Facebook Watch’ın yeni dizisi The Birch, 11 Ekim 2019 tarihinde ilk 3 bölümüyle görücüye çıktı. Haftalık olarak izleyiciyle buluşmaya devam eden dizi 18 Ekim, 25 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde ikişer bölüm daha yayınladı ve son olarak 8 Kasım tarihinde 10. bölümü sunuldu. Sezonun kaç bölümden oluşacağına dair net bir bilgiye rastlayamadım ama IMDB’de 15 bölüm gözüküyor şu an için.

Gerilim, korku ve fantastik drama ögelerini harmanlayan dizinin yönetmen koltuğunu John Ross ve Amy Wang paylaşıyor. Dizinin senaryosu J. Casey Modderno tarafından kaleme alınıyor. Ona yazar masasında Dylan Mulick eşlik ediyor. Yapımcı koltuğunda Darren Brandl, Jack Davis, Kate Krantz ve Jeremy Elliott gibi isimler oturuyor. Dizinin bölüm süreleri ise 11-18 dakika aralığında değişiyor.

2016 yılı yapımı aynı isimli kısa filmden uyarlanan olan dizi, ormanda yaşayan ‘The Birch’ isimli bir canavardan düşmanlarını alt etme konusunda yardım isteyen iki farklı genç kızı merkezine alıyor. 2 farklı hikaye, 3 farklı perspektiften izleyiciye aktarılıyor.

İlk hikayemizin merkezinde Evie Grayson isimli genç kızımız yer alıyor. Keş annesini yaklaşık bir yıl önce yüksek dozda uyuşturucu alması sonucu kaybeden Evie, babasıyla beraber yaşıyor. Annesinin ölümüne vesile olan uyuşturucu taciri gençler, Evie’nin başına başka sebeplerle bela olmaya başlayınca Evie’nin sabır sınırları yıkılıyor ve The Birch’ten yardım istemeye karar veriyor.

Karaktere American Vandal dizisinden anımsanabilecek Xaria Dotson hayat veriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz uyuşturucu taciri gençlerin lideri konumundaki Thurston Polk isimli genç (Yukarıdaki fotoğrafta ortada bulunan kişi) üzerinden birinci hikayenin 2 numaralı perspektifi izleyiciye aktarılıyor. Thurston, uyuşturucu ticareti işinin başındaki amcası vesilesiyle bu işlerle ilgileniyor küçük çaplı olarak. Amcasıyla beraber yaşıyor, annesi ve babası ortalarda değil.

Karakteri Heartland dizisinden anımsanabilecek Dempsey Bryk canlandırıyor. Kendisi Kanadalı ünlü aktör Greg Bryk‘in oğlu oluyor aynı zamanda.

İki numaralı hikayenin merkezinde ise Lanie Bouchard isimli bir genç kız yer alıyor. Lanie, yeni doğum yapan liseli bir genç kız. Yıllar önce kendisini evlatlık almış olan ebeveynleri, onun psikolojik durumunun iyi olmayışını bahane ederek onun kızını sahipleniyor ve kendi kızları gibi yetiştirmeye karar veriyorlar. Lanie’yi de iyice işin dışına atıyorlar. Evde bu sorunlu durumla boğuşan Lanie’yi okulda başka bir sorun daha bekliyor. Onu hamile bırakan pislik bir genç, Lanie’nin gözüne fena halde batan tavır ve davranışlar sergiliyor. Lanie’ye de The Birch’ten yardım istemek kalıyor.

Karaktere Good Boys filminden anımsanabilecek Midori Francis hayat veriyor.

*Lanie’nin üvey annesi Rachel rolünde Wet Hot American Summer: First Day of CampThe UnsettlingLife as We Know It gibi dizilerden hatırlanabilecek Marguerite Moreau‘yu, üvey babası Don rolünde ise Cloak & Dagger, Dead Last ve South of Hell gibi dizilerden anımsanabilecek Wayne Pére‘yi izliyoruz.

*Evie’nin babası Buddy rolünde JerichoGCB ve Extant gibi dizilerden hatırlanabilecek Brad Beyer karşımıza çıkıyor.

*Thurston’ın amcası Sebastian karakterini The Girlfriend Experience ve Flashpoint dizilerinden anımsanabilecek Michael Cram canlandırıyor.

*Kadroda ayrıca Quincy Dunn-Baker, Tommy Hestmark, Haskiri Velazquez, Nick Cassidy, Giullian Yao Gioiello, October Moore, Alexander Neher ve Sheaden Gabriel gibi isimler yer alıyor.

1, 3, 4, 5, 8 ve 9. bölümlerde Evie ve Thurston’ın hikayesini, 2, 6, 7 ve 10. bölümlerde ise Lanie’nin hikayesini izledik şu ana kadar. İki hikaye de fena gitmemekle beraber Evie’nin hikayesini bir tık daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim. Bölüm süreleri de kısa olunca çabucak akıp gidiyor bölümler.

Bu da dizinin fragmanı: