Oldukça hızlı bir giriş yapan ve Syfy’da son birkaç yılın en fazla reyting ve izleyici sayısı çeken dizisi olmayı başaran Resident Alien‘ın tanıtımıyla karşınızdayız.

27 Ocak’ta ilk bölümüyle görücüye çıkan Resident Alien, elde ettiği 0.17 reyting oranı ve 1.079.000 izleyici sayısıyla dikkat çekmeyi başardı. 3 Şubat’ta yayınlanan 2. bölümünde elde ettiği 0.22 reyting oranı ve 1.217.000 izleyici sayısı ise bir şans verilmeyi hak ettiğini gösterir nitelikteydi. Dizinin gelecek hafta TV’de yayınlanacak olan 3. bölümünün kanalın internet sitesinden yine 3 Şubat’ta izleyiciyle buluştuğunu ve sezonun 10 bölüm süreceğini de ekleyelim.

Bilim kurgu ile komedi dramayı harmanlayan dizi, bir küçük kasaba hikayesinin yanında az miktarda tıp draması/komedisi tadı da barındırıyor içerisinde. Aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanan dizinin yaratıcısı Chris Sheridan. Ona yapımcı koltuğunda Justin Falvey, Darryl Frank, Keith Goldberg, Mike Richardson ve Robert Duncan McNeill gibi isimler eşlik ediyor.

Çekimleri Kanada’nın Vancouver şehrinde yapılan dizinin hikayesi Patience isimli kurgusal bir kasabada geçiyor ve Harry Vanderspeigle/Hah Re karakterini merkezine alıyor.

Hah Re, bir uzaylı. İnsan ırkını yok etmek amacıyla geldiği gezegenimizde bir aksilik yaşayan Hah Re, hem yanında getirdiği ölümcül silahı kaybediyor hem de kendi gezegenine geri dönüşü için gerekli olan uzay aracını. Sonrasında da burada sıkışıp kalıyor. Harry Vanderspeigle isimli bir adamı öldürüp kimliğini ve görünüşünü ele geçiren Hah Re, insan gibi davranmayı taklit ettiği bir süreçten geçiyor 4 ay boyunca. Onun dünyaya gelişinden 4 ay sonrasında hikayemiz başlıyor ve bundan sonraki süreçte Hah Re’yi daha zorlu sınavlar bekliyor. İnsan bedeni içinde kala kala insani duygular yavaş yavaş onu etkilemeye başlıyor ve bize de izlenesi eğlenceli bir hikaye çıkıyor.

Harry Vanderspeigle, Patience kasabasının biraz dışında yaşayan bir doktormuş. Kasabanın tek doktoru vefat edince kasabanın şerifi otopsi için Harry’den yani Hah Re’den ölen doktorun otopsisi için yardım istiyor ve sonrasında da kasabanın belediye başkanının ricasıyla Harry, Patience’da doktor olarak çalışmaya başlıyor. Çok zeki biri olan karakterimiz, doktorluğu izlediği internet videoları sayesinde öğrenmeye devam ediyor. İnsan ırkını yok etmek için gezegenimize gelen acımasız uzaylımız Hah Re’nin insanları sağlığına kavuşturan kişi olmak zorunda kaldığı trajikomik tezatlığın ortasında yeşillenen bu keyifli hikayenin tadını çıkarmak da biz izleyicilere düşüyor.

*Hah Re/Harry Vanderspeigle karakterinde Suburgatory, Powerless ve Doom Patrol gibi dizilerden tanıdığımız Alan Tudyk‘i izlemenin keyfini sürüyoruz.

*Sara Tomko, Harry’nin beraber çalışacağı arkadaş canlısı hemşiremiz Asta Twelvetrees karakterine hayat veriyor. Asta’nın kasabaya gelişi/dönüşü de tam olarak 4 ay öncesine uzanıyor. Fiziksel şiddet gördüğü kocasını terk edip memleketine, baba ocağına dönmüş Asta.

*Kasabanın asabi şerifi Mike Thompson karakterini The Closer dizisinden hatırlanabilecek Corey Reynolds canlandırıyor.

*O görevdeki yeterliliği tartışılabilir durumda olan sempatik şerif yardımcımız Liv Baker rolünde Elizabeth Bowen karşımıza çıkıyor.

*Kasabanın genç belediye başkanı Ben Hawthorne karakterine Levi Fiehler hayat veriyor.

*Harry’nin kasabadaki baş düşmanı olacak Ben’in 8-9 yaşlarındaki oğlu Max rolünde Judah Prehn‘i izliyoruz. Max, an itibarıyla Harry’yi uzaylı görüntüsüyle görebilen tek özel kişi konumunda.

*Ben’in eşi Kate rolünde Meredith Garretson karşımıza çıkıyor.

*Gary Farmer, Asta’nın babası Dan karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*People of Earth dizisinden anımsanabilecek Alice Wetterlund ise kasabanın barının sahibi ve aynı zamanda eğlenceli barmeni D’arcy Morin karakterini canlandırıyor.

*Kadroda ayrıca Kaylayla Raine, Mandell Maughan, Deborah Finkel ve Jenna Lamia gibi isimler bulunuyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Hiç ilgimi çeken bir proje değildi aslında ama o yüksek reytingin ardından bir denememek olmaz diye düşündüm. İlk bölümün ilk yarısından çok fazla keyif alamadım aslında ama sonrasında epey eğlenceli bir hal aldı dizi. Kyle XY ve Siren gibi dizilerde insan gibi davranmayı yeni yeni öğrenen merkez karakterleri izlemekten epey keyif almıştım geçmişte. Burada da Alan Tudyk’in karakteri benzer bir tat vaat ediyor. Harry, Asta, D’arcy ve Max karakterlerine kanım kaynamış durumda ilk 2 bölüm itibarıyla. Umarım ilerleyen bölümlerde bozmaz ve bu tatta ilerlemeye devam eder dizi.