Dün iptal-devam furyasının en tuhaf günlerinden birisini geride bıraktık: The CW, tek gecede 7 dizi birden iptal etti. Daha önceden iptal ettiği iki diziyle birlikte bu sayı sezonda 9’a fırladı hatta.

Bknz: DC’s Legends of Tomorrow, Batwoman, 4400, Charmed, In the Dark, NaomiRoswell, New Mexico, Dynasty, Legacies

Yani onaydan fazla iptal kararı vermiş de oldu. Peki, yıllardır çok az dizi iptal eden, hatta reytingden bağımsız bir şekilde onayları peşi sıra aylar öncesinden dağıtan kanala ne oldu da bir anda iptal olup başımıza yağdı? Hatta Julie Plec’in deyimiyle Kızıl Düğün yaşattı?

Özet versiyon: The Hollywood Reporter‘ın da bahsettiği gibi bedava yemeğin sonuna geldik.

** Bilindiği üzere The CW, 2006’da UPN ve The WB kanallarının birleşmesiyle kuruldu. Kanalın eş oranda ortağı olan Warner Bros. Television ve CBS Studios uzun zamandır birlikte yönetiyordu. Hatta yeni projelere onay verirken bile terazinin dengesinin bozulmaması için uygun bir şekilde karar veriliyordu.

Ulusal kanal olmasına rağmen reytingleri diğer 4 (ABC, CBS, FOX, NBC) kanala göre düşük seyreden kanal, iki şirket için oldum olası ciddi bir para kaynağı oldu. Zira kanal her ne kadar tek başına kâr edemese de gençlere yönelik yayınladığı içerikler içeride ve dışarıda oldukça talep gördü. Kanalın liseli gençleri konu alan dramalarının yanı sıra DC Comics işleriyle birlikte aldığı viraj malumunuz.

Netflix’le yaptığı içerik anlaşmasından 1 milyar dolar gelir elde eden The CW, böylece Dynasty gibi reytingleri sürüm sürüm sürünen dizilere bile uzun zaman boyunca onay verdi. Çünkü reytingi düşük olan diziler reklam geliri az olsa dahi kanala yine de kazandırıyordu. Öyle ki kanal, zaman içinde Cuma ve Pazar günleri de orijinal yapım proje yayınlamaya başladı.

Bundan sonrasındaysa işler “biraz” karıştı işte.

1) Warner Bros. tarafı kendi dijital platformu HBO Max’i kurdu. Viacom ile birleşen CBS tarafı ise Paramount+’ı açtı. Haliyle içerikleri en büyük rakiplerine vermek yerine kendi platformlarında yayınlamak için Netflix anlaşmasını sonlandırdılar.

Yani 2019’da biten anlaşma sonrası bu tarihten itibaren başlayan diziler bu iki platformun ve CW Seed’in oldu. Dünya geneline yayılmak için hazırlık da yaptıkları için dizileri eskisi kadar dışarıya satmayı da bıraktılar, bu da ister istemez gelir kaybına yol açtı. Bu nedenle özellikle Dynasty gibi diziler eskisi gibi kâr etmez hale geldi. Reyting beklentisi de yükseldi.

Ama “şu” var ki dijitalin parlamasının da etkisiyle lineer reytinglerin gün geçtikçe düştüğü bir dönemdeyiz. The CW için bile fazlasıyla düşük reytingler görüyoruz.

2) Warner Bros.’un bağlı olduğu Time Warner bir süre önce Discovery’ye satıldı. ViacomCBS tarafı ise (son haliyle) Paramount Global adını aldı. İki şirketin yeni çatıların altına girmesinin de etkisiyle bir süre önce kanalın satılabileceği haberini aldık. Bu da (1) sonrası pek de şaşırtıcı olmadı.

Hatta The CW’nun yayın yaptığı TV stüdyolarının büyük kısmının sahibi olan Nexstar’ın ciddi alıcı olduğu konuşuluyor. Geldiğimiz noktada çoğu lineer anlamda değersiz olan ve reklam değeri düşük olan şovları Nexstar’ın devam ettirme ihtimali de haliyle pek bulunmuyor(du). Çünkü “artık iç yapım olmayan” dizileri elinde tutabilmesi için lisans ücreti ödemesi gerekecek/ti.

Not: THR’nin haberine göre kanalın CEO’su Mark Pedowitz, aslında Batwoman ve Legends of Tomorrow’a onay vermek istedi. Ancak Warner Bros. stüdyo alanı için daha fazla kira ödemek istemedi. 1 Mayıs’ta süre dolacakken 29 Nisan’da iki diziye iptal kararı çıktı. Legacies iptali de yine finansal sebeplerden alındı.

3) The CW’nun bu sezon onay alan dizilerinin reytingleri yüksek olan diziler olmasını bir kenara koyarsak habere göre kanalın gelecek sezonunda düşük bütçeli alımların ve senaryosuz içeriklerinin payının daha fazla olacağı tahmin ediliyor. 9 dizi iptal eden kanalın şimdiye kadar 3 yeni diziye (Gotham Knights, Walker: Independence, The Winchesters) onay vermiş olması da cabası.

Netflix’in anlaşması gereği 2019’dan önce başlayan dizileri finale kadar dijitalde o yayınlamaya devam ediyor. Yani hali hazırda The Flash, Riverdale, All American dizilerine devam edecek. Dolayısıyla şimdiye kadar onda olan ve afiyetle iptal olanları HBO Max’in ya da Paramount+’ın kurtarması gibi bir olasılık da yok gibi.

Netflix’in ilgi alanı dışında kalan yeni/eski diziler ise artık The CW’nun sitesinde ve dijital uygulama CW Seed’de de yayınlanmaya devam edecek. Nextstar’a satıştan sonra ABD içinde diğer platformlarda olmayacağını düşünmek de yanlış olmaz herhalde.

Kısa Özet:

2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021 
İptal/final 2 5 4 2 2 4 3 3 4 3
Yeni Dizi 5 5 4 3 3 3 5 3 4 4
Onay 6 7 8 10 12 11 12 14 14 15
Toplam Dizi 11 12 12 13 15 14 17 17 18 19

*Yayın hakkı satın alınanlar dahil değil