. Ayrıca ekibe davaları çözmesi için de pek çok konuda yardımı dokunuyor.

Karakteri Ashley Johnson canlandırıyor. Oyuncu daha önce pek çok dizi ve filmde irili ufaklı rollerle karşımıza çıkmış.


Tasha Zapata

 

Ekibin bir diğer üyesi. Genelde ekiple uyumlu bir görüntü çiziyor. Özel hayatında birtakım sorunlar yaşıyor ve bu sorunları ekip arkadaşlarına yansıtmamaya çabalıyor.

Karakteri Audrey Esparza canlandırıyor. Kendisini Public Morals, Black Box, Power gibi pek çok diziden tanıyor olabilirsiniz.


Doktor Borden

 

Karakterimiz işinde başarılı, hevesli genç bir doktor. Jane’in tıbbi bakımından sorumlu ve onun yaşadığı bu zorlu sürece alışması için çabalıyor. Kendisi ayrıca Jane’in hafızasını yerine getirmek ve onun kimliğini belirlemek için de Jane ile birlikte çalışmalar yapıyor.

Karakteri Ukweli Roach canlandırıyor. Oyuncuyu E! kanalının The Royals dizisinden tanıyor olmanız mümkün.

 

Karakter posterlerinin daha büyük halleri için şuraya uğrayabilirsiniz.


CTZGqjzVAAAH3g3-600x4071

MUTFAKTAKİLER

Dizinin yaratıcısı daha önce Dark Matter, The L.A. Complex, Bored to Death, Stargate Atlantis gibi dizilerin de mutfağında yer almış olan Martin Gero. Yapımcı koltuğunda oturan isimler ise Mark Pellington (“Cold Case”), Sarah Schechter (“Arrow”, “The Flash”), Martin Gero, Greg Berlanti (“Arrow”, “The Flash”, “Brothers and Sisters”) ve Howard Griffith (“Criminal Minds”, “Empire”). Yapımcı şirketleri Berlanti Productions, Quinn’s House ve Warner Bros. Television olan dizinin müziklerinde Blake Neely (“Arrow”, “The Flash”, “Supergirl”, “The Mentalist”) imzası var.

SON SÖZ

İlk sezonu 23 bölüm sürecek olan dizi girişte de bahsi geçtiği gibi halihazırda 2. sezon onayını da almış durumda. Bir yandan güzelce ana konusunu işlerken, diğer yandan bölümlük konulara eğilen bir dizi izlemek istiyorsanız Blindspot’un en azından ilk bölümüne bakmanızda fayda var.

VİDEOLAR

Fragman

Açılış Jeneriği