HBO, 18 Ağustos 2019 tarihinde The Righteous Gemstones dizisinin ilk sezonunu yayınladı.

Kara mizah komedi tarzında olan dizinin 2.sezon onayı mevcut. HBO dizileri Eastbound and Down ve Vice Principals ile tanıdığımız Danny McBride dizinin yürütücü yapımcısı. Tüm bölümlerde yazar da olarak yer alıyor. Dizinin ilk sezonu 9 bölümden oluşuyor.

Konusu:

Dizide dünyaca ünlü olan Gemstone ailesini izliyoruz. Gemstone ailesi, televangelist olarak adlandırılan bir misyoner grup. Bu sıra dışı aile kendilerini takip eden milyonlarca insanın bağışları sayesinde zenginlik içinde yaşamaktadır. Amaçları, sahip oldukları kilise sayısını artırarak etki alanlarını büyütmektir. Fakat ailenin üyelerinden Jesse şantaja maruz kalınca tüm organizasyon risk altına girer. Bu şantaj sonrasında üyeler, birbiri ardına gelen felaketler ile aileyi kaos içine sokacaktır.

Dr. Eli Gemstone (John Goodman): Kendisi Gemstone ailesinin temel taşı. Kurdukları tarikatı eşi Aimee-Leigh ile birlikte yönetme hayalleri kurarken eşini kaybetmesi ile tüm planları altüst olmuştur. Beceriksiz çocukları ile aile mesleğini devam ettirmek zorundadır. Usta oyuncuyu son yıllarda The Conners ve Roseanne gibi dizilerde bulabilirsiniz.

Jesse Gemstone (Danny McBride): Gemstone ailesinin en büyük çocuğu. Fakat hiçbir zaman böyle davranmıyor. Hatta yaptığı harcamaları babasının kontrolünden geçtikten sonra onaylanıyor. Gizli kaseti yüzünden şantaja uğruyor olması ise tüm Gemstone ailesinin geleceğini tehlike altına atıyor. Komedyeni Vice Principals ve Eastbound and Down gibi dizilerde izleyebilirsiniz.

Kelvin Gemstone (Adam Devine): Ailenin küçük çocuğu. Ağabeyi tarafından tarikat görevlerini becerememek ile suçlanıyor. Ailenin en zekisi olmadığı da kesin. Kendisini Modern Family ve Workaholics dizilerinde bulabilirsiniz.

Judy Gemstone (Edi Patterson): Judy, bir kadın olması sebebiyle ailenin diğer üyeleri gibi ön planda yer alamıyor, hep arka planda bırakılıyor. Bu durum tüm hayatı boyunca böyle devam ettiği için büyük bir özgüven eksikliği var. Babasının gözüne girebilmek için kendini sokmayacağı bir rezalet yok. Oyuncuyu The Last O.G. dizisinde bulabilirsiniz.

Amber Gemstone (Cassidy Freeman): Amber, Jesse’nin eşi, tüm aileyi bir arada tutan isimlerin başında geliyor. En büyük çocukları Gideon’un isyan ederek Gemstone ailesinden kaçmış olması Jesse ve Amber için büyük bir üzüntü sebebi. Kendisini Smallville ve Longmire dizilerinden tanıyabilirsiniz.

John Wesley Seasons (Dermot Mulroney): John Seasons küçük bir kasabada papazlık görevini sürdüren bir isim. Kendi küçük cemaatine büyük önem veriyor. Gemstone ailesinin kasabasına gelerek cemaatini ele geçirmesini engellemek için mücadele veriyor. Aktörü Hanna ve Homecoming dizilerinde bulabilirsiniz.

Baby Billy Freeman (Walton Goggins): Aimee-Leigh’in erkek kardeşi. Kardeşi öldükten sonra kariyeri düşüşe geçtiği için Gemstonelar ile iyi geçinmek zorunda. Onlar adına bir alışveriş merkezinin içine kurulan bir kilisenin liderliğini yapıyor. Bu dizide 70 yaşında bir karakteri canlandıran ünlü aktörü Justified, The Unicorn ve The Shield dizilerinde izleyebilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Danny McBride dizilerini sevenler bu diziyi de sevecektir. İlk bölüm uzun olsa da en azından ilk 3 bölümü denemenizi tavsiye ederim, ne tarz bir komedi olduğu daha iyi anlaşılıyor. Danny McBride komedi tarzını sevdiğim aktörlerden, genelde benzer rolleri oynasa da değişik hikayelerle gelmesini seviyorum. Dizinin benim için en büyük eksisi Adam Devine oldu. Diğer isimler ile bir şikayetim yok, özellikle Walton Goggins’i bir başka McBride projesinde görmek güzeldi. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.