“Geçmişe Yolculuk” kuşağının bugünkü konuğu: Once and Again

Once and Again, 1999-2002 yılları arasında ABC kanalında yayınlanmış. 3 sezon süren dizinin ilk 2 sezonu 22’şer bölüm, 3. sezonu ise 19 bölüm uzunluğunda.

Dizinin ilk sezonu, ortalama 11 milyon kişi tarafından izlenmiş. 2. sezonda 8.5 milyon izleyici sayısı ortalaması tutturmuş. 3. sezonda ise 6.7 milyon izleyici sayısı ortalamasına kadar gerilemiş.

Sela Ward, 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 yıl üst üste Golden Globe Ödülleri’nde, 2000 ve 2001 yıllarında 2 yıl üst üste Emmy Ödülleri’nde, yine 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 yıl üst üste Online Film & Television Association Ödülleri’nde drama dalında “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde aday gösterilmiş. 2000’de Emmy’yi, 2001’de ise Golden Globe’u kazanma başarısı göstermiş. 2000 ve 2001’de Online Film & Television Association Ödülleri’nden kazanan olarak ayrılmış.

Billy Campbell’ın ise 2000 yılında Golden Globe Ödülleri’nde, 2000 ve 2001’de Online Film & Television Association Ödülleri’nde drama dalında “En İyi Erkek Oyuncu” adaylığı bulunuyor. Online Film & Television Association Ödülleri’nde 3 sene üst üste ve 2000’de Golden Globe Ödülleri’nde “En İyi Drama Dizisi” kategorisinde adaylıkları bulunuyor ayrıca dizinin.

Thirtysomething dizisinin de yaratıcıları olan Marshall HerskovitzEdward Zwick ikilisi, dizimizin yaratıcıları konumunda. İkili, My So-Called Life’ta da yapımcılık yapmışlar bu diziden önceki süreçte.

Dizi, yeniden aşkı bulmanın tatlı heyecanı içerisinde olan kırklı yaşlarının başındaki iki yetişkini ve onların aile fertlerini merkezine alan bir aile draması/romantik drama olma özelliği gösteriyor.

Dizide bir yandan Lily ve Rick’in yakınlaşma hikayelerini izlerken bir yandan da onların bir röportaj ortamında en derin hislerini/düşüncelerini aktarışlarını izliyoruz siyah beyaz bir ekranda. Bu küçük röportajların sahne aralarına ufak ufak yerleştirildiğini görüyoruz.

*Sisters, Graves ve FBI gibi dizilerden tanıdığımız Sela Ward, Lily Manning karakterine hayat veriyor dizide.

Lily, yaklaşık 8 aydır kocasıyla ayrı yaşayan ve boşanma arefesinde olan, 2 çocuklu bir kadın. Bu 8 aylık süreçte hiç kimseyle yakınlaşmamış olan Lily, Rick ile tanışınca korkarak/çekinerek de olsa yeni bir ilişki trenine binmeyi düşünür hale geliyor. Evliliği aldatılması sonucu sona eren Lily, güvende hissetme duygusunu en büyük ihtiyacı olarak nitelendiriyor. Rick’in hayatına girişiyle toy bir genç kız misali heyecanlı, utangaç ve çekingen hissetmeye başlıyor yeniden ve bu durum da hoşuna gidiyor.


*The 4400, The Killing ve Cardinal gibi dizilerden tanıdığımız Billy Campbell, Rick Sammler karakterini canlandırıyor.

Rick, yaklaşık 3 sene önce boşanmış olan, 2 çocuklu bir adam. Duyarlı, sevecen bir baba ve hafiften çekingen bir adam olduğunu söylemek mümkün. Yalnız kalma düşüncesinin en büyük korkusu olduğunu dillendiriyor.


*Salem, Nikita ve ER gibi dizilerden tanıdığımız Shane West, Rick’in 16 yaşındaki oğlu Eli Sammler karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide.

Eli, yaşına göre yeterince olgun sayılabilecek bir genç. Babasıyla da iletişimi gayet iyi. Sporcu ve lisenin popüler çocuklarından biri. Şu sıralar öğrenme güçlüğü probleminden muzdarip.


*Bu dizinin öncesinde ve sonrasında kayda değer bir oyunculuk kariyeri bulunmayan Julia Whelan‘ı Lily’nin büyük kızı Grace Manning karakteriyle izliyoruz.

Grace, 14 yaşında bir kız çocuğu. Çocuksuluğunu hala atabilmiş değil. “Her şeye isyan, her şeyden memnuniyetsizlik” döneminde olan bir ergen diyebiliriz onun için. Şu sıralarda güzel olmadığına ve erkeklerin onu beğenmediğine kafayı takmış durumda en çok. Annesinin yeni bir ilişkiye yelken açma düşüncesinden de rahatsız olduğunu söylemek mümkün.


*Meredith Deane, Grace’in 9 yaşındaki küçük kız kardeşi Zoe Manning karakterini canlandırıyor. Westworld ve True Blood dizilerinden tanıdığımız Evan Rachel Wood ise Eli’ın 12 yaşındaki küçük kız kardeşi Jessie Sammler karakterine hayat veriyor.


*Lily’nin ayrıldığı eşi Jake Manning karakterinde Big Little Lies, Nashville ve Dirt gibi dizilerden anımsanabilecek Jeffrey Nordling‘i izliyoruz. Arrow, Timeless ve Kings gibi dizilerden hatırlanabilecek Susanna Thompson ise Rick’in eski eşi Karen karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Jake’in biraz vurdumduymaz bir adam olduğunu söylemek mümkün. Karen ise son derece kafa ütüleyici bir tip.


*The Marvelous Mrs. Maisel, Two and a Half Men ve Speechless dizilerinden yakinen tanıdığımız Marin Hinkle, Lily’nin beraber kitap evi işlettiği bekar kız kardeşi Judy Brooks karakterini canlandırıyor. Todd Field ise müteahhitlik yapan Rick’in iş yerinden bir arkadaşı olan David Cassilli karakteriyle karşımıza çıkıyor.


Steven Weber, Ever Carradine, Audrey Marie Anderson, Julie Berman, Mark Feuerstein, James Lafferty, Patrick Dempsey, Adam Brody ve Mischa Barton, dizide tekrar eden rollerle boy göstermiş oyuncular arasında yer alıyor.

1-2 bölümlüğüne konuk olmuş oyuncular arasında ise Riley Smith, Josh Zuckerman, Tricia O’Kelley, Lizzy Caplan, Melora Hardin, Carlos Ponce, Ashley Tisdale ve Jason Dohring gibi tanıdık isimler yer alıyor.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve memnun kaldığımı söyleyebilirim. O doksanlı yıllara özgü melankolik atmosfer ve diyaloglar bu dizide de mevcut hafiften. Sela Ward, dizinin en çok önce çıkan oyuncusu konumunda. Grace için ise dizinin en itici karakteri diyebilirim. Rick’in oğlu Eli ile olan ilişkisini izlemeyi seviyorum ayrıca.

Bu da dizinin jenerik videosu: