Acun Ilıcalı’nın patronu olduğu dijital platform Exxen’in ekrana getirdiği dizilerden Hükümsüz ve Gibi’nin tanıtımları daha önce sitede kendisine yer bulmuştu. Ben de “Ölüm Zamanı” dizisinin tanıtımını yapmak istedim.

24 Haziran’da ilk iki bölümüyle yayın hayatına başlayan ve şimdiye kadar 4 bölümü yayınlanan dizinin devam eden sezonu 10 bölüm sürecek. Polisiye gerilim türündeki Ölüm Zamanı’nın bölümleri yaklaşık 30 dakikadan oluşuyor.

Dizinin bölümlerini Yunus Ozan Korkut yönetirken senaryosunu Zülküf Yücel kaleme aldı. Yapımını Süreç Film üstlendi. Oyuncu kadrosunda Mert Yazıcıoğlu (Aşk 101), Ahmet Mümtaz Taylan (Leyla ile Mecnun, Alef ve çok daha fazlası), Mert Ramazan Demir (Öğretmen), Nilsu Berfin Aktaş, Ece Yaşar ve İdris Nebi Taşkan (Arkadaşlar İyidir) gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

20’li yaşlarının başındaki dört arkadaş Dilara, Cüneyt, Nazlı ve Ayhan birlikte kamp yapmaya giderler. Nazlı ve Ayhan sevgilidir; Dilara’nın babasının ölümünün ardından kısa bir ayrılık yaşayan Dilara-Cüneyt ise kısa bir süre önce barışmıştır.

Kamp alanına giderken karşılaştıkları bir kamyon şoförünün alana kadar peşlerinde yolculuk etmesi ya da Dilara’nın bir dönem görüştüğü Tarık’la kamp alanında ‘tatsız’ bir karşılaşma yaşamaları huzursuz etse de pek aldırış etmezler. Ta ki Cüneyt sabah üstü başı kan içinde uyanana dek…

Dilara öldürülmüştür ve aleyhindeki deliller nedeniyle suçsuz olduğuna kimseyi inandıramayan Cüneyt için her şey iyice kabusa dönüşmüştür. Üstelik olaydan sorumlu Komiser Cevat’ın işin içine girmesiyle işler daha da karışık bir hal almaya başlayacaktır.

Not: Ölüm Zamanı, zaman zaman karşımıza çıkan “bugün aslında dündü” tarzındaki yapımlardan birisi. Bu sefer hem Cüneyt hem de Komiser Cevat aslında neler döndüğünün farkında ve Cüneyt’in her ölümünde ikisi de bir gün önceye dönüyorlar. Cüneyt, her denemesinde olacakları değiştirmeye ya da gerçeği ortaya çıkarmaya çabalıyor.

Groundhog Day (1993) benzeri yapımları genelde severim. Yakın dönemde ekrana gelen Palm Springs filmi ya da Russian Doll dizisi beğendiğim örneklerden oldu mesela. Gain Medya’nın orijinal yapım dizilerinden “Bizi Ayıran Çizgi”nin de bu tarzda olduğunu biliyorum aslında ama izlemediğim için karşılaştırma yapamam. Ölüm Zamanı’nın bugün aslında dündü tarzında bir dizi olduğunu başlamadan bilmiyordum gerçi, bonus oldu. Kadrosu ilgimi çektiği ve bir cinayet gizemine odaklandığını bildiğim için başlamıştım. Mert Yazıcıoğlu izlemeyi sevdiğim genç oyunculardan, kadronun kalanı da hiç değilse yüz olarak tanıdık sayılır.

Ölüm Zamanı, ilk 4 bölüm itibarıyla bana yeterli geldi. Türü baştan yaratıyor değil tabii, senaryosu da şimdiye kadar bir ölçüde ilerledi zaten. Bölümlerin kısa sürmesi ise hoşuma gidiyor. Haliyle bazı sahneleri ve diyalogları tekrar edip duruyorlar. Hatta Cüneyt ve Cevat harici karakterlerin farklı bir repliğinin olmadığını düşündüğüm bir aralık oldu. Ama özellikle 3-4 civarı bunu da kırdılar. Yavaş yavaş detaylara inerek cevapları veriyorlar. Nereye varacağına ise devam ettikçe bakarız artık…

Ölüm Zamanı genel haliyle böyle bir dizi. İzleyeceklere iyi seyirler.