London Irish, Channel 4’un 2013 yılı sonbaharında yayınladığı bir komedi dizisi. Ömrü tek sezonla sınırlı kalan dizi, 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 23-24 dakika civarında.

Derry Girls’ün yaratıcısı olarak tanıdığımız Lisa McGee, dizinin senaristi konumunda. 2. bölümü Ben Palmer (The Inbetweeners, Urban Myths), diğer bölümleri ise Tom Marshall (Ted Lasso, Chewing Gum) yönetmiş. McGee’ye yapımcı koltuğunda Caroline Leddy, Liz Lewin, Andrea Dewsbery ve John Yorke gibi isimler eşlik etmiş.

Dizi, Londra’da yaşayan, yirmili yaşlarındaki 4 Kuzey İrlandalı genci merkezine alıyor. Uzun yıllardır birbirlerini tanıyan dörtlü aynı evi paylaşıyorlar Londra’da aynı zamanda. Packy’nin işlettiği barda sıkça takılan, eğlenmeyi ve alkol tüketmeyi seven dörtlünün maskaralıkları, fütursuzlukları, yanlış kararları ve utanç dolu anları üzerinden ilerliyor hikaye.

Packy – Bronagh – Niamh – Conor

*Yakışıklı, hovarda ama biraz da tırsak bir tip olan Packy karakterini Dead Still, Derry Girls ve Can’t Cope, Won’t Cope gibi dizilerden anımsanabilecek Peter Campion canlandırıyor.

*Hoşnutsuz ve biraz da asabi bir tip olan Bronagh karakterine Deep Water, Lip Service ve Being Human dizilerinden hatırlanabilecek Sinead Keenan hayat veriyor.

*Garip, umursamaz ve birazcık da aptal bir tip olan Niamh karakterinde bu dizi dışında bir oyunculuk tecrübesi bulunmayan Kat Reagan‘ı izliyoruz.

*Bronagh’ın kafası çoğu zaman kıyak durumda olan aptal ve avare kardeşi Conor karakterinde ise Strike, Alias Grace ve My Mother and Other Strangers gibi dizilerden tanıdığımız Kerr Logan karşımıza çıkıyor.

Bronagh ve Conor’ın Kuzey İrlanda’da yaşayan ve epey bencil tipler olarak nitelendirebileceğimiz ebeveynleri olarak Ardal O’Hanlon (Death in Paradise) ile Tracey Lynch karşımıza çıkıyorlar tekrar eden rollerle.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Tom Austen (The Royals, Helstrom), Siobhan McSweeney (Derry Girls), Josh O’Connor (The Durrells, Les Misérables), Emer Kenny (Pramface) ve Phoebe Waller-Bridge (Fleabag, Crashing) gibi isimler bulunuyor.

Dizinin 2. bölümünü ilk bölümü sanarak izledim ilk önce ve fena bulmadım o bölümü. Sonrasında da gerçek ilk bölümü izledim ve yetersiz buldum. Yine de dörtlüden Conor dışındaki üçünü sevdim gibi ve bu kısa sezonu tamamlarım nihayetinde. Sahne geçişlerinin ara ara hafiften kopukmuş hissi yarattığını da belirtmeden geçmeyeyim son olarak.