TV’nin vazgeçilmez bir parçası olan medikal drama dizileri ekrandaki varlığını sürdürürken her sezon elbet aralarına yenileri katılıyor. Bu sezon başlayan dizilerden birisi NBC’nin yayınladığı New Amsterdam oldu. Şimdiye kadar dokuz bölümü yayınlanan projenin devam eden sezonu 22 bölüm sürecek.

Eric Manheimer’ın Twelve Patients isimli kitabından uyarlanan New Amsterdam’ı David Schulner hazırlıyor. Kadrosunda Ryan EggoldFreema AgyemanJanet MontgomeryJocko SimsAnupam Kher ve Tyler Labine gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Dizinin hikayesi New York şehrinde geçmekte. Ekrandaki diğer medikal dramalarının çoğunun aksine merkezinde bir devlet hastanesi var. 1736’da A.B.D.’de kurulan ve ülkenin en eski devlet hastanesi olan Bellevue Hospital’dan esinlenilmiş. Uyarlandığı kitabı yazan Eric Manheimer bu hastanenin eski medikal direktörü. Ayrıca emin olmamakla birlikte dizinin isminin İngilizlerin kontrolündeyken  New York’a New Amsterdam denmesinden geldiğini düşüyorum.

Bahsi geçen hastane sürekli zarar eden, oturmuş bir sistemi olmayan, çeşitli açılardan ihmal edilmiş veya pek çok başka sıkıntıları da olan ve bunların da etkisiyle sık sık yönetici değiştiren bir yer. Çoğunluğu bir yıl bile kalmazken idealist birisi olarak tanımlayabileceğimiz Dr. Max Goodwin (Ryan Eggold), işi kabul ediyor. Hatta hastaneyi toparlamaya kararlı Max, istatistiklere dayanarak bütün kalp damar cerrahisi departmanını kovarak ilk günden iddialı bir giriş de yapıyor.

Ancak Max’in yine de devlet hastanesi olmanın getirdiği ekstra bürokrasik dinamikle boğuşması, hastalara hak ettikleri ilgiyi ve tedaviyi sağlamak için gerektiğinde finansman bulması, doktorları ve diğer çalışanları hizada tutması gerek. Ayrıca eşinin hamile olduğu bir dönemdeyiz ve riskli bir hamilelik geçiriyor. Üstelik ikilinin arası bozuk ve bunu düzeltmeye çalışıyor. Bitti mi? Tabii ki bitmedi. Çünkü kendisinin pek fazla dillendirmek istemediği bir sağlık sorunu da bulunuyor. Hatta tam da bu noktada Onkoloji bölümünün başkanı Dr. Helen Sharpe (Freema Agyeman) devreye giriyor.

Kadrodaki isimlerden

  • Janet Montgomery, Acil Servis Departmanı’ndan sorumlu Dr. Lauren Bloom’u,
  • Jocko Sims, Kalp ve Damar Cerrahisi’nin başına gelen Dr. Floyd Reynolds’ı,
  • Tyler Labine, Psikoloji Departmanı’nı yöneten Dr. Iggy Frome’u,
  • Anupam Kher, Nöroloji Departmanı’nı yöneten Dr. Vijay Kapoor’u canlandırıyor.

Her ana karakterin kendine ait bir geçmişi, hikayesi veya başı çektiği hastaları oluyor elbette. Ayrı ayrı olmakla birlikte farklı departmanların bir araya geldiği vakalar da görüyoruz. Ama en nihayetinde diğer tıp dizilerinde görmediğiniz çok özel şeylerin ekrana geldiğini düşünmezseniz daha iyi. Bu dizide intörnlerin veya asistanların değil doktorların ve günlük hayatın ağırlığı var. Yine de farklı noktalardan yakalamayı başardıkları ve kendilerini izlettikleri düşüncesindeyim. Max ve Helen karakterleri şu aşamada oyuncuların da katkısıyla benim için daha öne çıkan isimler oldular.

New Amsterdam genel olarak böyle bir dizi işte. Medikal dramaları seven ve hala bıkmamış olanlara tavsiyedir. İyi seyirler.

Not: Dizinin yaratıcısı David Schulner, 2009 yılından beri hep NBC bünyesinde dizi yapımcılığı yapmış bir isim. Ancak gerek yürütücü yapımcı gerekse danışman yapımcı pozisyonunda olduğu bu dizilerin hiçbirisi (Reverie, Emerald City, Dracula, The Playboy Club, The EventTrauma, Kings) ikinci sezonu görmemiş. Her şey yolunda giderse galiba bahtsızlığını bu diziyle bozacak.